YAZAMADIKLARIM

Ne biçim bir zamanda yaşıyoruz cümlesi o biçim bir zamanda yaşıyoruz cümlesi ile kardeş olsa gerek. Aynı adamdan olma aynı kadından doğma.

***

Toplumsal kokuşmuşluk yaşıyoruz. Güzellikleri bitirdik, geriye posası kaldı. Değer yok, saygı yok, ilke yok. “İzmler idrakimize giydirilmiş deli gömlekleridir.” demiş ya Cemil Meriç hepimizde bir deli gömleği huni başımızda bir aşağı mahalleye bir yukarıya mahalleye seyirtip duruyoruz.

***

İnsanlardan tiksinmek, insan olmaktan tiksinmek, kendinden tiksinmek. Beyninde zili kurulmuş bir saat ara ara çalıp duruyor kafayı yiyorsun sinir uçların kabarıyor teller birbirine değiyor kızarmış et kokusu yayıyorsun etrafa.

Ses çıkaramıyorsun, uykuda üstüne çöken karabasan gibi hayat. Biliyorsun aslında bu beyninin oyunu sana. Bir silkinsen gözlerini açsan, bitecek kâbusun. Okuyorsun durmadan okuyorsun. Nas, Felak okuyorsun. Dua iyileştiricidir, dua şifadır biliyorsun.

***

Başkası duymasa da gündüz okumaya devam ediyorsun. Adam riyakâr, kadın sinsi, erkek egolu, kadın ezik. Cins cins türlü türlü insanlar. Sanki dünyayı onun için yaratmış Tanrı. Geçtim dünyayı öbür tarafta onlara ayrılmış huriler hizmetçi. Orada da bulmuşlar işin kolayını. Yan gelip yatacaklarmış baylar. Cenneti vaat etmeseydi Tanrı ne yaparlardı geçici dünyada kim bilir? Sessiz sessiz okuyorsun bizimki okumadan sayılmıyor eksiklik var eksik etek adı üstünde.

***

Gene de vazgeçmiyorsun okumaktan gelmişine geçmişine, yedi ceddine, okumayı seviyorsun. Bakıyorsun küfür de iyileştirici beynin hasar görmüş bölgelerine iyi geliyor devam ediyorsun.

Televizyon programlarına, yalancılara, üçkâğıtçılara, Allah ile aldatanlara, insanlıktan çıkmışlara, şeyhine, müridine, inançlısına, inançsızına, zenginine, yoksuluna… Okumak iyi geliyor, gülüyorsun…

***

En çok kendine acıyorsun aslında. Kendine de bir küfür savurup yeni güne uyanmak istiyorsun arsızca. Her yeni gün, güneş umutla sırıtıyor pencereden yeniden başlıyorsun, yeniden başlıyorsun kaldığın yerden…

Yorum yazın

UYARI : Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.

Ayla Coşkun Ceren yazıları

22ARA2020