ŞEHR – İ TARUMAR!

ŞEHR – İ TARUMAR!

Ne hüzünlü bir kaderin varmış. SOLONIA CAMPUS, CLAUDİO POLIS, BOL ULUĞ, BOLU!

Bir yandan doğal afetler, bir yandan insani afetler, asırlardır Bolumuzu  yıkmış, yok etmiş ve kemirmiş ve kemirmeye devam etmektedir. Kuvvetle muhtemel kültürel mirasa sahip çıkma konusunda  şehirler sıralamasında son  sıralarda yer alan bu güzel ama talihsiz coğrafyada son darbe şehrin göbeğinde ki eski Bolu Adliyesi ne vuruldu!

Tescili bir yapı olarak bildiğimiz, şehrin hafızası olan, sadece o binada yıllarca çalışmış adalet  ve hukuk neferleri değil, adalet arayanların, hak hukuk arayanların, önünden, yanında geçen, göz izi bırakanlarında hak sahibi olduğu o zarif binayı bugün yok ettiler. Hem’ de hiç kimseye sormadan, birkaç karar vericinin aklı ile. 

Neymiş efendim, Belediye verilen süre içeresinde gerekli çalışmayı yapmamış. Binanın orijinalitesi daha önce bozulmuş. Oraya şehir kütüphanesi yapılacakmış, falanmış filanmış!

Yerlisi, sevdalısı, hancısı sahip çıkmazsa, yolcusu zaten ne sahip çıkar ne de umursar!

Hiç olmazsa sadece ön cepheyi, giriş kapısındaki merdivenlerini ayakta tutsaydınız arkasına  istediğiniz yapsaydınız. Ama nerede ve kim onu düşünecek? En azından rekonstrüksiyon olarak  tekrar inşa etseniz. Hiç umudum yok ama  belki bu şehri yöneten vicdan sahibi birileri vardır diyorum. Yaptım oldu, yıktım oldular ’la bu ülke, bu şehir tüm özelliklerini kaybediyor.  Yeniye karşı zaafımız tıpkı taze ete konan sinek misalidir bizim. Bir müddet sonra o da eskir, çünkü sadece o an yenidir. Çoğunun ruhu yoktur. Üzerinde ciddi bir emek yoktur, yapmak için yapılmıştır. Göreceğiz bakalım ortaya nasıl bir şaheser çıkacak?  Yeni yapılacak bina ile ilgili özgün bir çalışma var mı? Kamuoyuna şehrin paydaşlarına bununla ilgili bir sunum yapıldı mı? Hiç zannetmiyorum. 100 yılda geldiğimiz nokta bu kadar işte.   Oy verirsiniz, seçersiniz sonra önünüze ne koyarlarsa onu yersiniz.

Sonuç olarak, Halkevi gibi, Tekel Depoları gibi birçok zarif özgün binasını kaybeden Bolu 1944 yılından beri ayakta duran Eski Bolu Adliyesi ’de  kültürel bir kıyıma kurban gitti. Tarumar edildi. Bolu neyi seviyor diye sorarsanız inanın ‘Yıkmayı Seviyor’ çıkar karşınıza.

Ah be Semih Abi ( Dimcioğlu) senin bile gözünden kaçtı ya!

Yorum yazın

UYARI : Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.

Cumhur BANDAKÇIOĞLU yazıları

27EYL2023