Bolu ve Ses Kirliliği!

Bolu ve Ses Kirliliği!

Diğer adıyla gürültü kirliliği; İnsan veya hayvan yaşamını olumsuz etkileyen, dengesini bozan her türlü insan, hayvan ya da makine kaynaklı ses oluşumu olarak açıklanmaktadır.

Türkiye’nin belki de en huzurlu en sakin kenti maalesef çok ciddi bir gürültü kirliliğinin içinde boğuluyor. Bolu’nun daha bir Bolu olduğu yıllarda, bu şehrin yaz gecelerinde Bolu Panayırının yapıldığı tarihlerdeki özgün gürültüleri ve  E5 Karayolundan (D100) geçen ağır vasıtaların lastiklerinin çıkardığı sesin tınısı dışında en ufak rahatsız edici bir ses duyulmazdı. Hani Aktaş’ta lastik patlasa Beşkavaklar’da duyulurdu desem abartı olmaz.

Adını popüler kültürün bir getirisi mi desek, avam yaşam tarzı mı desek, yozlaşma mı desek, ne dersek diyelim Bolu geceleri korkunç bir ses kirliliğine   terk edilmiş durumda!

Hemen hemen bütün cadde ve sokakları  egzoz patlatanların, motor bağırtanların, kendi sevdiği müzikle son ses tur atanların, ayarı kaçmış motosikletlerle  trafikte cambazlık yapanların, hiç kimseyi umursamadan en özeline kadar sokaklarda bağıra bağır konuşanların işgalinde.  Şu bir gerçek ki her geçen gün yaşam kalitesinin düştüğü bir şehre dönüşüyoruz.

Doğasıyla  birlikte Türkiye’nin en özel coğrafyalarında birisine sahip şehrimiz böyle bir  yaşam  tarzına ev sahipliği yapmayı asla  hak etmiyor. Bolu’nun bugün Cittaslow (Yavaş- Sakin Şehir) unvanını çoktan alması gerekirdi. Gustosu (Yaşam kalitesi- kendine özgü özellikleri, rafine) yüksek bir şehir olmalıydı. Maalesef hiçbir zamanda böyle bir hedefi olmadı.  Ranta boyun eğdi, değerlerine yeterince sahip çıkmadı. Sonuç olarak saçma sapan bir şehir olma yolunda  emin adımlarla ilerliyor. Yukarıda tanımında belirttiğim gibi  insan, hayvan ve makine kaynaklı ses kirliliğinde Bolu  için en  masumu tabi ki  hayvanlardır. Ne  yüzlerce kümesteki tavukların gıdaklaması duyulur ne de birkaç köpeğin sabaha karşı havlaması. Bolu’da ki  ses kirliliği insan ve makine odaklıdır ve de idarelerin bu sorun karşındaki yetersizliği, ilgisizliği ve umursamazlığıdır.  İnanın insan uzun ve soğuk kış gecelerini mumla arıyor Bolu’da!

Yorum yazın

UYARI : Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.

Cumhur BANDAKÇIOĞLU yazıları

28AĞU2023