Bir Belediye Meclis Üyesinin Anıları 10 (Son)

Bir Belediye Meclis Üyesinin Anıları 10 (Son)

Dünyanın gelmiş geçmiş en büyük yazarlarından biridir Franz Kafka.  Şöyle der; Genelde başlangıç olarak kastettiğimiz şey sondur ve bir sonu yaratmak için gereken şey başlangıçtır. Son başladığımız yerdir!

31 Mart 2019 da başladığımız meclis üyeliği görevi 24 Mart 2023 de, milletvekilliği aday adaylığı sebebiyle son bulmuştu. Aksi takdirde 30 Mart 2024 tarihinde son bulacaktı.

Bu süreçte evrensel doğrular, kendi doğrularım ve Bolu’nun menfaatleri adına hareket ettiğime inanıyorum.  Belediyeler bir orkestra niteliğindedir. Şefin idaresi esastır. Eserin icrasında şefin oynattığı çubuğun yönü belirleyicidir. Bazen farklı sesler çıkar, bazen de şef yanlış enstrümanı öne çıkartır, onun kulağına sesler hoş gelse de ahenk bozulur. Doğru olan en iyi besteyi, en iyi dizilimle kusursuz olarak çalabilmektir.

Bu dönem meclise giren arkadaşlar içinde daha önce bu görevi yapmış, belediyenin havasını teneffüs etmiş birçok isim var, zaten onlara bir tavsiyede bulunmam yersiz olur. Ama bu işe ilk defa giren ve bir idealizmle başlayan arkadaşlara şu tavsiyede rahatlıkla bulanabilirim. Özel hayatınızı ve iş hayatınız belediyeden uzak tutmaya çalışın. Bolu öznesinde kimseye taviz vermeyin. Gözüken o ki oldukça rahat bir dönem olacak, CHP grubu ciddi bir sayı ile oluşmuş durumda. 2014 belediye meclisi dağılımına benzer bir tablo var. Tabi AK Partinin konumunda CHP var. Tam anlamıyla, dikensiz bir gül bahçesi benzetmesi doğru olur diye düşünüyorum. Dolayısıyla bu da heyecanı düşük bir meclis ortamını sağlayacaktır. Hatta meclis çalışmaları süresince cep telefonu ve karalama müsveddeleri daha çok kullanılacaktır. AK Partili üyelerin işi biraz zor. Sayı olarak geçen dönme göre 3 eksildiler. Büyük bir olasılıkla Tanju Başkan onları ilk günden itibaren hırpalayacaktır. Tabi ki bu yine başkanın ince ve kara mizah anlayışıyla olacaktır. MHP meclisteki sandalye sayısını korumuş gibi gözüküyor. Zaten Tanju Başkan ülkücülerden biraz çekinir. Onların çok üstüne gitmeyecektir. CHP’li üyelerin sayıca çok fazla olması başkan adına hem bir avantaj hem de bir dezavantaj olarak karşısına çıkacaktır.

Bu vesileyle, Tanju Başkan’a ve seçilen tüm meclis üyelerine başarılar diliyorum.

Bolumuza hayırlı olsun. Bolu’yu bir Avrupa şehri olarak değil, nitelikleri bir Avrupa şehri gibi olan özgün bir şehir olarak görmek istiyoruz.

Yorum yazın

UYARI : Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.

Cumhur BANDAKÇIOĞLU yazıları

2NİS2024