TANJU Ö. (Bir Bolu Hikayesi)

Bebek meyve ormanı… 

Alaaddin Yılmaz’lı Bolu belediyesi yıllarının önemli projelerinden biri idi. Yeni doğan her bebek için bir meyve fidanı dikiliyordu. Sertifikası hediye olarak bebek ebeveynlerine veriliyordu. Ormanın bu kısmında fidanlar büyüyedursun, aynı alanda karpuz, domates, salatalık, biber gibi ürünler de üretiliyordu. Üretilen bu ürünlerle, hem bazı özel ürünlerde farkındalık oluşturuldu ve Bolu genelinde üretimi için örnek olundu, hem de bu ürünler Belediye aşevinde tüketime de sunuluyordu.

Tanju Özcan Belediyesi idareye geçtikten bir süre sonra bir haber çıktı. “Bakarsan bağ bakmazsan dağ olur” misali, buranın nasıl atıl duruma geçtiğinden bahseden beyanlarla karşılaştık.

Bakmayan kimdi? (Muharrem Demirel yazılarına bir göz atın)

 

Masal park…

Yapılırken yazarın da çok benimsediği bir proje olmamasına karşın, küçük çocukların sevdiği bir alan haline gelmişti. İşletilememe sebebiyle mi yoksa başka sebeplerden mi bilinmez, yakın zamanda oyuncakların kırıldığı, bakımsız kaldığı ile ilgili haberler okuduk. Yakın gelecekte bebek meyve ormanına benzer bir beyan belediye kanalından gelirse şaşırmam…

 

Alaaddin’in özel jakuzisi…

Kazan dairesinin dönüştürülerek, maddi durumu iyi olmayan çocuklara yüzme dersi verilen bir havuzdu. Saunası da vardı. Bobes kanalı ile halkla buluşuyordu. Katlı otoparkın yıkılması ile birlikte, aslında buranın hiç de halkla alakası olmadığı, Alaaddin başkanın kendine yaptırdığı anlaşıldı (!?). (koskoca belediye başkanının, ne bileyim, örneğin Gazella otel gibi daha lüks ve prestijli yerler dururken, bodrum katta ne işi vardıysa artık)

İşlevini kaybetti ve yıkılıyor. (Alaaddin Yılmaz 2004 seçim projelerinde bu otoparkın yıkılıp imaret meydanı haline getirilmesi vardı. Ama yerine otopark konmadan yıkılması doğru değil mantığı ile ertelenmişti)

 

Eski belediye yönetiminin yaptığı hizmetleri atıl duruma geçirip, itibarsızlaştırmak; yeni moda sanırım. Yarın “bakın bizden öncekilerine, bir de bizimkilere” dese şaşırmam. Parkların eskilerini bakımsız bırakırsanız, sizinkiler bir adım öne geçer tabi. Devlette devamlılık? Yok canım. Bakın işinize…

 

Yaptığı iyi şeyler yok mu?

Beğendiğim birkaç önemli iş var. Bunlardan biri; mantar üretimi… Pek çok insana gelir kapısı olduğunu duyuyoruz. Konserve fabrikası da beğendiğimiz projelerden biri. Elimizden, yalanlarla ön plana çıkan birkaç işi yüzünden, bu konularda yalansız ve hilafsız olduğunu ummak geliyor. İyi idare edilir ve sürdürülebilir olursa, bu iki projeyi şimdilik takdir ediyor ve önemsiyoruz. 

 

İlk yazımızda bahsettiğimiz kanal yolunda yapılanlar hakkında, kamuoyuna bir sunum yapılmasını da hasretle bekliyoruz.

 

Sevelim sevilelim, (bu) dünya kimseye kalmaz. 

 

Yorum yazın

UYARI : Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.

Ekrem ÇETİNKAYA yazıları

9EKİ2021