Yüceer; ‘Çöp sorunumuz ortadan kalkacak'

Müstakimler Köyünde kurulması planlanan katı atık bertaraf tesisi projesi için sona gelindiğini dile getiren İl Genel Meclisi Başkanı Yaşar Yüceer, projenin kısa zamanda ihaleye çıkacağını belirtti. 

İl Genel Meclisi Başkanı Yaşar Yüceer geçmiş dönemde İlimizde tartışma konusu olan Müstakimler köyünde yapılması planlanan katı atık bertaraf tesisi projesi hakkında açıklamalarda bulundu. 

İhale aşamasına gelindi 

Tesisin ihale aşamasına geldiğini söyleyen Yaşar Yüceer; “Geçen hafta Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığının ilgili tüm ekibiyle görüştük. İşi çabuklaştırmak için gerekli girişimlerimizi yaptık. Proje tamamlanmış ve ihale aşamasına gelmiştir. İnşallah en kısa zamanda ihaleye çıkılacağı yönünde görüşmelerimiz oldu. Bolu olarak bizim en büyük talep ve ihtiyaçlarımızdan bir tanesi olduğu konusunda bütün ilgili ve yetkililer ile hemfikiriz. Yani Bakanlık da bu konuda bizimle aynı hassasiyeti taşıyor” dedi. 

‘Çevreye en ufak zarar vermeyecek’

Tesisin çevreye kesinlikle zarar vermeyeceğini savunan Yüceer; “Bu tesisin 12-13 yıllık bir geçmişi var. Ve Bolu’da o günkü şartlarda uzunca bir süre Bolu’nun tamamı araştırılarak, takip edilerek ve bazı olmazsa olmazlar göz önünde bulundurularak en uygun yer olarak Müstakimler köyündeki mevcut yer bulunmuş. Yer tahsis edilmiş, ÇED raporları alınmış, her şeyi hazır. Bizim oradan vazgeçme şansımız yok, vazgeçtiğimiz zaman Bolu’nun bir 10-15 yılı daha heba olur. Bazı kişilerin yer konusunda endişesi olduğunu biliyorum ama emin olsunlar tesis kesinlikle çevreye zarar vermeyecek, koku olmayacak. Altyapı noktasında hiçbir şekilde sızdırmayacak. Bütün gelinen nokta, teknoloji ve imkanlar dahilinde çevreye zarar vermeden oluşturulacak bir tesis olacak” ifadelerine yer verdi.

Yüceer; ‘Düzce’nin çöpü Bolu’ya gelmeyecek’

Tesiste aynı zamanda elektrik üretileceğini belirten Yaşar Yüceer; “Burada tüm Bolu’nun ilçelerimiz de dahil çöpleri toplanacak. Bütün altyapısı hazırlandıktan sonra da ilgili sistem kurularak elektrik üretilecek. Kapasitesi Bolu’nun tamamını karşılayacak şekilde olacak. Yani Düzce’den veya başka bir ilden buraya çöp gelmeyecek. Zaten Düzce Belediyesi kendi tesisini kuruyor ve bitmek üzere. Biz burada...

DAHA FAZLASI İÇİN GAZETENİZİ ALMAYI UNUTMAYINIZ

Yorum yazın

UYARI : Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.
20HAZ2022