YERİNDE İNCELEDİLER

YERİNDE İNCELEDİLER

Bolu İl Tarım ve Orman Müdürü İzzet Murat, İl Müdür Yardımcısı Hasan Taş, Bitkisel Üretim ve Bitki Sağlığı Şube Müdürü Çağrı Civan ve teknik personel eşliğinde sahada incelemelerde bulundu.

Karamanlar köyü ve civarında ovada incelemelerde bulunan İl Müdürü İzzet Murat ve beraberindekiler müdürlük tarafından dağıtımı gerçekleştirilen yağlık Ayçiçek ekim alanlarında çıkımları ve gelişimleri inceledi.  Bunun yanında hububat ve patates ekim alanlarında da incelemelerde bulunulurken sahada çalışmalarını sürdüren üreticilerle de sohbet edildi. Ürün gelişimi hakkında üreticiye bilgiler aktarılırken sağlıklı gelişim memnuniyetle karşılandı.

İSTİŞARE İÇİNDE HAREKET EDİYORLAR

Konu hakkında açıklama yapan İl Müdürü İzzet Murat; “Bolulu üreticimiz durmaksızın üretmeye devam etmektedir. Müdürlüğümüz üretimi çeşitlendirmek hem kazanç hem de riskleri azaltmak adına üreticilerimize gerek tohum gerekse de ayçiçeği gibi alternatif ürünler sunmaktadır. Buradaki başarı hem ilimiz hem ülkemiz için artı bir katma değer oluşturmaktadır. Yeter ki üretelim, üretmek için çaba sarf edelim. Bizlerde üzerimize düşeni yapma gayreti ile üreticilerimizin yanında durmaya devam edeceğiz.   Yaptığımız incelemelerde tarlalarımızdaki ürünlerin baharın coşkusuna eşlik edercesine gelişimlerini sürdürmekte olduğunu görmekteyiz. Ayçiçeklerimizde çıkımlar ve gelişim gayet sağlıklı olduğunu görmekteyiz, buğday ve arpalarımızda bayrak yapraklar ve dane oluşumları gayet sağlıklı devam etmektedir. İlimizde bağıl nem düzeylerinin ve yağışların yüksek değerlerde olması ve artan sıcaklıklar nedeniyle tahıl üretim alanlarında pas başta olmak üzere mantari (Fungal) hastalıklara karşı üreticilerimizin kontrollü olmaları ve gerektiğinde il müdürlüğümüzle iletişim halinde olmaları önem arz etmektedir. Patates ekim alanlarımızda patates böceği ve larvalarına karşı üreticilerimiz erken dönem ilaçlamalarını müdürlüğümüz ile istişare içerisinde gerçekleştirebilir. Genel olarak Bolu’muzda ürün gelişimleri ve sağlıklı oldukça pozitif yönde ilerlemektedir.  Birim alandan maksimum düzeyde ürün alabilmek bunu yaparken münavebe yapmayı unutmayarak toprağımızın sağlığını da göz ardı etmeden hareket etmek temel amacımız olmaktadır.  Toprak her zaman emeğin karşılığını vermiştir. İlimizdeki verim rakamları bunu bizlere göstermiştir.  Ziyaretlerimiz devam edecektir. Üreticilerimiz İl Müdürlüğü ile istişare içerisinde hareket ederek oluşabilecek olumsuzluklardan minimum düzeyde etkilenecektir. Çiftçilerimize başta güler yüzleri için teşekkür eder bereketi kazancı bol bir üretim sezonu dilerim” dedi.

Yorum yazın

UYARI : Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.
5HAZ2023