YAMANER; “ŞEHİT NURLANMIŞ, GAZİ ONURLANDIRILMIŞ KİMSEDİR”

YAMANER; “ŞEHİT NURLANMIŞ, GAZİ ONURLANDIRILMIŞ KİMSEDİR”

Bolu Emekli Subaylar Derneği Başkanı ve Kıbrıs Barış Harekâtı Gazisi, Emekli Piyade Kıdemli Binbaşı Ahmet Şerafettin Yamaner 19 Eylül Gaziler Günü Dolayısıyla bilgi notu yayınladı.

Emekli Piyade Kıdemli Binbaşı Ahmet Şerafettin Yamaner mesajında, Gazi unvanının anlamına ve önemine değinerek, savaşan askerlere olduğu gibi savaşta büyük yararlılık gösterenlere de Gazi unvanının verildiğini dile getirdi.

“GÖNLÜMÜZÜN UNUTULMAZ GAZİLERİDİR”

Ahmet Şerafettin Yamaner, Gazilik unvanı hakkında; “Allah yolunda Vatan uğruna savaşa bizzat katılan canını bu uğurda vermeye adayanlara Gazi unvanı verilir. Şehitlik ve Gazilik birbirinden ayrılmaz iki unvandır. Çanakkale destanını yazan, İstiklal Savaşını kazanan, Kıbrıs’ta soydaşlarımızı Rum ve Yunan zulmünden kurtaran, Yunanlıların ENOSİS hayalini yok eden askerlerimiz, gönlümüzün unutulmaz Gazileridir. Yüce dinimiz İslam Gazi için şöyle der; Gaza eden kişidir. Cihada giden, savaşan Allah yolunda Allah rızası için mücadele eden askerlere denildiği gibi, savaşta büyük yararlılıklar gösterenlere de Gazi unvanı verilir” dedi.

“GAZİ BİR KAHRAMANDIR”

Ahmet Yamaner, bilgi notunun devamında “Yüce kitabımız Kur’an-ı Kerim müminlere şu buyrukla seslenmiştir. ‘De ki: Bizde iki iyilikten, Gazilik ve şehitlikten başka bir şeyin gelmesini mi bekliyorsunuz.’ Mehmet Emin Yurdakul’un dediği gibi;

Hadi yavrum ben seni bugün için doğurdum.

Hamurunu yiğitlik duygusuyla yoğurdum.

Git evladım yıllarca ben oğulsuz kalayım,

Şu yaralı bağrıma kara taşlar çalayım.

Hadi yavrum hadi git ya Gazi ol ya Şehit.

Gazi bir kahramandır. Cumhuriyetimizin ilk unvanlı Gazisi Mustafa Kemal Atatürk’tür. Mustafa Kemal Atatürk, Sakarya Meydan Muharebesi’nin sonuna kadar kırık kaburgaları ile savaşı sevk ve idare etmiştir. 13 Eylül 1921’de kazanılan Sakarya zaferinin hemen sonrası 14/15 Eylül gecesi Batı cephesi komutanı İsmet Paşa ile Genel Kurmay Başkanı Fevzi Paşa Edirne ve Kozan milletvekilleri sıfatıyla Büyük Millet Meclisi Reisliğine cepheden telgraf ile Mareşallik ve Gazilik önergesi verdiler. Yurdumuzun kurtarıcısı, Cumhuriyetimizin Kurucusu, Çağdaş Türkiye’nin önderi Atatürk’e 19 Eylül 1921’de Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin çıkardığı bir kanunla Mareşallik ve Gazilik unvanı verildi. 26.06.2002 tarihli 4768 sayılı kanunla 19 Eylül ‘Gaziler Günü’ olarak kabul edilmiştir. Antep ilinin başına Gazi sıfatının konulması kararı bu şehrin İstiklal savaşında gösterdiği yiğitlik ve kahramanlık dolayısıyla alınmıştır. 1934 yılında Atatürk soyadını alan Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün bu şehrin nüfusuna kayıtlı olması da tesadüf değildir” cümlelerine yer verdi.

“MİNNET VE ŞÜKRANLA ANIYORUZ”

Yamaner son olarak Bolu’dan Kıbrıs Barış Harekâtına 614 askerin katıldığını anımsatarak “Şehit nurlanmış, Gazi onurlandırılmış kimsedir. Bolumuzdan Kıbrıs Barış Harekâtına 614 askerimiz katılmış, 7 Askerimiz Şehit olmuştur. Başta yurdumuzun kurtarıcısı, büyük devlet adamı Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşları olmak üzere tüm şehit ve Gazilerimizi bir kez daha minnet ve şükranla anıyoruz” ifadelerini kullandı.

Yorum yazın

UYARI : Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.
19EYL2022