VERİM İÇİN TOPRAK ANALİZLERİ ÖNEMLİ

VERİM İÇİN TOPRAK ANALİZLERİ ÖNEMLİ

Tarım ve Orman Müdürü İzzet Murat ve beraberindekiler çiftçilerle bir araya gelerek toprak analizi ve gübre kullanımı konularında istişarede bulunup bilgilendirme yaptı.

Çiftçilerin doğru tarım hakkında bilgilendirilmesi amacıyla üreticilerle bir araya gelen Tarım ve Orman İl Müdürü İzzet Murat’a İl Müdür Yardımcısı Hasan Taş ile Tarımsal Altyapı ve Arazi Değerlendirme Şube Müdürü Tarık Güler eşlik etti.

“TOPRAK ANALİZLERİMİZİ YAPTIRALIM”

Toplantıda çiftçileri bilgilendiren Tarım ve Orman İl Müdürü İzzet Murat, “Değerli üreticilerimiz, İlimizde hububat ekim sezonu gelmiş bulunmaktadır. Tohum ekiminden önce toprak analizinizi yaptırarak, analiz sonuçlarına göre uygun gübre cinsleri, miktarları, kullanım zamanları ve yöntemleri belirlenir. Laboratuvarlarımızda yapılan tahliller sonrasında alınacak sonuçlar ile gübre kullanımında tasarruf sağlandığı gibi, girdi maliyetleri azalıyor, özellikle ahır, ağıl ve kümes gübreleri ile kimyevi gübrelerden kaynaklanan çevre ve su kirliliği ile ilgili koruma tedbirleri alınıyor ve topraklarımızın çoraklaşması engelleniyor. Sizlere hububat üretim sezonunda destek olabilmek ve bilinçli gübre kullanımının yaygınlaştırılmasını sağlamak amacı ile Kurumumuz Toprak Analiz Laboratuvarında İl Özel İdaresinin desteği ile kısıtlı sayıda analiz indirimli olarak yapılmaya devam edecektir. Laboratuvarımızdan azami ölçüde faydalanmak üzere hububat üretimi için Eylül - Ekim aylarında topraklarımızda eksilen bitki besin elementlerinin ve toprağımızın verim durumunu ölçebilmek, toprağımızı ve cebimizi korumak için mutlaka toprak analizlerimizi yaptıralım. Üreten Bolu’muzun üreten çiftçilerinin yaklaşan ekim dönemi hayırlı ve bereketli olsun” dedi.

UYGULAMALI OLARAK GÖSTERİLDİ

Bilgilendirme sonrası üreticilerle birlikte toprak numunesi alımı, uygulamalı olarak gösterilirken; dikkat edilmesi gereken hususlar ve tahlilden maksimum verim alabilmek için minimum örnek sayıları hakkında gösterim düzenlendi. Eğitim ve uygulama karşılıklı iyi niyet ve başarı temennileriyle son buldu.

Yorum yazın

UYARI : Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.
26EYL2022