VALİLİK MERA GASBINA MÜSAADE ETMEDİ

VALİLİK MERA GASBINA MÜSAADE ETMEDİ

İlimiz At Yaylasında meraların bazı kişiler tarafından telle çevrilerek dışarıdan şahıslara satıldığı yönünde yapılan ihbarlar sonrasında Bolu Valisi Ahmet Ümit’in talimatıyla Tarım ve Orman İl Müdürlüğü ekipleri, bölgeye giderek Jandarma ekiplerinin kontrolünde yıkım çalışmalarını gerçekleştirdi.


Ağaçcılar, Karamanlar, Civril, Kürkçüler, Sandallar, Kılıçarslan ve Paşaköy'e ait yaylalarda bulunan meralar, bazı kişiler tarafından telle çevrilerek dışarından insanlara satıldığı yönünde Bolu Valiliğine yapılan ihbar sonrası harekete geçen Tarım ve Orman İl Müdürlüğü ekipleri, geçtiğimiz hafta tespitlerini yaptı. Gerekli incelemelerin ardından bugün Vali Ahmet Ümit, gasp edilerek dışarıdan vatandaşlara satılan meraları çevreleyen tellerin yıkılması için Tarım ve Orman İl Müdürlüğü personeli, yıkıl ekibi ve jandarmayı At Yaylasına gönderdi.

KÖYLÜLER İLK BAŞTA İZİN VERMEDİ


Vali Ahmet Ümit'in talimatı sonrası harekete geçen Tarım ve Orman İl Müdürlüğü, yıkım ekibi ve jandarmanın önünü, Karamanlar Yaylası'nın girişinde köylüler ve muhtarlar tarafından kesildi. Yapılmak istenen çalışma hakkında Tarım ve Orman İl Müdürlüğü Çayır, Mera ve Yem Bitkileri Şube Müdürlüğü Şube Müdür Vekili Eyüp Sait Karcı, köylülere yapılacak çalışma hakkında bilgi verirken, buradan geri dönüş olmadığını ve yıkım işleminin bu gün gerçekleştirileceğini söyledi.

EKİLİ ALANLARA VE HAYVANCILIKLA UĞRAŞANLARA DOKUNULMADI


Yaylacılarla yapılan görüşmeler sonrası ekim yapılan alanlar ve hayvancılıkla uğraşanlara dokunulmazken, birileri tarafından telle çevrilerek satışı yapılan alanların telleri ekipler tarafından yıkıldı. Mera alanına tel çevrilemeyeceğini belirten ekipler, telle çevrili olan alanların kaldırılması için köylülere süre verdi. Yıkım çalışmalarının geniş bir alanı kapsaması nedeniyle çalışmaların birkaç gün sürmesi bekleniyor.

Yorum yazın

UYARI : Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.
16HAZ2020