VALİ KILIÇ; ‘KADIN AİLENİN MİHENK TAŞIDIR'

VALİ KILIÇ; ‘KADIN AİLENİN MİHENK TAŞIDIR'

Vali Erkan Kılıç, 5 Aralık Dünya Kadın Hakları Günü dolayısıyla yazılı olarak mesaj yayımladı. Vali Kılıç mesajında Bir toplumun merkezinin aile, ailenin de mihenk taşının kadın olduğunu dile getirdi. 

Kadın ne kadar mutluysa toplumunda o kadar mutlu ve huzurlu olduğunu belirten Vali Kılıç, tüm kadınların 5 Aralık Dünya Kadınlar gününü kutladı.   

Vali Kılıç yazılı olarak yayımladığı mesajında; “Bir toplumun merkezi aile, ailenin de mihenk taşı kadınlardır. Kadın ne kadar mutluysa toplum da bir o kadar mutlu ve huzurlu olurken; kadın eğitimliyse, düşünceleri kıymetli ve toplumda söz sahibiyse, geleceğimizin umudu yeni nesiller de aynı şekilde özgüveni yüksek, milli ve manevi değerlerle yoğrulmuş, kültürüne ve milli benliğine sahip çıkan bireyler olarak yetişirler. Cumhuriyetimizin banisi Gazi Mustafa Kemal Atatürk tarafından 5 Aralık 1934 tarihinde Türk kadınına seçme ve seçilme hakkı verilmesi, devlet yapımızda, kültürümüzde ve medeniyetimizde kadınlara verilen değerin ve kadınların iradesine duyulan saygı ve önemin çok büyük bir göstergesidir” ifadelerine yer verdi. 

‘KADINLARIN HAKLARI GÜVENCE ALTINA ALINMIŞTIR’

Kadınların her zaman fedakarlığın ve özverinin en yücesini yaptığını söyleyen Vali Kılıç; “Kadınlarımız; ülkemizin gelişmesi ve kalkınması için tarımdan sanayiye, eğitimden sağlığa, siyasetten spora varıncaya dek birçok alanda aktif roller üstlenerek ekonomik ve sosyo-kültürel bakımdan toplumsal hayatımızın temelinde yer almış, devletimizin âlî menfaatleri söz konusu olduğunda vatan savunması başta olmak üzere ne zaman ihtiyaç duyulsa fedakârlıkların ve özverinin en yücesini yapmıştır. Kurulduğu günden bugüne kadar Devletimiz birçok yasal düzenlemeyle kadınlarımızın haklarını güvence altına alırken, Sayın Cumhurbaşkanımızın himayelerinde ilgili Bakanlıklarımızın ve kurumlarımızın ehemmiyetli çalışmalarıyla son yıllarda kadına karşı şiddetle mücadelede kararlı ve caydırıcı adımlar atmıştır” dedi. 

‘İNSANİ SORUMLULUĞUMUZDUR’

Tüm kadınların Dünya Kadınalr Gününü kutlayan Kılıç; “Kadın annedir, kadın eştir, kadın geleceğimizin teminatı evlatlarımızın ilk hamisi, koruyup kollayanıdır. Bizim kültürümüzde ve inancımızda kadını baş tacı etmek, annelerin hayır duasını almak vardır. Toplum olarak bu bilinçle ve farkındalıkla kadınlarımıza hak ettikleri saygı ve sevgiyi göstermek hepimizin gönül borcu, insani sorumluluğudur. Bu duygu ve düşüncelerimle; aile ve toplum hayatımızın odağında yer alan şefkatin ve koşulsuz sevginin timsali tüm kadınlarımızın “5 Aralık Dünya Kadın Hakları Günü”nü en kalbi duygularımla kutluyor, saygı ve hürmetle selamlıyorum” cümlelerini kullandı. 

Yorum yazın

UYARI : Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.
5ARA2022