TÜRK EĞİTİM SEN TEPKİ GÖSTERDİ

TÜRK EĞİTİM SEN TEPKİ GÖSTERDİ

Türkiye Kamu Sen ve Türk Eğitim Sen Bolu Şube Başkanı Erhan Bayram, okulların açılmasıyla birlikte, ilimizde görev yapan öğretmenlerin yaşadığı sorunlar ve haksızlıklar hakkında yazılı olarak bir basın açıklaması düzenledi.

Mesai saatleri dışında öğretmenlere yönelik verilen eğitim çalışmalarını eleştiren Bayram; “Milli Eğitim Bakanlığı tarafından gerçekleştirilmekte olan "Öğretmenlerimizle 2023'e Projesi" ve "Kapsayıcı Eğitim" adı altında, Bolu'da görev yapmakta olan öğretmenlerimize yönelik eğitimler düzenlenmektedir. Türk Eğitim-Sen olarak; söz konusu faaliyetler kapsamında öğretmenlerimize verilmekte olan bu eğitimleri olumlu bulmakla birlikte, uygulama saatlerinin 16:30'da başlayıp akşam 20:30-21:00'a kadar devam ediyor olması, mesai saatleri dışında re'sen gerçekleştirilen bu angarya uygulamanın öğretmenlerimiz için yorucu olduğunu, asıl sorumluluk ve görevleri olan eğitim-öğretim faaliyetlerine olan motivasyonlarını düşürdüğünü ve gündelik yaşamlarını olumsuz etkilediğini değerlendirmekteyiz” ifadelerine yer verdi.

KATILMAYA MECBUR DEĞİLLER

Türk Eğitim Sen üyelerinin bu faaliyetlere katılmasının mecburi olmadığı belirten Erhan Bayram; “Bu değerlendirmeler kapsamında Sendika Genel Merkezimizin 12.09.2018 tarih ve 148 sayılı kararı ile mesai saatleri içinde veya dışında re'sen verilen angarya görevleri, isteyen üyelerimizin yerine getirmeyeceği kararlaştırılmıştır. Bu kapsamda isteyen TÜRK EĞİTİM-SEN ÜYELERİ ilgili dilekçe ve kararı okullarına vererek bu tür faaliyetlere katılmayabilirler. Ancak Türk Eğitim-Sen olarak sadece üyelerimizin değil tüm eğitim çalışanlarının sesi olmak adına bu projeler kapsamında en azından bundan sonraki gruplarda eğitime alınacak öğretmenlerimiz için eğitim uygulamalarının gönüllülük esasına bağlanması ve makul süreler içerisinde gerçekleştirilmesi gerekliliğini kamuoyu önünde ifade ediyoruz” dedi.

ÖĞRETMENLER MAĞDUR EDİLMEMELİ

İl çe Milli Eğitim Müdürlüklerinin yaşanan bazı sorunlara da değinen Bayram, açıklamasında şu ifadeleri kullandı. Ayrıca il genelinde eğitim çalışanlarımızdan gelen bazı bilgiler ışığında Mengen Milli Eğitim Müdürlüğüne bağlı okullarımızda görev yapan öğretmenlerimizin ek ders ücretlerinin ödemesinin geciktirildiği, eğitime hazırlık ödeneklerinin 29.09.2018 Cumartesi günü tarihi itibariyle hala ödenmediği görülmektedir.

ADİL DAVRANILSIN

Bir diğer husus ise öğretmenler için mağduriyet oluşmaması adına, başta Mudurnu olmak üzere, özellikle ilçe Milli Eğitim Müdürlükleri bünyesinde gerçekleştirilen MTSK sınavları ve diğer kurs ve sınavlarda görev alacak öğretmenlerin tespiti esnasında adil davranılıp davranılmadığı konusunun araştırılması ve incelenmesi gerektiğini değerlendirmekteyiz.

VELİLER ARASINDA CİDDİ ENDİŞELER OLUŞMUŞTUR

Dönem başında okula başlayan öğrencilerimizin sınıflara adil bir şekilde dağıtılması ve bu sınıflara öğretmen görevlendirilmesi işlemlerinin kura ile yapılması gerekirken, özellikle bazı büyük okullarda bu uygulamada öğretmen ve öğrenciler arasında adaletsizlik yapılıp yapılmadığı konusunda öğretmen ve veliler arasında ciddi endişeler belirmiştir.

Söz konusu bu bazı okullarda sınıflar arasındaki sayı dengesizliği, velilerimizdeki bu olumsuz kanaati güçlendirmektedir.

 

Velilerimizi rahatsız ettiği gibi öğretmenler arasındaki iş barışını bozar nitelikte olması, hatta çocuklarımız arasında bile torpilli sınıfın öğrencisi-torpilsiz sınıfın öğrencisi şeklinde bir ayrımcılık algısı oluşturması

 

sebebiyle, kamu vicdanını rahatlatmak adına bu duruma acil müdahale ve sorumlularla ilgili inceleme gerektiği kanaatindeyiz.

İLÇE MİLLİ EĞİTİM MÜDÜRLERİ VE OKUL MÜDÜRLERİNİ UYARDI

Bu olumsuzluklar çerçevesinde özellikle bazı ilçe milli eğitim müdürleri ve okul müdürlerine yönettikleri kurumların BABALARININ MALLARI olmadığı ve kendilerinin YASAL MEVZUAT sınırları içerisinde yetkili ve sorumlu oldukları kurumlarda eğitim-öğretim faaliyetlerinin yürütülmesi ve koordine edilmesi ile MEMUR oldukları; aksi keyfî uygulamaların kendileri için ceza ve yaptırım sebebi olacağı acilen hatırlatılmalıdır.

Yukarıda bahsi geçen sorunların, çözüm makamı olan Bolu İl Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından incelenerek çözüme kavuşturulmasını talep ediyor ve konuların

 

takipçisi olacağımızı kamuoyuna beyan ediyoruz.

Yorum yazın

UYARI : Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.
3EKİ2018