TMO HUBUBAT ALIM FİYATLARINI ARTIRDI

TMO HUBUBAT ALIM FİYATLARINI ARTIRDI

Toprak Mahsulleri Ofisi (TMO) hububat alım fiyatlarını güncelledi. TMO alım fiyatları ton başına, buğdayda 400 TL arpada ise 200 TL artırıldı. Tarım ve Orman Bakanlığı’nın ton başına buğday için bin (1000) TL arpa içinse 500 TL ödediği Hububat Alım Primi’nden yararlanmak içinse üreticilerin ürünlerini en geç 1 Eylül 2022 tarihine kadar TMO’ya satmaları gerekiyor.

Ülkemizde mayıs ortasında lokal olarak başlayan hububat hasadı yüzde 20 seviyesini geçti. Fakat yağış rejimindeki kaymalar sebebiyle birçok bölgede normaline göre yaklaşık 2-3 hafta ötelendi. Hasat edilen ürünlerin büyük bir kısmı ise halen üreticinin elinde olduğu ve ticarete dahil edilmediği gözleniyor.

‘HUBUBAT ALIM PRİMLERİ’ TEMMUZ AYINDAN İTİBAREN ÖDENECEK

Tarım ve Orman Bakanlığı ile Toprak Mahsulleri Ofisi tarafından iç ve dış piyasa gelişmeleri yakından takip edilerek; TMO alım fiyatları ton başına buğdayda 400 TL, arpada ise 200 TL artırılmasına ve ‘Hububat Alım Primleri’nin temmuz ayından itibaren ödenmesine karar verildi. Bu kapsamda haziran ayında TMO’ya ürün teslim eden üreticilerin primleri temmuzda, temmuz ve ağustos aylarında ürün teslim eden üreticilerin prim ödemeleri ise takip eden ay içinde ödenecek.

GERİYE DÖNÜK FİYAT FARKI ÖDEMELERİ DE ÖDENECEK

Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından, ton başına buğday için bin (1.000) TL, arpa için 500 TL olarak ödenecek ‘Hububat Alım Primi’nden üreticilerin yararlanmaları için ürünlerini en geç 1 Eylül 2022 tarihine kadar TMO’ya satmış olmaları gerekiyor. TMO’ya bugüne kadar ürün teslim etmiş olan tüm üreticiler, artırılan yeni alım fiyatlarından faydalanacak; geriye dönük fiyat farkı ödemeleri ise temmuz ayında üreticilerin banka hesaplarına aktarılacak.

Yorum yazın

UYARI : Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.
4TEM2022