TERCİH YAPILIRKEN NELERE DİKKAT EDİLMELİ?

TERCİH YAPILIRKEN NELERE DİKKAT EDİLMELİ?

Özel Bolu Sınav Öğretim Kursu Müdürü Emre Kara; 2022 YKS sonuçlarının açıklanmasıyla öğrencileri tercih heyecanı sardığını belirterek, 27 Temmuz ile 5 Ağustos tarihleri arasında yapılacak üniversite tercihlerinde adayların bölümlerin sıralamalarına ve o bölümde gerçekten mutlu olup olmayacağına dikkat edilmesi gerektiğini dile getirdi.

İlimizin eğitimdeki köklü kurumlarından Özel Bolu Sınav Öğretim Kursu Müdürü Emre Kara, 2022 YKS tercihlerinde dikkat edilmesi gereken hususlar hakkında bir açıklama yaptı.

27 TEMMUZ-5 AĞUSTOS ARASINDA YAPILACAK

18-19 Haziran günlerinde TYT-AYT ve YDT olmak üzere 3 farklı oturumda gerçekleştirilen YKS ve 18 Temmuz’da da sonuçların açıklanmasının ardından öğrencilerin şimdi de tercih heyecanı yaşadığını belirten Sınav Öğretim Kursu Müdürü Emre Kara; “Tercihler 27 Temmuz-5 Ağustos arasında yapılacak. Bu yıl radikal bir karar alan ÖSYM baraj puanını kaldırmıştır. Bu kararla birlikte adayların kafası karışsa da alınan kararın üst sıraları etkilemeyeceğini düşünüyoruz” dedi.

SIRALAMA BARAJI DEVAM EDİYOR

Kurs Müdürü Emre Kara bu yılki sınav sonuçlarının çoğu adayı şaşırttığını söyleyerek “Geçen yıla göre soruların yapılma oranı artmıştır. 2021 YKS’de adaylar matematik testinde zorlanırken bu yıl Türkçe adayları zorlamış gözüküyor. Her ne kadar baraj kalksa da bazı programların sıralama barajı sınırı olduğu unutulmamalıdır” diyerek; tıpta sayısal 50 bin, diş hekimliğinde sayısal 80 bin, mimarlıkta sayısal 250 bin, mühendislikte sayısal 300 bin, eczacılıkta sayısal 100 bin, hukukta eşit ağırlık 125 bin, öğretmenlikte ise ilgili bölümlerde 300 bin sıralama barajının devam ettiğini hatırlattı.

TERCİHLER SIRALAMAYA GÖRE YAPILMALI

Adaylar tercih yaparken, puana bakmaksızın bu sınavın sıralama sınavı olduğunun kesinlikle unutulmaması gerektiğini vurgulayan Müdür Emre Kara; “Yani tercihleri puana göre değil sıralamaya göre yapmaları gerekmektedir. Tercihleri yaparken bir önceki yılın sıralamaları dikkate alınmalıdır. Biz de adaylara yardımcı olurken bir önceki yılda o bölüme en son yerleşen adayın sıralamasını baz alarak tercih yapıyoruz” cümlelerini kurdu.

“MUTLU OLABİLECEĞİ BÖLÜMLERİ TERCİH ETMELİDİR”

Emre Kara, bazı adayların günün koşullarına göre tercih yaptığına dikkat çekerek, “İleride iyi para kazanırım diye düşündükleri fakat mutlu olamayacak bölümleri tercih etmektedirler. Aday önce kendini tanımalı, mutlu olabileceği bölümleri tercih etmelidir. Bu bölümü yazsam da zaten gelmez dedikleri hiçbir bölüm tercih listesine yazılmamalıdır. Adayın, ‘Kişiliğim ömür boyu bu mesleğe uygun mu?’ sorusunu kendisine sorması gerekmektedir ve buna dikkat ederek tercih yapmalıdır. Tercih listesi hazırlanırken bölümlerin açıklamalarına dikkat edilmelidir” dedi.

TERCİHLER 3 BÖLÜME AYRILABİLİR

24 farklı tercih yapacak adayların tercihlerini 3 bölüme ayırabileceklerini dile getiren Kara; bu tercihleri, “Gelme olasılığı çok düşük fakat adayın hayali olan bölümler, mesela ilk 3 veya 4 tercih; derinliği fazla tutmak kaydıyla sıralamasının tuttuğu hatta biraz üstten yazabileceği yerler, mesela 5-15’inci tercihler; garanti tercih dediğimiz adayı dışarıda bırakmayacak puanının çok altında olan yerler, mesela 16-24’üncü tercihler” şeklinde açıkladı.

UZMAN VE AİLEDEN YARDIM ALINMALI

Özel Bolu Sınav Öğretim Kursu Müdürü Emre Kara son olarak; adayların tercihlerini istek sırasına göre oluşturmaları gerektiğini vurgulayarak, “Sıralama olarak büyükten küçüğe ya da küçükten büyüğe bir sıralama şartı yoktur. Yapılan tercihler mutlaka uzmanına gösterilmeli ve uzmanından yardım alınmalıdır. Adaylar tercih ettikleri bölümler için ciddi hazırlık içinde olmalı, gidecekleri yerin uzaklığı, kültürü, barınması ve sosyal şartlarını araştırmalıdırlar. Adayların tercih sürecinde aileleri ile birlikte tercihlerini oluşturmaları onların faydalarına olacaktır. Tüm adayların gönlünde olan yerleri kazanması dileğiyle” ifadelerini kullandı.

Yorum yazın

UYARI : Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.
22TEM2022