TADİLATTAKİ OKULLARDA SON DURUM NE?

TADİLATTAKİ OKULLARDA SON DURUM NE?

Tadilat ve güçlendirme çalışmalarının devam ettiği okulların çeşitli nedenlerden dolayı yeni eğitim-öğretim yılına yetişmediğini dile getiren Vali Kılıç, planladıkları sürede yetişmeyen okulların eğitim planlamasının yapıldığını ve öğrencilerin hiçbir problem yaşamaması için gerekli tedbirlerin alındığını söyledi.

Haber: Esra Ayden

Vali Erkan Kılıç, İl Milli Eğitim Müdürlüğü’nde düzenlediği basın açıklamasında; pazartesi itibariyle başlayacak 2022-2023 eğitim-öğretim dönemine yetişmeyen okul inşaatlarındaki son durumu açıkladı.

DEPREME DAYANIKLI HALE GETİRİLMESİ ÖNEMLİ

İlimizin deprem bölgesinde olmasından dolayı, okulların güçlendirilmesinin öneminden bahseden Vali Erkan Kılıç; “Pazartesi inşallah güzel bir eğitim-öğretim dönemine başlayacağız. Biliyorsunuz bölgemiz deprem bölgesi. Okulların da güçlendirilmesi son derece önemli. Çocuklar bizim için çok kıymetli. Herhangi bir depremde bir afet durumunda onların burnunun bile kanaması bizleri gerçekten üzer. Onun için okullarımızı, sağlıklı bir şekilde depreme dayanıklı bir hale getirmemiz bizim birinci öncelikli görevimiz. Bu kapsamda daha önceki yıllarda başlayan çalışmalar, mevcut güçlendirme ve maliyetinin yüksek olduğu anlaşılan okullarda da yıkım yapılarak yeniden yapım kapsamında faaliyetler sürdürülüyor. Şu anda ilimiz genelinde 33 tane güçlendirme faaliyeti yürüttüğümüz okulumuz mevcut” dedi.

KILIÇ; “BAZI OKULLARIN YAPIM İŞLERİ TAMAMLANAMADI”

Dünya’da yaşanan fiyat artışı ile maliyetlerin yükseldiğine ve dolayısıyla okul inşaatlarının tamamlanmasının geciktiğine değinen Vali Kılıç, “Malum, Dünya’da yaşanan fiyatlardaki yükselişlerle beraber istikrarsızlık meydana geldi. Dolayısıyla bu bütün Dünya’yı etkilediği gibi ülkemizi de etkiledi. İster istemez okulların hazırlanması, onarımı konularında da zaman zaman sıkıntılar yaşadık. Müteahhitler yeterli sayıda bu onarımları yapacak insanları, ustaları bulma noktasında sıkıntı yaşadılar. Dolayısıyla bazı okullarımızda gecikmeler oldu. Bu gecikmelerin sebepleri de; hükümetimiz, müteahhitleri düşünerek fiyat yükselişlerinden dolayı yüzde 15’in altında fiziki gerçekleşme olan inşaat işlerinde onlara bir hak tanıyarak iptal ve tasviye yoluna gidilmesi konusunda bir karar aldı. Bu kapsamda tasviyeyle beraber ister istemez bazı okulların yapım işleri tamamlanamadı. Ve bu okullarda biz yeniden ihaleye çıkmak zorunda kaldık. Bunlar da bize zaman noktasında sıkıntı çıkardı. Yaz döneminde yaklaşık iki haftalık bir tatil oldu. Bu tatilde dolayısıyla işçilerin izin kullanma, kendi memleketlerine gitme durumları oldu. Yer tesliminden itibaren müteahhitlere vermiş olduğumuz 90 günlük bir süre vardı. Bu 90 günlük sürede belirttiğimiz problemlerden dolayı yetişmeyen okullarımız da oldu. Dediğim gibi bu global Dünya’da yaşanan sıkıntılardan dolayı fiyatlardaki yükseliş, müteahhitleri hem ihaleye girme sürecinde isteksiz kıldı hem verilen işlerde yüzde 15 ve altında onlara iptal ve tasviye imkanı tanındığı için bazı işlerin yeniden ihaleye çıkarak yeni fiyatlarla yeniden yapılması durumu ortaya çıktı. Bizim planlamamızda 90 günlük yaz dönemi içerisinde okulların eğitim-öğretime başlamasını öngörüyorduk. Teknik bazı sorunlarımız da oldu” şeklinde konuştu.

TÜM TEDBİRLER ALINDI

Yetişmeyen okullara rağmen pazartesi günü yeni eğitim-öğretim döneminin başlayacağını dile getiren Kılıç, “Bütün bunlara rağmen pazartesi günü eğitim-öğretime başlayacağız. Bütün öğrencilerimizin nerede, hangi okulda eğitim göreceği ve hangi servis tarafından alınacağı konularının da planlamaları yapıldı. Pazartesi okullar başladığında hiçbir çocuğumuzun problem yaşamaması için tedbirler alındı. Herkesin okulu, sınıfı belli. Buna göre planlamamızı yaptık. Bizim, güçlendirme yapılan okullarla ilgili olarak öngörümüz birkaç ay içerisinde özellikle ilk dönemin ara tatiline kadar inşaat işlerini bitirmek yönünde. Şu andaki gidişat onu gösteriyor” ifadelerini kullandı.

Yorum yazın

UYARI : Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.
10EYL2022