Susuz Yaylanın su sorunu çözülüyor

Susuz Yaylanın su sorunu çözülüyor

Taşkesti Beldesinin sınırları içerisinde bulunan eşsiz güzelliğiyle görenleri büyüleyen Susuz Yayla, nihayet suya kavuşacak.  İl Genel Meclisi Başkanı Yaşar Yüceer, konuyla ilgili yaptığı açıklamada Susuz Yaylayı suya kavuşturmak için ödeneğin ayrıldığını belirtti. 

Su sorunu nedeniyle bugüne kadar hem tarıma hem de turizme tam anlamıyla açılamayan Susuz Yaylada vatandaşlar hayvanlarının su ihtiyacı karşılamak için 7 km yoldan traktörle yaylaya su taşımak zorunda kalıyorlar. 

Tüm girişimler sonuçsuz kalmıştı

Taşkesti Beldesi sınırları içerisinde olan ve bir çok köyün yayla olarak kullandığı Susuz  yaylada, su olmayışı  özellikle hayvancılıkla uğraşan vatandaşları zor durumda bırakıyor. Yaylada hayvancılık yapan vatandaşlar, hayvanlarının su ihtiyacını karşılamak için traktörlerle 7 km lik uzaklıktan yaylaya su taşımak zorunda kalıyorlar. Görenleri büyüleyen güzelliğiyle turizm açısından da büyük bir potansiyele sahip olan Susuz yaylada su olmayışı nedeniyle bu potansiyelden yararlanılamıyor.  Yaylada bugüne kadar açılan su kuyularından zeminin yağlı taş olması nedeniyle suya ulaşılamazken, tek çarenin yaylanın yaklaşık 4 km aşağısından akan dereden yaylaya su çekilmesi olarak görülüyor.

Ne yapıldıysa olmadı

Susuz Yaylanın suya kavuşması adına gerekli adımları attıklarını belirten İl Genel Meclisi Başkanı Yaşar Yüceer; “Susuz Yaylaya defalarca gittim. Çok yönlü çalışmalar yaptık her türlü alternatifleri göz önünde bulundurarak, her türlü değerlendirmeleri yaptık. Başta Sayın Valimiz, Milletvekillerimiz ilgili Tarım İl Müdürlerimiz ve DSİ İl Müdürlerimiz, ilgili bütün kurumlar çok uğraştı. Onlarla birlikte çalışıyoruz. Gerçekten önemli bir bölge, vatandaşlarımızın hayvancılık yapabileceği nadir bir bölge.  Sonuç olarak adı üzerine Susuz yayla, su yok. Bugüne kadar ne yaptıysak başarılı olamadık” ifadelerine yer verdi.

Hasretle beklenen suya kavuşacak 

Susuz Yaylanın su sorunu bu yıl çözeceklerini belirten Yüceer; “Susuz Yaylanın su sorunu konusunda, en son geldiğimiz nokta itibariyle, aşağıda bir bölgeden dereden akan suyla beraber güneş enerjisinden elde ettiğimiz enerjiyle su basma projesinde karar kıldık. Bu projeyi inşallah önümüzdeki baharda gerçekleştireceğiz. Mudurnu Kaymakamımız başta olmak üzere, Mudurnulu İl Genel Meclisi Üyesi arkadaşlarımız ve yetkililerle birlikte bu projenin ödeneğini de ayırdık. Yaklaşık olarak 500.000-600.000 TL bir ödenek ayrıldı. Güneş panelleri sistemi kurarak aşağıdan suyu yukarıya basarak bölgenin su ihtiyacını kısmen çözmüş olacağız. Başka da bir çözüm yolu yok. Yaylaya suyun akmasını hasretle bekliyoruz.  İnşallah bu bahar Susuz Yayla...

DAHA FAZLASI İÇİN GAZETENİZİ ALMAYI UNUTMAYINIZ...

Yorum yazın

UYARI : Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.
13MAR2023