SUSUZ YAYLA SUYA KAVUŞTU

İlimizde Taşkesti Beldesinde bulunan Susuz Yayla’da tarihi bir gün yaşandı. Su bulunmadığı için yeterince tarım yapılamayan ve kullanılamayan Susuz Yayla nihayetinde suya kavuştu. 

Taşkesti Beldesinin en güzel yaylalarından olan Susuz Yayla, uzun uğraşlar sonucunda su ile buluştu. Bin 500 metre yükseklikte, 90 bin dönüm alana sahip olan Susuz Yayla’ya İl Özel İdaresi tarafından hazırlanan proje ile 2 bin 700 metre boru döşenerek su çekildi. 

SUSUZ YAYLA SULU YAYLA OLDU 

Yıllardır Susuz Yayla da hayvancılık yapan vatandaşlar 7 km mesafeden su taşımak zorunda kaldığı ve hayvancılığın ve yaylacılığın yeterince yapılamadığı Susuz Yayla, İl Özel İdaresi ve Orman Bölge Müdürlüğünün birlikte yaptığı çalışmalar sonrası suya kavuştu. İl Özel İdaresi tarafından hazırlanan projeyle, Yayladan yaklaşık bin 300 metre rakım farkı olan dereden 2 bin 700 metre mesafeye su getirildi. Dere üzerinde kurulan 21 adet panale sahip Güneş enerji santraliyle 11 Kwp enerji üretilerek kademeli pompa sayesinde saatte yaklaşık 2,5 ton su Yaylaya pompalanacak. 

SEVİNCİ BİRLİKTE YAŞADILAR

Susuz Yaylaya ilk suyun verilmesinden dolayı düzenlenen programa İl Genel Meclisi Başkanı Yaşar Yüceer, İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Sırrı Köstereli, Orman Bölge Müdürü yardımcısı Yılmaz Yıldız, Taşkesti Belediye Başkanı Tahsin Özcan, Mudurnu Ak Parti İlçe Başkanı Hüseyin Yağın, İl Genel Meclisi Üyeleri Yusuf Mintaş, Salih Şener, Taşkesti Ak Parti Belde Başkanı İsmail Çakıroğlu, Akyokuş  Köyü Muhtarı Fikret Duymuş, Çevre Köy Muhtarları ve Projede emeği geçen  Bolu Orman Bölge Müdürlüğü ve İl Özel İdaresi personelleri katıldı. 

DUYMUŞ; “BU BÜYÜK BİR MUTLULUK”

Yaylaya suyun verilmesiyle birlikte yaşadığı mutluluğu dile getiren Akyokuş Köyü Muhtarı Fikret Duymuş; “Yıllardır suyu olmayan Susuz Yaylamız bugün itibarıyla suya kavuştu. Allah devletimize zeval vermesin. Allah emeği geçen herkesten razı olsun. Şuan da çok mutluyuz. Artık traktörlerle su taşımak zorunda kalmayacağız. Bu büyük bir mutluluk. Ben başta Valimiz Erkan Kılıç olmak üzere, bu projede emeği geçen İl Genel Meclisimize, İl Özel İdaremize ve Orman Bölge Müdürlüğümüze teşekkür ediyorum” dedi. 

ÇAKIROĞLU; “BUGÜN TARİH YENİDEN YAZILIYOR”

Büyük bir uğraştan sonra Susuz Yaylanın suya kavuştuğunu belirten Taşkesti Ak Parti Belde Başkanı İsmail Çakıroğlu; “Bu süreç 2019 yılı Haziran ayında dönemin Milletvekili Fehmi Küpçü’yü Yaylamızı göstermekle ve su sorunumuzu dile getirmekle başladı. Daha sonra Vali Beyimizin, İl Gnel Meclisi Başkanı Yaşar Yüceer’in, İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Sırrı Köstereli’nin, Orman Bölge Müdürümüz Mahmut Şentürk’ün büyük katkılarıyla bugüne gelindi. Tabi ki kolay olmadı. Bugün tarih yeniden yazıldı. Susuz yaylanın ismi değişti artık sulu yayla oldu. Emek ve katkı veren herkese teşekkür ediyorum. Rabbim hepsinden razı olsun” ifadelerini kullandı. 

HAYIRLI OLMASINI DİLEDİLER 

Taşkesti  Belediye Başkanı Tahsin Özcan ise duygularını paylaşırken; “Bugün burada tarih yazılıyor. Bu yayla doğasıyla bambaşka bir yer. Buna öncülük edenlere, sebep olanlara bölge halkı adına teşekkür ediyoruz” ifadelerini kullandı.  İl Genel Meclisi üyesi Salih Şener ve Dereköy Köyü Muhtarı Turgay Duru suyun Susuz Yaylaya hayırlı olması dileğinde bulunarak, projenin gerçekleşmesinde emeği geçen herkese teşekkür ettiler. 

MİNTAŞ; “TARİHİ BİR AN YAŞIYORUZ”

Projede emeği olan ve öncülük yapan İl Genel Meclis üyesi Yusuf Mintaş ise yaptığı konuşmada; “Susuz Yaylamız Allah’ın izniyle, Milletvekillerimizin, Valimizin, İl Genel Meclisimizin, İl Özel İdaremizin, Orman Bölge Müdürlüğümüzün bütün herkesin emeğiyle sulu yayla olmuş oldu. Suya kavuştu. Burası 90 bin dönüm bir alan. Vatandaşlar asırlardır buraya hayvanları için 7 km mesafeden su taşıyordu. Şuan suya kavuştuk. Tarihi bir an yaşıyoruz. İnanın mutluluğumu dile getirmekte zorluk çekiyorum. Başta Cumhurbaşkanımıza gönderdiği ödeneklerden dolayı, akabinde İl Başkanımıza, Milletvekillerimize, İlçe Başkanlarımıza yanı emeği geçen herkese sonsuz teşekkürlerimi ediyorum” dedi. 

YAĞIN; ‘EMEĞİ GEÇEN HERKESE TEŞEKKÜR EDİYORUM’

Mudurnu Ak Parti İlçe Başkanı Hüseyin Yağın ise; “Yaklaşık 4 yıl önce başlayan Susuz Yaylaya su getirme çalışmaları bugün itibarıyla sonlandı ve Susuz yaylamız suyuna kavuştu. Bu hizmetin buraya getirilmesinde emeği geçen herkese sonsuz teşekkür ediyorum. Artık Susuz yaylamız sulu yayla oldu, bölgemize halkımıza teşekkür ediyorum” ifadelerine yer verdi. 

YÜCEER; ‘HAYATIMIN EN MUTLU GÜNLERİNDEN BİRİNİ YAŞIYORUM’

Projede büyük emeği olan İl Genel Meclisi Başkanı Yaşar Yüceer ise yaptığı konuşmada; “Bugün böylesine tarihi bir ana şahitlik etmenin onurunu ve gururunu yaşıyorum. Bugün tarihi bir an. Çünkü yüzlerce yıllık geçmişi olan Susuz Yaylanın kaderi bugün değişti ve suya kavuştu. Burası Bolu’ya 100 km uzaklıkta ve bin 550 metre rakımlı 90 bin dönüm araziye sahip bir yayla. Burayı suya kavuşturmak için ilgili kurumlarımızla birlikte büyük emek sarf ettik. Tam 4 yılımızı aldı. Öncelikle Orman Bölge Müdürlüğümüzün nezdinde orman teşkilatımıza çok teşekkür ediyorum. Buranın yolu yoktu. Hem yaylanın yolunu hemde suyun getirildiği bölgeden açılan yolu onlar yaptı. Onlara canı gönülden teşekkür ediyorum. Bu proje bu noktaya kolay gelmedi. 4 yıldır her yolu denedik. İlk önce burada sondaj yaptık. Günlerce su aradık. DSİ Genel Müdürlüğü Su İşleri Daire Başkanlığı teknik ekiplerini buraya getirdik. Valimiz, İl Genel Sekreterimiz, Orman Bölge Müdürümüz, Tarım İl Müdürümüz yani bu konuyla ilgili herkes büyük bir emek verdi. Bunun yanında Akyokuş Muhtarımızda büyük bir emek verdi. Bu suyun buraya gelmesi için çok uğraştı. Burada emeği olan herkese sonsuz teşekkür ediyorum. Bugün bölgede hayvancılık yapan vatandaşlarımızın sevincine ortak olmanın gururunu, mutluluğunu yaşıyorum. Belki de hayatımın en anlamlı en güzel günlerinden birini yaşıyorum ” cümlelerini kullandı.   

Yorum yazın

UYARI : Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.
15EYL2023