SON TARİH 31 ARALIK

SON TARİH 31 ARALIK

Kedi ve köpeklerin, Ev Hayvanı Kayıt Sistemi’ne yapılması gereken zorunlu kayıtları için, hayvan sahiplerinin en geç 31 Aralık tarihine kadar İl veya İlçe Tarım ve Orman Müdürlüklerine ya da serbest veteriner hekimlere başvurmaları gerekiyor.

Kedi ve köpek sahipleri 31 Aralık 2022 tarihine kadar İl ve İlçe Tarım ve Orman Müdürlüklerine veya serbest veteriner hekimlere başvurarak her yaştaki sahipli kedi ve köpeklerin Ev Hayvanı Kayıt Sistemi’ne (PETVET) zorunlu kaydını yaptırabilecek.

Murat; “KAYIT ALTINA ALINMASI AMAÇLANIYOR”

Konu hakkında açıklama yapan İl Müdürü İzzet Murat; “Bilindiği üzere Gıda Kontrol Genel Müdürlüğümüz ile Türk Veteriner Hekimleri Birliği (TVHB) arasında protokol imzalanmıştı. Protokolle kedi, köpek ve gelinciklerin hareketlerinin takibiyle başta kuduz hastalığı olmak üzere hayvan hastalıklarıyla daha etkin mücadele etmek amacıyla bu hayvanların kimliklendirilerek elektronik ortamda kayıt altına alınması amaçlanıyor. Bu kapsamda kedi, köpek ve gelinciklere derialtı mikroçip uygulanacak ve el terminali aracılığıyla okunabilecektir. Böylece sokağa terkedilmiş kedi ve köpeğin kime ait olduğu el terminaliyle okunarak sahibi tespit edilebilecektir. Kuduz aşısı başta olmak üzere hayvanın geçmişine ait tüm hastalıkları kayıt altında tutulacaktır. Mikroçip uygulaması Bakanlık bünyesinde çalışan veteriner hekimlerimiz veya onların gözetiminde veteriner sağlık teknikeri ya da teknisyenleri marifetiyle yapılabileceği gibi imzalanan protokol kapsamında serbest veteriner hekimlerimiz tarafından da yapılabilecektir” dedi.

HAYVANLARA PASAPORT DÜZENLENECEK

Yeni doğan ev hayvanının sahibinin, doğum tarihinden itibaren en geç 3 ay içinde Bakanlığın İl veya ilçe müdürlüğüne başvuracaklarını söyleyen İzzet Murat; “Mikroçip takılarak pasaport düzenlenen ev hayvanları 15 gün içinde, ev hayvanlarına yapılan aşılar ve sahip değişikliği gibi bilgileri en geç 15 gün içinde kaydedilecektir. Sahipsiz hayvanların, hayvan barınakları tarafından gerçek veya tüzel kişiliklere verilerek sahiplendirilmesi durumunda, hayvanın sağlık karnesiyle sahiplendirme tarihinden itibaren en geç 60 gün içinde İl veya İlçe Müdürlüklerine başvurulacaktır. Kayıtlı ev hayvanlarının ölümü ya da kaybolması halinde en geç 60 gün içinde ev hayvanı sahibi, durumu İl veya İlçe müdürlüğüne bildireceklerdir. Terk edilmiş hayvanı bulan kişiler, bu hayvanları sahiplenmek isterse başvurularını il veya ilçe müdürlüklerine yapabileceklerdir” diye konuştu.

DİJİTAL KİMLİKLENDİRME YÖNTEMİ İLE KAYDEDİLECEK

5199 sayılı Hayvanları Koruma Kanununda yapılan değişikliği hatırlatan Murat; “Kedi ve köpek sahipleri, hayvanlarını dijital kimliklendirme yöntemleriyle kayıt altına aldırmakla yükümlüdürler ve hayvanlarını en geç 31 Aralık 2022 tarihine kadar dijital kimliklendirme yöntemleriyle kayıt altına aldırmak zorundadır. Herhangi bir mağduriyet yaşamamak adına belirlenen süre zarfında İl veya İlçe müdürlüklerimiz veya serbest veteriner hekimlerimize kedi ve köpeklerinizi PETVET(Ev Hayvanı Kayıt Sistemi)’e kaydettirebilirsiniz” ifadelerini kullandı.

Yorum yazın

UYARI : Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.
1AĞU2022