Skolyozda erken tanı büyük önem taşıyor

Skolyozda erken tanı büyük önem taşıyor

Özel Çağsu Hastanesi Ortopedi ve Travmatoloji Uzmanı Op. Dr. Bülent Ateş skolyoz hastalığı  ve tedavi yöntemleri hakkında bilgiler verdi. Skolyozun yaşam kalitesini etkileyen bir hastalık olduğunu belirten Bülent Ateş, erken tanının önemini vurguladı. 

Haber: Tuğba Ülker

Skolyoz tedavisinde önemli olan konulara değinen Op. Dr. Bülent Ateş,  “Skolyoz tedavi planlaması, yaş, eğriliğin derecesi ve yeri, yetişkinlerde ağrının şiddeti gibi faktörlere göre hastaya özgü yapılır. Özellikle eğrilik derecesi ile ne kadar ilerlemiş olduğu dikkate alınır” ifadelerini kullandı.

“Tedavide eğrilik derecesi önemli”

Skolyozun belirtilerinden bahseden Op. Dr. Bülent Ateş, “Yana doğru eğri omurga, öne-yana eğri omurga, sol ya da sağ omuzun öne çıkıklığı, kalça ve omuzdaki asimetri, birinci yanında ikinci bir eğriliğin mevcudiyeti, bel ve sırtta ağrı (birlikte ya da ayrı), yorgunluk hissi ve nefes darlığı sokolyoz belirtilerindendir. Bu açıdan skolyoz teşhisi konulduğu vakit kaybedilmeden uygun tedavilere başlanmalıdır. Belirtilerden birkaçı veya tamamı skolyozlu bireyde olabilir. Semptomların şiddeti de skolyozun türüne, açısına ve kişiye göre değişkenlik gösterir. Skolyozun doğumsal, tümör ya da enfeksiyon kökenli, spastik çocuk, nedeni bilinmeyen (idiopatik) vb. pek çok farklı sebebi olabilir. 

“En sık karşılaşılan skolyoz tipi İdiopatik skolyozdur”

Skolyoz tiplerini ile ilgili bilgi veren Ortopedi ve Travmatoloji Uzmanı Op. Dr. Bülent Ateş "İdiopatik (Nedeni bilinmeyen) Skolyoz, Skolyozun en sık karşılaşılan tipidir. Nöromusküler Skolyoz, İkinci en sık görülen skolyoz tipidir. Konjenital Skolyoz, Üçüncü sıklıktaki skolyoz tipidir, doğuştan gelmektedir. Skolyozun teşhisi ilgili uzman hekim tarafından fiziksel muayene ve omurganın röntgen grafileri incelenerek konulur. Hekim gerekli görürse MR veya bilgisayarlı tomografi yöntemleri ile hastanın grafileri çekilmektedir.

“Günümüzde skolyoz tedavisinde yüksek başarı elde ediliyor”

Eğriliklerin ancak yüzde 10’ununda tedaviye ihtiyaç duyulduğuna vurgu yapan Dr. Ateş “Skolyoz tedavisinde planlama yaş, eğriliğin derecesi ve yeri, yetişkinlerde ağrının şiddeti gibi faktörlere göre hastaya özgü yapılır. Özellikle eğrilik derecesi ile ne kadar ilerlemiş olduğu dikkate alınır. Günümüzde kullanılan özel ve etkili Skolyoz egzersiz konseptleri sayesinde skolyoz tedavisinde ciddi başarılar sağlanmaktadır. Eğrilikler, 45 ve 50 derecenin üzerindeyse cerrahi yöntemle tedavi edilmelidir. İleri derecedeki eğrilikler cerrahi yöntemle tedavi edilecekse, olumsuz etkileri artıracağından ve operasyon sırasında kan kaybının daha fazla olacağından eğriliğin fazla ilerlemesi beklenmeden harekete geçilmelidir. Cerrahi yöntem olarak, gelişen teknoloji yardımıyla pedikül vidaları ya da hibrit sistemlerle omurga ve rodlar birbirine tutturularak omurga düzeltilmektedir. Skolyozun takip ve tedavi sürecinde her aşamada düzenli yapılan egzersizler, sırt kaslarının güçlü tutulması, fiziksel direnci yükseltme ve formda olma çok önemli faktörlerdir” ifadelerini kullandı

Yorum yazın

UYARI : Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.
10NİS2022