REKTÖR ALİŞARLI İTİKAFA ERKEN GİRMİŞ OLMALI!

REKTÖR ALİŞARLI İTİKAFA ERKEN GİRMİŞ OLMALI!

Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi’nde(BAİBÜ) ders seçimlerinin öğrencilere haber verilmeden değiştirildiği iddiası öğrenciler tarafından büyük bir tepkiyle karşılandı.

Alttan alınan derslerin devam zorunluluğu olmamasına rağmen BAİBÜ Rektörlüğü tarafından sistemin değiştirilmesi ve başarısız derslerin çakıştığı durumlarda danışman akademisyenlerin öğrenciye sormadan dersleri silmesi nedeniyle kredilerin boşa gidildiği öğrenildi.

Pandemi koşulları nedeniyle uzaktan eğitimin devam ettiği BAİBÜ’de online eğitim sistemindeki aksaklıklar öğrencileri mağdur etti. Online eğitimde olan BAİBÜ öğrencileri yeni sisteme entegre olamamışken dönem ortasında bilgilendirme yapılmayarak yeni bir sisteme geçilmesi öğrencileri zor duruma düşürdü. Üniversite içerisinde eğitim gören öğrencilerin ders seçimlerinin de haber verilmeksizin değiştirilmesi öğrencileri isyan ettirdi.

ÖĞRENCİYE SORMADAN DERSLERİN SİLİNDİĞİ İDDİASI
Öğrencilerin alttan aldığı dersslerin devam zorunluluğu olmamasına rağmen BAİBÜ Rektörlüğünün sistemi değiştirmesi ve aynı yıl içinde alınan dönem dersleri ve alttan alınmak zorunda olunan başarısız derslerin çakıştığı durumlarda danışman akademisyenlerin öğrenciye sormadan dersleri sildiği iddia edildi. Yapılan bu uygulama ile alınan kredilerin boşa harcandığı ve öğrencilerin mezuniyetini olumsuz etkilediği öğrenildi.

ÖĞRENCİLERE ZOR ANLAR YAŞATTI

Sınav zamanlarında sistemin belirli dönemlerde açılmaması ve geçen süreden öğrencilerin sorumlu tutulması dikkat çekerken değiştirilen yeni sistemin girilen cevapların bazen bazılarını bazen ise hiçbirini kabul etmemesi ise öğrencilere zor anlar yaşattı. Öğrencilerin kabul edilmeyen cevaplar için müracaat ettiklerinde “Yapılabilecek bir şey olmadığı” cevabını alması ise şaşkınlık yarattı. BAİBÜ yönetiminin yeni sistemde yaşanan aksaklıklar nedeniyle sınavlarında zorluklar yaşayan öğrencilerin sorunlarını ne zaman çözeceği merakla bekleniyor.

Yorum yazın

UYARI : Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.
21NİS2021