RAMAZAN'DA DENETİMLER ARTTI

RAMAZAN'DA DENETİMLER ARTTI

İl Tarım Müdürlüğü gıda kontrol ekipleri, gıda ürünlerinin üretiminin kontrol ve izleme faaliyetleri kapsamında Ramazan’da denetimler ara vermeden devam ediyor.

İl Tarım Müdürlüğü’nden yapılan açıklamada Ramazan başladığından bu yana 7 ekibin sahada aktif görev aldığı ve yaklaşık 220 denetim faaliyeti gerçekleştirildiği belirtildi. 

DENETİMLER DEVAM EDECEK

Güvenli gıdanın her vatandaşın hakkı olduğunu vurgulayan İl Tarım Müdürü İzzet Murat; “Güvenli gıda her bir vatandaşımızın hakkıdır. Bu amaçla hareket eden bakanlığımız ve taşra birimlerimiz 365 gün 7/24 esasına göre devam etmekle birlikte özellikle içerisinde bulunduğumuz mübarek Ramazan döneminde suiistimalleri önlemek adına yoğunlaştırılmış bir şekilde devam ediyor. Denetimlerimizde ramazan kolisi gibi kapalı ambalajda yer alan ve son tüketim tarihleri görünmeyen ürünlere önem vererek incelemekteyiz. Bunun yanında çiftlikten/tarladan sofraya gıda güvenilirliği kapsamında birincil üretim dahil olmak üzere üretim, işleme, depolama, dağıtım, satış ve toplu tüketim gibi gıda zincirinin tüm aşamalarında, etkin kontrol ve denetim ile tüketiciye yeterli ve güvenli gıda arzını sağlamak için gayret gösteriyoruz. Denetimlerimizde sağlıksız gıdaya müsamaha gösterilmeyecektir. Bu denetimlerde, özellikle işletmelerin uyması gereken; Asgari teknik ve hijyenik koşullar, Personel hijyenine ait gereklilikler, Etiketleme yönetmeliği kapsamında etiket bilgilerinin uygunluğu ve doğruluğu, Ürünlerin saklama ve servis koşullarının kontrolleri yapılarak çok geniş, kapsamlı bir denetim gerçekleştirildi. Denetimlerde kanun ve ilgili yönetmelikler ile belirlenmiş olan kurallara uymayan işletmelere, ihlal edilen kuralların türüne göre, düzeltilmesi için ek süre, faaliyetten men, ürünlerin toplatılması, idari para cezası ve cumhuriyet savcılığına suç duyurusu yaptırımlarından bir ya da birkaçı uygulamaktadır” ifadelerini kullandı.

“OLUMSUZLUKLA KARŞILAŞTIKLARINDA BİZİ ARAYABİLİRLER” 

İl Tarım Müdürü İzzet Murat, Vatandaşların olumsuzlukla karşılaştıkları durumlarda kendilerine başvurabileceklerini belirterek; “Herhangi bir olumsuzlukla karşılaştıklarında İl/İlçe Müdürlüklerimize bizzat başvurabilecekleri gibi Alo 174 Gıda Hattı veya ortak hat olan 112’yi arayarak şikayetlerini bildirebileceklerini kaydeden İzzet MURAT, 7/24 vatandaşlarımıza hizmet vermek için bu hattımız açık bulunmaktadır” dedi.

Yorum yazın

UYARI : Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.
31MAR2023