ÖZÜBEK DOÇENTLERE KADRO İSTİYOR

ÖZÜBEK DOÇENTLERE KADRO İSTİYOR

Türk Sağlık Sen Bolu Şubesi, Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde görevli doçentlere profesörlük kadrosu açılmamasını eleştirerek, üniversite yönetimine gerekli araştırmaları yapmaları konusunda çağrı yaptı.

Türk Sağlık Sen Bolu Şube Başkanı Furkan Özübek, basın mensuplarına yaptığı açıklamada; profesörlük kadrosu verilmeyen doçentler için gerekirse Ankara’da Yükseköğretim Kurulu (YÖK) dahil tüm kurumlara yaşananları anlatacaklarını ve mücadele edeceklerini dile getirdi.

ÖZÜBEK; “PROFESÖRLÜK KADROSUNA BİR TÜRLÜ SAHİP OLAMAMIŞLARDIR”

Furkan Özübek, üniversitelerin önemine değindiği konuşmasında, “Üniversiteler bilim yuvalarıdır. Birilerinin keyfine göre kadro dağıttığı, akademik unvanları hak edenlere değil de istediklerine verdikleri, hak edenleri anlamsızca beklettikleri yerler olursa oralar artık bilim yuvası, devletin ve milletin hizmetinde olan bir kurum değil birilerinin çiftliği, keyfinin kahyası ile hüküm sürdüğü binalar olmuşturlar. Bu tür yaklaşımların ve işlerin Türk akademik hayatı için son derece zararlı, üniversiteler ve verilen hizmetleri son derece yıpratıcı olduğu ortadadır. Fakat ne yazık ki üzülerek görüyoruz ki Bolu Abant İzzet baysal Üniversitesi Tıp Fakültesinde de benzer durumlar yaşanmaktadır. Tıp fakültesinde görevli çok kıymetli bazı doçent hocalarımız her ne hikmetse hak ettikleri profesörlük kadrosuna bir türlü sahip olamamışlardır. Hocalarımız gerek akademik camiaya hizmetleri gerekse ilimizde sağlık hizmetlerine sundukları değerli katkılar ile birer örnektirler. Akademik anlamda her şeyin fazlasıyla olduğu bir durumda kadrolarının verilmeyişini anlamak mümkün değildir. Hocalarımıza bu şekilde bir zulmedilişi anlamak mümkün değildir” dedi.

ÖZÜBEK; “BUNUN VEBALİNİ HİÇ KİMSE ÖDEYEMEZ”

Özübek, üniversite yönetiminden gerekli araştırmaları yapmasını isteyerek; “Mevzuata göre bir sorun yok ise aklımıza ya kasıt ya da ihmal olduğu gelmektedir. Burada eğer bir kasıt varsa bu açıkça görevi kötüye kullanmaktır. Suçtur. Bir akademisyenimiz hak ettiği kadrosunu akademik hayatını ilgilendirmeyen konular nedeniyle alamıyorsa bunun vebalini hiç kimse ödeyemez. Buradan Üniversite yönetimine açık çağrı yapıyoruz. Bu konu üzerinde hassasiyetle durun ve gerekli araştırmaları yapın. Biz gerekirse hocalarımız hakkı için Ankara’da YÖK dahil tüm kurumlara yaşanan durumu ve yapılan haksızlığı dile getireceğiz. Tüm platformlarda bunun mücadelesini vereceğiz. Hepinize teşekkür ediyor saygılar sunuyorum” ifadelerini kullandı.

Yorum yazın

UYARI : Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.
29EYL2022