ÖZÜBEK; “BU RAKAMLARIN YENİLENMESİNE İHTİYAÇ VARDIR”

ÖZÜBEK; “BU RAKAMLARIN YENİLENMESİNE İHTİYAÇ VARDIR”

Sağlık Bakanlığı tarafından yayınlanan Ek Ödeme Yönetmeliği sonrasında Türk Sağlık Sen Bolu Şube Başkanı Furkan Özübek, personeller için belirlenen taban ödemelerinin mevcut şartlar açısından yetersiz kaldığını dile getirerek belirlenen taban ödeme ücretlerinin yenilenmesi gerektiğini belirtti.

Türk Sağlık Sen Bolu Şubesi, Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi (BAİBÜ) Eğitim ve Araştırma Hastanesi önünde toplanarak basın açıklamasında bulundu.

“OLDUKÇA DÜŞÜK BİR RAKAM”

Türk Sağlık Sen Bolu Başkanı Furkan Özübek, Sağlık Bakanlığı Ek Ödeme Yönetmeliğinin yayınlanarak sabit ek ödemenin yanına taban ödeme ve teşvik ek ödemesi getirildiğini belirterek; “Ek ödemede taban bir ödemenin belirlenmesi olumlu bir düzenleme olmuştur.  Taban ödemeler meslek mensuplarına göre 10 bin TL’den 250 TL’ye kadar çok geniş bir aralıktadır. Özellikle hemşire, ebe, sağlık memuru, sağlık teknikeri gibi sağlık hizmetleri sınıfında görev yapan arkadaşlarımızın ve THS, GİH, YHS gibi sınıflarda görevli olarak bakanlığa bağlı sağlık kurumlarında görev yapan personeller için belirlenen taban ödeme ücretlerinin 800-250 TL arasında olduğu görülmektedir. Sağlık Bakanlığı personelinin yaklaşık yüzde 80’ini oluşturan personeller için belirlenen taban ödemelerinin hem hakkaniyet açısından sorunlu hem de günümüz şartları açısından oldukça düşük bir rakam olarak belirlendiği gözükmektedir. Belli bir fayda sağlama yerine sadece taban ücretleri olsun diye belirlenen bu rakamların mutlak suretle yenilenmesine ihtiyaç vardır” şeklinde konuştu.

“FİNANSAL ÇALIŞMALAR YAPILMALI”

Furkan Özübek konuşmasında, “Bunun yanı sıra çalışanların döner sermaye sisteminde sadece sabit ek ödemeye mahkûm edildikleri ve performans ödemelerinin trajikomik bir hal aldığı gibi şimdi de sadece taban ek ödemeye mahkûm edilmeleri gibi bir sistem oluşturulmamalı teşvik ek ödemelerinin her personele makul bir gelir sağlayacak düzeyde verilmesi adına da finansal çalışmalar yapılmalı, bu durum kurumların ve bakanlığın önceliği olmalıdır” diyerek; “Söz konusu ek ödeme yönetmeliği dışında kalan bakanlık merkez teşkilatı, Hudut Sahilleri Genel Müdürlüğü ve Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumunda hekim ve eczacında dışındaki personel ve diğer çalışanlar için de yapılacak düzenlemeler ile ilgili de bir an önce bilgi verilmelidir. Söz konusu yönetmelikle ilgili kapsamlı bir çalışma Genel Merkez mevzuat birimimiz tarafından yürütülmekte olup çalışan aleyhine olan düzenlemeler ile ilgili de gerek başvuru ve görüşmelerle diyalog süreci gerekse hukuki süreçler titizlikle yürütülecektir” ifadelerini kullandı.

Yorum yazın

UYARI : Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.
12AĞU2022