ÖZCAN; BOLU'YU KUZEYE TAŞIMALIYIZ'

ÖZCAN; BOLU'YU KUZEYE TAŞIMALIYIZ'

Bolu Belediye Başkanı Tanju Özcan, düzenlediği basın toplantısında Bolu’ya gelen depremzedeler ve Bolu Belediyesi olarak yapılacak çalışmalar hakkında açıklamalarda bulundu. 

Haber: Artun Berker Köprülü

CHP Genel Merkezinin görevlendirmesi üzerine deprem bölgesi olan Adıyaman’da bölgede çalışmalar yapacaklarını ve deprem nedeniyle Bolu’ya gelen afetzedeler için yapılabilecek çalışmalar hakkında bilgi verdi.

BAŞKAN ÖZCAN, DEPREMZEDELERE YARDIM İÇİN MECLİSTEN YETKİ BEKLİYOR

Depremzedeler ile açılışı henüz gerçekleşmeyen Aşevinde buluştuklarını belirten Başkan Özcan; “400 kadar depremzede kardeşimiz geldi. Onlara yaşadıkları sıkıntıları bildiğimizi söyledik. Zamanla aşılacağını söyleyip moral vermeye çalıştık. Meclis toplantısının 2 amacı var. Bolu Belediye sınırları içinde kalmak zorundaydık. Yasal olarak Bolu’da yaşayan depremzedelerimize yiyecek, giyecek, para bu tür yardımları gerçekleştirmek için meclisimizden karar almak istiyoruz. Bu süreçte bölgeye yardım etmek için her belediyeyle, her il özel idareyle, tüm üniversitelerle ve kuruluşlarla protokol imzalamak istiyoruz. Bu yüzden yetki verilmesini Belediye Meclisinden talep edeceğim” şeklinde konuştu. 

“İKTİDARIN KOORDİNESİ SINIFTA KALDI”

Çarşamba günü erkenden deprem bölgesine gideceğini söyleyen Başkan Özcan; “CHP Genel Merkezi bize Bolu Belediyesi olarak Adıyaman’da görev vermiş. 24 belediyeyle beraber Mersin Büyükşehir Belediye Başkanının, başkanlığında o bölge için neler yapabiliriz diye sürekli görüşüyoruz. Adıyaman, Bolu’ya göre oldukça büyük bir şehir pek fazla konuşulması da büyük bir darbe almış bir şehir.  Şehirlerin planlanması, altyapı, su olmayan bölgeye nasıl su veririz diye çalışan belediyelerin çoğu Cumhuriyet Halk Partisi’nin yerel yönetimlerin koordinesinde yürütülüyor. İktidarın yürüttüğü koordine sınıfta kaldı. Bölgede ihmali olan yerel yöneticiler piyasada yok” dedi. 

BOLU’DA BÜTÜN ZEMİN YENİDEN İNECELENECEK

Bolu’daki binaların durumu ve zemini hakkında konuşan Başkan Özcan; “Asuman Hanım imardan sorumlu Başkan Yardımcımız özellikle yanımda olmasını istedim. Bizim Bolu’daki binalarımız o bölgedeki binalardan sağlam. 1999’dan önce kalan yüzde 15’lik riskli bina olduğu ortada. Potansiyel deprem bölgesindeyiz 17 Ağustostan sonra kentsel dönüşüm yapmak yerine yandaş müteahhitlere geçmediğimiz köprülerin parası ödettiler bize. Seçimi beklemeden işin uzmanlarıyla yerel yönetimlerin önü açılmalı. Mart ayında mikro bölgeleme bütün zemini yeniden inceleyeceğiz. Mevcut binaların bazılarının altından fay hattı geçiyor. Bu çalışmalar bitince vatandaşlara duyuracağız. Jeoloji Mühendisleri odasıyla görüştük. Şehri kuzeye taşımak zorundayız. Otobandan 3’üncü bir giriş Bolu’ya şart. Arzu Hanıma da, Fehmi Beye de rica ediyorum. Bu giriş için bakanlıktan izni alsınlar” ifadelerini kullandı.  

Yorum yazın

UYARI : Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.
20ŞUB2023