ÖRNEKBAŞ ÇİFTÇİLERE VAATLERDE BULUNDU

ÖRNEKBAŞ ÇİFTÇİLERE VAATLERDE BULUNDU

İYİ Parti Bolu 1. Sıra Milletvekili Adayı Ahmet Örnekbaş, seçim çalışmalarına köylerde devam etti. Örnekbaş çiftçilere yönelik yaptığı açıklamada, “Millet İttifakı iktidarında 3 yıl boyunca mazotta yüzde 30, gübrede yüzde 25, yem, tohum, ilaç, elektrik ve sulama içinse yüzde 20 destek vereceğiz.” dedi.

İYİ Parti Bolu 1. Sıra Milletvekili Adayı Ahmet Örnekbaş, Bolu’da çiftçilikle uğraşan vatandaşlara seslendi. Örnekbaş çiftçilere vaatlerde bulundu. 

“ÇİFTÇİYİ NEFES ALAMAZ HALE GETİREN İKTİDAR…”

Milletvekili adayı olmadan önce İYİ Parti Bolu İl Başkanlığı görevini 5 yıl yürüttüğünü, tarım ve hayvancılık alanında yaşanan sorunları iyi bildiğini belirten Örnekbaş, “Gittiğimiz her ilçede, her köyde vatandaşlarımıza bir dokunduk bin ah işittik. Ama bu ahlar bize değil ülkeyi yönetenlereydi. İktidarın yanlış ekonomi politikaları ve bu yanlış politikalar neticesinde artan maliyetler tarım ve hayvancılığı bitirme noktasına getirdi. Çiftçi sattığı hayvandan para kazanamıyor. Sattığı sütten para kazanamıyor. Mazota, gübreye, yeme, ekipmana para yetiştiremiyor. Sattıkları süt aldıkları yemi karşılamayınca, devamlı cepten para gidince çiftçilerimiz ya hayvanlarını satıyor ya da kesimhaneye gönderiyor. Çiftçiyi nefes alamaz hale getiren iktidar mensupları bu acı manzarayı sadece izlemekle yetiniyor.” dedi.

VAATLERİNİ SIRALADI

İktidar değiştiğinde ve TBMM’de Bolu’yu temsil etme hakkı kazandığında çiftçilerin sorunlarına odaklanacağını belirten Örnekbaş, şunları söyledi; “İlk olarak çiftçilerimizin traktör, biçerdöver, tarım makinaları gibi tarımsal üretim araçlarının ve canlı hayvan varlığının hiçbir şekilde haczedilmemesini sağlayacağız. 3 yıl boyunca mazotta yüzde 30, gübrede yüzde 25; yem, tohum, ilaç, elektrik ve sulama içinse yüzde 20 destek vereceğiz. Tarımda indirimli elektrik tarifesi uygulayacağız. Sulama ve elektrik faturalarını hasattan sonra tahsil edilmesini sağlayacağız. Tarım sektöründe kullanılan mazottaki ÖTV yükünü kaldıracağız. Girdi destekleri çiftçi tarlasını sürmeden ödenecek. Tarımsal ürün alım fiyatlarını ekim öncesi ilan edecek, girdi desteklerini çiftçi tarlasını sürmeden, süt sağılmadan, besi hayvanı kesime gitmeden önce verecek, diğer destek ödemelerini üretim sonrası 90 gün içinde ödeyeceğiz. Çiftçilerimizin bankalardan ve Tarım Kredi Kooperatiflerinden kullandıkları kredinin faizini silip, yeniden yapılandıracağız. Orman köylülerimizin gelirini artıracak alternatif geçim kaynakları oluşturacak, gerekli destek ve teşvikleri sağlayacağız.”

Yorum yazın

UYARI : Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.
1MAY2023