NEDİR BU CTP BORU MESELESİ?

NEDİR BU CTP BORU MESELESİ?

Bolu Belediyesi Ocak Ayı Toplantısına CTP Boruları tartışması damgasını vurdu. Belediye Başkanı Tanju Özcan son günlerde meydana gelen su kesintilerini geçmiş dönemde yapılan hatalara bağlarken, Ak Parti Grubu Başkan Vekili Burak Balaban suçu İller Bankasına attı.

Belediye Başkanı Tanju Özcan şehir ana su isale hattında geçmiş dönemde İller Bankasının karşı çıkmasına rağmen dönemin Belediye Başkanı Alaaddin Yılmaz tarafından ısrarla CTP boru kullanıldığını dile getirirken, Ak Parti Grup Başkan Vekili Burak Balaban sorumluluğun İller Bankasına ait olduğunu savundu.

PEKİ NEDİR BU CTP BORU MESELESİ

Havadis gazetesi olarak, CTP Boru meselesi ve patlayan su borularını bugüne kadar onlarca kez haber yaparak kamuoyunu aydınlatmıştık. Bugün gelinen noktada konuyu tekrar hatırlatarak kararı kamuoyunun vicdanına bırakıyoruz.

İller Bankası tarafından İlimiz için hazırlanan içme suyu projesinde tüm isale ve dağıtım hatlarının çelik boru yapılmasını kararlaştırdı. İller Bankasının çelik boru olarak hazırladığı proje karşısında dönemin Belediye Başkanı Alaaddin Yılmaz hattın çelik boru yerine CTP boru olması yönünde İller Bankasına baskı yaptı. O dönem Düzce’de özel bir şirket tarafından üretilen ve Türkiye’de sadece Bodrum Belediyesinin kullandığı CTP borularının Bolu’da da kullanılması için Alaaddin Yılmaz tarafından İller bankasına resmi talepte bulunuldu.

BELEDİYE RESMİ YAZIYLA TALEP ETTİ

O dönem Aladdin Yılmaz imzalı İller Bankasına gönderilen resmi yazıda; “Proje maliyetinin yaklaşık %20’lik kısmının Belediyemiz tarafından karşılanacağı dikkate alınarak; gerek proje keşfinin asgariye indirilmesi, gerekse projemizin daha sağlıklı ve uzun ömürlü olabilmesi amacıyla,

 

proje kapsamındaki boru güzergahlarında çelik boru yerine CTP boru kullanılması uygun olacaktır. Dolayısıyla teklifimizin değerlendirmeye alınarak, proje keşfinin yeniden düzenlenmesi hususunda’ ifadelerine yer verildi.

SUÇU OZAMANDA İLLER BANKASINA ATTILAR

Bolu Belediyesinden gelen bu talep üzerine İller Bankası projede değişikliğe giderek dönemin Belediye yönetiminin talebini yerine getirdi. Bu şekilde isale hattında çelik boru yerine CTP boru kullanıldı. Projenin tamamlanmasının ardından dayanıksız olan CTP boruları birbiri ardına patlamaya başladı. Konunun kamuoyunda geniş yankı bulmasının ardından dönemin Belediye yönetimi suçu İller Bankasına atarak, kendi resmi talepleri olmasına rağmen CTP boruları İller Bankasının istediğini iddia etti.

İLLER BANKASININ CEVABI AÇIK VE NETTİ

Konu üzerine o dönem İller Bankası yaptığı açıklamada ise; “CTP boru seçiminde Bankamızın hiçbir müdahalesi bulunmamaktadır. Bolu Belediyesince ihale öncesinde 21.06.2004 ve 2004/96 sayılı ve 25.06.2004 tarihli ve 2004/100 sayılı yazılarla Hamsu Pompa İstasyonu ile Arıtma Tesisi arası terfi hattında tasdikli projesindeki çelik borunun CTP olarak değiştirilmesi talep edilmiş ve Bankamızca Belediyenin talebi doğrultusunda imalat yapılmıştır” cümlelerini kullanarak CTP boru talebinin Belediyeden geldiği gerçeğini ortaya koymuştu.

KARAR KAMUOYU VİCDANININDIR

Dönemin Belediye yönetiminin ısrarı üzerine yapılan yanlış tercihten dolayı su isale hattında 96 kez patlama meydana geldi. Yapılan tercihin yanlış olduğunun patlayan borulardan anlaşılması üzerine ikinci bir masraf yapılarak CTP boruların büyük bir kısmı çelik borularla değiştirildi. Bolu Belediye Meclisi Ocak ayı oturumunda tekrar gündeme gelen CTP boru hikayesi detaylara girilmeden objektif olarak bu şekilde gerçekleşirken, konuyla ilgili karar kamuoyunun vicdanına kalmıştır.

Yorum yazın

UYARI : Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.
6OCA2021