Meclis'te yeni komisyon üyeleri belli oldu

Meclis'te yeni komisyon üyeleri belli oldu

Bolu Belediye Meclisi olağan Haziran ayı birinci birleşim Meclis toplantısında encümen üyeleri ve komisyon üyelerinin seçimi yapıldı. Bu yıl birçok meclis üyesi farklı komisyonlarda yer almayı tercih etti.

Haber: Semih Baykal

Encümen üyeleri ve ihtisas komisyon üyelerinin seçimi bu yıl tüm dünyayı etkisi altına alan koronavirüs salgını nedeniyle Haziran ayında yapıldı. Koronavirüsle mücadele noktasında normalleşme adımlarının atılmasıyla Belediye Meclisi Haziran ayında olağan toplantısını gerçekleştirerek yeni encümen ve komisyon üyelerini seçti.

Balaban’ın teklifi oy çokluğuyla reddedildi

Ak Parti Grup Başkanvekili Burak Balaban, seçimler öncesinde grubuyla birlikte İyi Parti’nin kendi grubunu kurduğunu bu yüzden hem hukuka hem de vatandaşın verdiği oyların Mecliste yerini bulması açısından İmar ile Plan ve Bütçe Komisyonlarının üyesi sayısın 7’e çıkartılmasını teklif etti.

 

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) ise bu sayının 5 olmasını teklif etti. Oylama sonucunda Ak Parti grubunun teklifi oy çokluğuyla reddedildi ve İmar ile Plan ve Bütçe Komisyonlarının üyesi sayısı 5’te kaldı.

Koyunoğlu aday olmamasına rağmen bir oy aldı

İlk olarak Encümen üyelerinin kapalı oy usulü ile seçimi gerçekleştirildi. Seçimde geçen yıl üye olan Begüm Tunçel ve Hüseyin Ekrem Serin’in ismi yer almadı. 30 oyun kullanıldığı ve 1 oyun geçersiz sayıldığı seçim sonucuna göre, Mustafal Güldal 19, Hasan Hakan Alparslan 19, Mehmet Tuna Özcan 18, Necdet Çakır 11, Cumhur Bandakçıoğlu 7, Ergün Temel 6, aday olmayan Onur Koyunoğlu ise 1 oy aldı. Bu sonuçlara göre Encümen Üyeliğine CHP’den Mustafa Güldal, Mehmet Tuna Özcan ve İYİ Parti’den Hasan Hakan Alparslan seçildi.

Yılmaz ve Bandakçıoğlu komisyonlarda yok

Açık oylama ile gerçekleştirilen ihtisas komisyonları seçimlerinde ise hemen hemen her komisyonda üyeler değişti. Geçen yıl CHP’den İmar Komisyonunda yer alan Belediye Başkan Yardımcısı Feridun Yılmaz ile Turizm ve Tanıtım Komisyonunda yer alan Cumhur Bandakçıoğlu bu yıl hiçbir komisyona aday gösterilmemesi dikkat çekti. Diğer yandan CHP’den Tahsin Mert Karagöz, Ahmet Fidan ve Cevat Çatladı ile Ak Parti’den Hacer Çınar üç farklı komisyona üye oldu. Yeni üyeler oy birliği ile kabul edildi.

Yeni komisyon üyeleri şu şekilde oluştu;

Plan ve Bütçe komisyonu:

CHP’den Resmiye Kahruman, Ergün Temel, Hüseyin Ekrem Serin, AK Parti’den Uğur Akbay, Bülent Oturak

İmar Komisyonu:

CHP’den Cihan Tutal, Onur Koyunoğlu, Asuman Tekin, MHP’den Fatih Silin, AK Parti’den Semih Dimicioğlu

Çeşitli İşler Komisyonu:

CHP’den Ahmet Fidan, Cevat Çatladı, İYİ Parti’den Suat Orhan, AK Parti’den Hacer Çınar ve Şaziye Turan

Teftiş ve Murakabe Komisyonu:

CHP’den Begüm Tunçel, Tahsin Mert Karagöz, Ahmet Fidan, MHP’den Necdet Çakır, AK Parti’den Hatice Dinç

Turizm ve Tanıtma Komisyonu:

CHP’den Cevat Çatladı, Ahmet Fidan, İYİ Parti’den Suat Orhan, AK Parti’den Kamuran Avcı ve Hüseyin Türkmen

Hayvan Hakları Komisyonu:

CHP’den Cihan Tutal, Tahsin Mert Karagöz, Cevat Çatladı, AK Parti’den Hacer Çınar ve Zafer Turan

İnsan Hakları Komisyonu:

CHP’den Ergün Temel, Tahsin Mert Karagöz, Begün Tuncel,

 

AK Parti’den Hacer Çınar ve Hatice Dinç

DAHA FAZLASI İÇİN GAZETENİZİ ALMAYI UNUTMAYINIZ!


Yorum yazın

UYARI : Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.
10HAZ2020