KRİZ YÖNETİM MERKEZİ TOPLANDI

KRİZ YÖNETİM MERKEZİ TOPLANDI

BOLU HAFTA SONUNA HAZIR

İl Afet ve Acil Müdahale Koordinasyon Toplantısı Bolu Valisi Ahmet Ümit'in Başkanlığında ilgili kurum amirlerinin katılımıyla yapıldı. 

Gerçekleştirilen toplantıda ilimizde beklenen yoğun kar yağışı nedeniyle vatandaşların mağduriyet yaşamamaları için uygulanacak ek tedbirler görüşüldü.

“VATANDAŞLARIMIZDAN TEDBİRLİ OLMALARINI RİCA EDİYORUM”

Vali Ümit,"Beklenen yoğun kar yağışının olumsuz etkilerini minimize edebilmek için başta Karayolları, Emniyet, Jandarma, İl Özel İdare, AFAD, Kızılay vd. kurumlarımızla birlikte sağlıktan gıdaya, güvenlikten lojistiğe planlamalarımızı yaparak tedbirlerimizi en üst seviyede aldık. Vatandaşlarımız da tedbirli ve dikkatli olmalıdır. Hafta sonu yaylalara gidilmemesi, mecburi olmadıkça trafiğe çıkılmaması, hayvancılık yapan vatandaşlarımızın hayvanlarının yem, su vb. ihtiyaçlarını önceden planlamaları önemle rica olunur" dedi.

Toplantı sonrasında alınması kararlaştırılan tedbirler ilgili kurum müdürlüklerine iletildi. İşte alınan kararlar;

Belediye Başkanlıklarınca;

Mücavir alan sınırları içerisinde kalan şehir içi yollarda, cadde, sokak ve meydanlarda kar kürüme ve tuzlama çalışmaları, 7/24 saat esasına göre etkili bir şekilde yürütmek üzere personel ve ekip planlaması yapılacaktır.

Şehir içi su şebekelerinde oluşabilecek arızaların giderilmesi için gerekli tedbirler alınacak,

kanalizasyon ve su arızalarına karşı mevcut planlar gözden geçirilecek, muhtemel aksaklıklara karşı hazırlıklı olunacaktır.

Vatandaşlarımızın kış şartlarına uygun olmayan özel araçlarıyla trafiğe çıkmamaları tavsiye

edildiğinden şehir içi toplu ulaşımda aksama meydana gelmemesi için Belediye halk otobüslerinin sefer sayılarının artırılması sağlanacaktır.

Elektrik ve doğal gaz kullanımından kaynaklı çıkabilecek yangınlara karşı itfaiye ekiplerince hazırlıklı olunacaktır.

İl Özel İdaresince;

Görev alanında bulunan köy yollarının ulaşım ağının açık tutulması için gerekli yol açma çalışmaları azami sayıda personel ve ekip ile 7/24 saat esasına göre sürdürülmeye devam edilecektir.

Karayolları 41,42,43 Şube ve Otoyol Bakım İşletme Şefliklerince;

Sorumluluk alanına göre D100 ve Anadolu Otoyolu ile bağlantı yollarında gerekli yol açma, kar

kürüme ve tuzlama çalışmalarına maksimum ekip ve personel ile 7/24 esasına göre devam edilecektir.

Bolu Sedaş İşletme Şefliğince;

Muhtemel elektrik kesintileri ve arızalarının en hızlı şekilde giderilmesi için personel ve çalışma planları hazır bulundurulacaktır.

Aksa Doğalgaz A.Ş'ce;

Muhtemel doğal gaz kesintileri ve arızaların giderilmesi için gerekli tedbirler alınacaktır.

İl Afet ve Acil Durum Müdürlüğü, SYDV, Kızılay ve Sivil Toplum Kuruluşlarınca;

AFAD, Kızılay ve diğer STK gönüllülerince yolda beklemek zorunda kalan vatandaşlarımıza başta gıda olmak üzere gerekli lojistik destek sağlanacaktır.

Yolda mahsur kalan vatandaşlarımızdan konaklama talebinde bulunanlar ile kalacak yeri olmayan ihtiyaç sahibi vatandaşlarımız için kalacak yer planlaması Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfınca yapılacaktır.

Bolu Orman Bölge Müdürlüğünce;

Karla mücadele çalışmalarında gerektiğinde İl Özel İdaresi ekiplerine; makine, teçhizat ve

personel desteği sağlanacaktır.

İl Emniyet Müdürlüğünce ve İl Jandarma Komutanlığınca;

Yol trafik güvenliğinin sağlanması amacıyla kış lastiği ve zinciri olmayan, kış şartlarına uygun olmayan araçların trafiğe çıkmamaları için gerekli takip ve kontroller sıklaştırılacaktır.

Yoğun kar yağışı ve yaşanabilecek buzlanma nedeniyle trafik güvenliğini tehlikeye sokabilecek tırlar başta olmak üzere ağır tonajlı araçların yol kenarlarında uygun yerlere çekilmesi sağlanacaktır.

Doğa Koruma ve Milli Parklar Şube Müdürlüğünce;

İlimizde yaşayan yaban hayvanlarımızın ve sokak hayvanlarımızın hayatının olumsuz hava

koşullarından etkilenmemesi için yeterli miktarda yem vb. gıda bırakılacak, beslenme ve barınma koşulları takip edilecektir.

İl Sağlık Müdürlüğünce;

112 Acil Çağrı Hizmetleri ve hastanelerin acil servislerinde yoğunluk yaşanmaması ve sağlık

hizmetlerinde aksama meydana gelmemesi için azami sayıda personel bulundurulacaktır.

Köy ve Mahalle Muhtarlıklarınca;

Vatandaşlarımızın karla mücadeleyi engelleyecek şekilde hareket etmemeleri, yaylalara çıkmamaları, hayvan besleyenlerin hayvanlarının güvenliklerini ve beslenme ihtiyaçlarını planlamaları konusunda gerekli duyurular köy ve mahalle muhtarlıklarınca yapılacaktır.

Yorum yazın

UYARI : Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.
21OCA2022