KOÇLAR ÜRETİCİLERE DAĞITILDI

KOÇLAR ÜRETİCİLERE DAĞITILDI

İlimizde küçükbaş hayvan yetiştiriciliği yapan 19 işletme sahibine ‘Damızlık Koç Alımı Projesi’ kapsamında yüzde 50 hibeli 37 adet koç, gerçekleştirilen kurayla dağıtıldı.

Resmi Gazetede yayımlanan 20 Mart 2021 tarihli ‘Damızlık Küçükbaş Hayvan Yatırımı ve Damızlık Koç Teke Alımına İlişkin Uygulama Esasları Tebliği’ kararına göre proje kapsamındaki koçlar Eskişehir Damızlık koyun Keçi Birliği çiftliğinden temin edildi. Projeyle koyun yetiştiriciliği yapılan sürülerde yüksek verim özelliklerine sahip koç katımı yapılması sonucu yüksek verim özelliklerine sahip kuzular elde edilmesi amaçlanıyor.

MURAT; “KÜÇÜKBAŞ YETİŞTİRİCİLİĞİNE ÖNEMLİ BİR KATKI SAĞLAYACAK”

Konu hakkında açıklama yapan Tarım ve Orman İl Müdürü İzzet Murat; “İlimizin küçükbaş yetiştiriciliğine önemli bir katkı sağlayacak proje ile sürülerimizin kalitesini arttırmak suretiyle verimliliği artırmış, dolayısıyla üreticilerimizin de memnuniyetini arttırmak temel gayemizdir. Bu projenin önemli bir özelliği de seçilen damızlık koçlarımızın üreticilerimizin ortak kararı ve seçimi olmasıdır. Damızlık Koyun Keçi Yetiştiricileri birliğimiz, teknik personelimiz ve emeği geçenlere kurumum ve şahsım adına teşekkür ediyorum. İlimizi ve ülke ekonomimize önemli bir katkı sağlayacak olan projenin Üreten Bolu’muzun üreten yetiştiricilerine hayırlı olmasını diliyorum” dedi.

ORTA ANADOLU MERİNOSU IRKINA AİT KOÇLAR DAĞITILDI

Dağıtımı yapılan damızlık koçlar Alman Et Merinosu ile Akkaraman melezlemeleri sonucu elde edilen Orta Anadolu Merinosu ırkına ait. Koçlar bölge şartlarına uyum sağlamış yaşam gücü yüksek, canlı ağırlık, büyüme, döl verimi, yapağı kalitesi yönünden melezlemenin yapıldığı Akkaraman ırkından daha üstün. Vücut iri, başın yüz kısmı ile bacakların alt kısımları çıplak. Baş uzunluğu ve genişliği orta, dudaklar kalın, kulaklar yatay ve geniş, boyun kısa ve kalın, vücut geniş, derin ve uzun, butlar dolgun ve etli, bacaklar uzun ve kuvvetli. Vücut beyaz renkli yapağı ile örtülü. Erkek ve dişiler genelde boynuzsuz. Kuyruk yağsız, ince ve uzun. Yapağısı ise ince ve birörnek elyaftan oluşmakta.

Yorum yazın

UYARI : Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.
13EYL2022