KIBRICIK'TA BAKIM SONRASI YÜZLER GÜLDÜ

KIBRICIK'TA BAKIM SONRASI YÜZLER GÜLDÜ

Bolu Orman Bölge Müdürlüğüne bağlı Kıbrıscık Orman İşletme Müdürlüğü Çökeren Orman İşletme Şefliği Sakal Mevkiinde bulunan bir, üç ve dört numaralı bölmelerde, ortalama 25 yaşına gelmiş, Çsa3 meşcere tipindeki toplam 115 hektar sahada 2022 yılında sıklık bakımı programı kapsamında bakım çalışmaları yapıldı.

Ortalama 25 yaşına gelmiş olan bu sahalarda bugüne kadar herhangi bir bakım çalışması yapılmadığı, meşcere (kuruluş özellikleri büyük ölçüde değiştirilmiş; insan etkilerinin, doğal etmenlere göre daha fazla olduğu ormanlardır) içerisinde çok sayıda altta kalmış gövde sınıflandırmalarına göre 5’inci sınıf grubuna giren çok sayıda fert bulunduğu tespit edildi.

AĞAÇLAR SEYRELTİLDİ

Bu amaçla 400 metrekare deneme alanında yapılan bakım çalışmalarında altta kalmış mağlup gövdeler sınıfındaki 4’üncü ve 5’inci sınıf gövdelerin (altta kalmış, ölmüş ve ölmek üzere olan fertler) tamamı, 3’üncü sınıf gövdelerinde boşluk oluşturmayacak şekilde bir kısmı alındı.

BAKIM SONUCUNDA DEĞERLER PAYLAŞILDI

Deneme alanında yapılan çalışmalar sonucunda aşağıdaki tablodaki değerlerin elde edildiği belirtildi.

Bakım yapılmadan önce:

  • 21 bin 800 adet (Hektardaki fert sayısı)
  • 4,3 cm (Ortalama çap)
  • 3,95 metre (Ortalama boy)

Bakım yapıldıktan sonra:

  • 7 bin 400 adet (Hektardaki fert sayısı)
  • 7,5 cm (Ortalama çap)
  • 6,08 metre (Ortalama boy)

ORMANLAR DAYANIKLI HALE GETİRİLDİ

Ormanlarda yapılan sıklık bakım çalışmaları sonucunda hasta, fena şekilli ve sıkışık fertleri çıkartarak; meşcerenin başta yangın, böcek ve mantar olmak üzere birçok biyotik ve abiyotik tehlikelere karşı dayanıklı hale getirildiği, ormanların daha stabil hale geldiği, meşceredeki istikbal ağaçların bakımının yapıldığı, onlara daha iyi gelişme ortamı sağlandığı ifade edildi.

Yorum yazın

UYARI : Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.
4AĞU2022