KARAR MECLİSTEN GEÇTİ

KARAR MECLİSTEN GEÇTİ

Bolu Belediyesi, ‘Aile Sigortası’ projesi ile 4 bin aileye her ay 2 bin TL yardım yapacak. İhtiyaç sahibi ailelerin yüzünü güldürecek ‘Aile Sigortası’ projesi kararı Belediye Meclisi’nde oy çokluğuyla kabul edildi. Bolu Belediye Başkanı Tanju Özcan, “Bir bina bir senede de bitebilir, hiç sıkıntı değil. Ama bir çocuk yatağa bir gece dahi aç giremez. Benim bunu kabul etmem mümkün değil” dedi.

Bolu Belediye Meclisi Ağustos Ayı 2’nci birleşiminde Bolu’daki ihtiyaç sahiplerinin yüzünü güldürecek bir karar alındı. Bolu Belediye Başkanı Tanju Özcan’ın başkanlığında gerçekleşen toplantıda, Plan-Bütçe Komisyonunda görüşülerek Meclis’e sunulan ‘Aile Sigortası’ projesi oy çokluğuyla kabul edildi.

AK PARTİ’DEN SADECE BİR ‘EVET’

Oylamada Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) ve İyi Parti Meclis Üyeleri grup halinde ‘Evet’ oyu kullanırken, Ak Parti’den 3 ‘Hayır’ oyuna karşı sadece bir ‘Evet’ oyu çıktı. Ak Partili Burak Balaban, Şaziye Turan ve Semih Dimicioğlu ‘Aile Sigortası’na destek vermeyerek ‘Hayır’ oyu kullanırken, sadece Hacer Çınar ‘Evet’ dedi, diğer üyeler de ‘Çekimser’ oy kullandı. 

ÖZCAN; “KİMSENİN HAYIR DEME ŞANSI OLDUĞUNU DÜŞÜNMÜYORUM”

Bolu Belediye Başkanı Tanju Özcan oylama öncesi ‘Aile Sigortası’ ile ilgili konuştu. Ekonomik kriz nedeniyle şu an insanların zor durumda olduğunu söyleyen Belediye Başkanı Tanju Özcan, “Arkadaşlar biz 4 bin aileye kadar bu yardımı yapma kararı alıyoruz. Tabi ki önemli bir bütçe ayıracağız. Keşke bu ülkede yoksulluk, açlık bu noktalara kadar gelmeseydi. Keşke insanlar hanımına pazar harçlığını, çocuklarının okul harçlıklarını cebine koyabilseydi. Mutlu bir şekilde işine gidebilseydi. Her ihtiyaç sahibi keşke Bolu’da ve tüm Türkiye’de iş bulabilseydi. Şu anda gün öyle bir gün ki gerçekten insanlar çok zor durumda. O yüzden bugün, bu sosyal yardımı arttırma günü. Kimse yatağa aç girsin demiyorsak, Hazreti Peygamberimizin hadisine riayet edeceksek buna kimsenin hayır deme şansı olduğunu ben düşünmüyorum” ifadelerini kullandı.

ÖZCAN; “MADDİ YARDIMDA SAYIŞTAY AÇISINDAN SIKINTI YOK”

Özcan, Ak Partili Burak Balaban’ın projeye yönelik çekinceleri için de “Hukuksal sıkıntı falan doğmaz. Bununla ilgili kanun da açık. Bu yönetmeliği onaylayan Sayıştay açısından da bir sıkıntı falan yok burada” dedi.

ÖZCAN; “YARDIMI NEREYE HARCAYACAĞINA KADIN KARAR VERSİN”

Hiçbir çocuğun yatağa aç girmesine müsaade etmeyeceğini söyleyen Özcan, “Bir bina bir senede de bitebilir. Hiç sıkıntı değil, ama bir çocuk yatağa bir gece dahi aç giremez. Belediyelerin asli görevlerinden bir tanesi yardım yapmak. Benim bunu kabul etmem mümkün değil. Bu yardımı nakdi olarak kadına verelim derken; belki evde peynir var ama çocuğunun ayakkabısı yok. Bırak nereye ne harcayacağının kararını o kadıncağız versin. Erkek bazen kendi ihtiyacını öne koyabilir ama kadın, bir anne, hiçbir zaman kendi ihtiyacını çocuklarının ihtiyacının önüne koymaz” diye konuştu.

2 BİN TL KADINLARIN HESAPLARINA YATIRILACAK

Bolu Belediyesi ‘Aile Sigortası’ projesi kapsamında, Bolu’da ikamet eden 4 bin aileye her ay 2 bin TL nakdi yardım yapacak. Belediyenin Sayıştay onaylı Sosyal Yardım Yönetmeliğine göre yapılacak 2 bin TL’lik nakdi yardım, ailedeki kadının banka hesabına yatırılacak. Bu sayede kadın, evin ve çocuklarının ihtiyaçlarını daha kolay karşılayabilecek.

Yorum yazın

UYARI : Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.
9AĞU2022