İZZET BABAYA ŞÜKRAN VE MİNNETLE

Bolu’nun manevi babası, büyük hayırsever İzzet Baysal'a Şükran Günleri Anıt Parkta yapılan törenle başladı. Şükran Günleri programı kapsamında, Atatürk Anıtına çelenk bırakma töreninin ardından İzzet Baysal’a şükran ve saygı yürüyüşü gerçekleştirildi.

Haber: Esra Ayden

Merhum hayırsever İzzet Baysal, İzzet Baysal Şükran Günleri kapsamında düzenlenen tören ve etkinliklerle anıldı. Halk adına Kent Konseyi Başkanı Haşim Ulusoy tarafından Atatürk anıtına çelenk bırakılması ile başlayan program, Atatürk Anıtından İzzet Baysal Anıtına bando eşliğinde saygı yürüyüşü ile devam etti. Tören esnasında “İzzet Baysal’a Şükran” uçuşu yapan Bolu Sportif Havacılık ve Doğa Sporları Derneği ile Türk Hava Kurumu, törenin ardından bando eşliğinde yapılan İzzet Baysal’a saygı ve şükran yürüyüşüne de eşlik ettiler.

İZZET BAYSAL ANITINA ÇELENK BIRAKTILAR

Programın devamında Vali Ahmet Ümit, Bolu Belediye Başkanı Tanju Özcan ve Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi(BAİBÜ) Rektörü Prof. Dr. Mustafa Alişarlı, İzzet Baysal Anıtına çelenk bıraktı. Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başlayan programın açılış konuşmasını BAİBÜ Tıp Fakültesi 6’ncı sınıf öğrencisi Yasin Çelik “Bugün Bolu’da doğan bir çocuğun anaokulundan başlayarak üniversite hayatına kadar bütün tahsilini İzzet Baysal’ın alt yapısını kurduğu eğitim kurumlarında tamamlaması mümkündür. Hayırseverliği, örnek kişiliği ve öğütleriyle geleceğimizi aydınlatmaya devam eden, çok sevdiği üniversite gençliğinin kalbinde yatmakta olan İzzet Babamızı sevgi, saygı ve rahmetle anıyoruz” söyleriyle yaptı.

MİNNETLE ANDILAR

Devamında halk adına konuşmasını yapmak üzere kürsüye çıkan Necdet Gören mayıs ayının ikinci haftasını İzzet Baysal haftası olarak ilan ettikleri günden bu yana, İzzet Baysal Şükran Günlerini Bolu halkı olarak coşkuyla kutladıklarını söyledi. Daha sonra kürsüye çıkan İzzet Baysal Vakfı Başkanı Ahmet Baysal, İzzet Baysal haftası kapsamında düzenlenen program hakkında “Öyle bir program ki… Samimiyetle söyleyebilirim, bu seneki kadar zengin bir program daha önce görmedim. Bu program için Kent Konseyine teşekkür ediyorum” cümlelerini kurdu. BAİBÜ Rektörü Prof. Dr. Mustafa Alişarlı konuşmasında İzzet Baysal hakkında “Dünya’da nice insanlar vardır ki ismi şehri ile özdeşleşir. Dünya’da nice insanlar vardır ki açtığı bir çığır ile nice hayırseverlere ilham olur. Kurduğu vakfın hayırları ile insanların hayatlarını değiştirir. Dünya’da çok nadir insanlar vardır ki bu özelliklerin tamamını ve daha fazlasını üzerinde barındırır” diye konuştu.

“İZZET BAYSAL ŞEHRİ BOLU’YA HİZMET EDİYORUM”

Ardından Bolu Belediye Başkanı Tanju Özcan kürsüden İzzet Baysal’a seslenerek “Bir toplumda herkesin gönlüne girebilmek hiç de kolay değildir. İşte siz, yaptığınız yatırımlarla Boluluların gönlüne ‘İzzet Baba’ olarak girdiniz. Bolu bugün Türkiye’nin en yaşanılabilir, en güzel şehirlerinden bir tanesi ise, bu değerli şahsınızın ve kurucusu olduğunuz vakfın eğitimden sağlığa birçok alanda yaptığı yatırımlar, kazandırdığı büyük eserler sayesindedir. Öyle ki artık Bolu’da atılan her adım, eserlerinize çıkmaktadır. O nedenle biz Bolulular, İzzet Baba’ya, Ahmet Amca’ya sahip olduğumuz için gerçekten çok şanslıyız.  Bolu’nun seçilmiş Belediye Başkanı olarak her gittiğim yerde ‘İzzet Baysal şehri Bolu’ya hizmet ediyorum’ demenin verdiği onur ve gururu her zaman yaşıyorum. Bu duyguyu kelimelerle anlatmam mümkün değildir. Bu onur ve gururu şahsıma yaşattığınız için sizlere şükranlarımı sunuyorum” ifadelerini kullandı.

ŞEHRİN HER YERİNDE O VAR

Programda konuşan Milletvekili Arzu Aydın “Karşılık beklemeden yapılan iyiliğin en güzel örneği, bizim medeniyetimizin en temel taşlarından olan vakıf müessesesidir. İzzet Baysal ismi ve elbette ailesi, sahip olduğu varlığı insanların istifadesi için vakfetmenin Bolu’da simgesi olmuştur” dedi. Son olarak konuşmasını yapmak üzere kürsüye çıkan Vali Ahmet Ümit “Bolu ili, İzzet Baysal adı ile öylesine özdeşleşmiş ki; eğitim ve sağlık tesisleri, sosyal hizmet bursları, yardımları, üniversitenin tesis ve donanımları ile ilimizin her noktasında 35 yılda inşa edilen toplam 146 tane eseri ile adını her yerde görmek mümkün” diyerek devamında İzzet Baysal'ın 10 altın öğüdünü söyledi.

Protokol konuşmalarından sonra Bolu Gazel Folklor Gençlik ve Spor Kulübü Derneği’nden Öğr. Gör. Sıdıka Kilitçi ve ekibi Halk Oyunları gösterisi sergiledi. Folklor ekibine, bando ekibine ve uçuş ekibine teşekkür belgelerinin verilmesinin ardından program sona erdi.

Yorum yazın

UYARI : Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.
11MAY2022