IŞIN; ‘ÇOCUK İSTİSMARLARINA SUSMAYACAĞIZ'

IŞIN; ‘ÇOCUK İSTİSMARLARINA SUSMAYACAĞIZ'

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Kadın Kolları İl Başkanı Zuhal Toker Işın, Hiranur Vakfı kurucusu Yusuf Ziya Gümüşel'in kızı H.K.G.'yi 6 yaşındayken 29 yaşındaki Kadir İstekli ile dini nikahla evlendirmesi ve kız çocuğunun istismar edilmesi iddiaları üzerine yazılı olarak bir basın açıklaması yayımladı. 

Ülkemizde yaşanan çocuk istismarlarını Ak Parti iktidarının uyguladığı politikalara bağlayan ve bu politikaları eleştiren CHP İl Kadın Kolları Başkanı Zuhal Toker Işın, yaşanan skandallara sessiz kalmayacaklarını dile getirdi.

‘ERKEN YAŞTA EVLENDİRMENİN ÖNÜ AÇILDI’

CHP İl Kadın Kolları Başkanı Işın yaptığı açıklamada; “Çocuklar bugünümüz ve geleceğimizdir. AKP zihniyeti bugünümüzü ve geleceğimizi karanlığa gömmek istiyor. Çocuk yaşta, erken ve zorla evlilikler çocuğun insan hakkı ihlalidir ve suçtur. Aynı zamanda çocuklara ve kadınlara yönelik şiddet biçimlerinden biridir ve çocukların eğitimini, sağlığını, sosyal, psikolojik ve kültürel gelişimlerini engeller. Çocukların özgürlüklerini kısıtlar. AKP zihniyeti istismar vakalarının önünü açan politikalarını ilmek ilmek ördü. 4+4+4 eğitim sistemine geçilerek kız çocuklarının erken yaşta ve zorla evlendirilmelerinin önü açıldı. Ülkemiz çocukları istismar edenlerin “cezasızlıkla” ödüllendirildiği bir utanç tablosuna dönüştürüldü. Kadını ikinci cinsiyet olarak gören zihniyet, çocuk istismarında “rızadan” bahsetti. Çocuğa yönelik cinsel istismar ile ilgili af ve istismar eden kişi ile evlilik için yasal düzenlemeleri ısıtıp ısıtıp önümüze getiriyor “dedi. 

‘YAŞANAN İSTİSMARLARIN ÜZERİ ÖRTÜLÜYOR’

Yaşanan skandallara sessiz kalmayacaklarını belirten Zuhal Toker Işın; “21. yüzyılda dahi ülkemizde milyonlarca çocuk yasal haklarından mahrum bırakılıyor. Yasal olarak çocuk evliliklerini meşru kılmak için her fırsatta adım atmaya çalışan AKP iktidarı, muhalefetin ve kadın örgütlerinin direnişi nedeniyle bu sapkın kanunu yasallaştıramıyor. Ama kendisine yakın çevrelerde yaşanan istismarların üzerini örtüyor. Çocukların istismarcıları tarafından her gün istismar edilmesine göz yumuyor. Bizler yaşanan bu skandallara sessiz kalmadık, kalmıyoruz. Tarikatlarda, vakıflarda ve cemaatlerde gündeme gelen hiçbir istismar skandalında susmadık! Susmayacağız! Çocuk istismarını meşrulaştırmaya çalışan, laik ve demokratik bir ülke olduğumuz gerçeğini yok saymaya çalışan zihniyetin karşısında dimdik durduk, duracağız! Çocuk istismarı suçtur! NOKTA. Çocuklarımızı AKP zihniyetinin karanlığına teslim etmeyeceğiz. İktidarımızda, çocuk istismarı ve kadına yönelik şiddetle ilgili özel mahkemeler kuracağız. Çocuğun rızasından bahsedeni bakanlıkla ödüllendiren, ‘bir defadan bir şey çıkmaz’ diyen, istismara uğrayan çocukları delil yetersizliği nedeniyle bir kez daha istismara uğratarak delil toplamaya zorlayan bu zihniyeti ilk seçimlerde sandığa gömeceğiz” ifadelerine yer verdi. 

Yorum yazın

UYARI : Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.

1 yorum yapılmış

  • Ali Sarı (15 Aralık 2022 - 01:14)
    CHP'de temsil yeteneği üst düzeyde olan, duruşu ve siyasi altyapısı, olaylar karşısındaki net tavrı ile toplumun her kesimine aynı mesafedeki biri, meclise ayrı bir hava katacağına eminim. Boluya yakışan bir milletin vekili olacaktır .
9ARA2022