“İnsanlar dışardaki özgürlüklerimizi kısıtlamasınlar”

“İnsanlar dışardaki özgürlüklerimizi kısıtlamasınlar”

İnsanların koydukları engellerle kendilerini daha fazla engelli hissettiklerini, bu engelli hatırlattıklarını belirten fiziksel engelli Huri Kayaalp, insanların dışardaki özgürlüklerini kısıtlamamasını istedi.
Haber: Sevgi PİLGİ

Huri Kayaalp, yaşama azmiyle diğer vatandaşlara örnek oluyor. Ayaklarını kullanamayan 60 yaşındaki Huri Kayaalp, kullandığı motosikletle kimseye bağlı kalmadan kendi işini kendisi görüyor. Kayaalp, diğer engelleri vatandaşlara azmin engelde değil, zihinde bittiğini kanıtlıyor.

“Umudumu hiç kaybetmedim”

4 yaşındayken çocuk felci geçirdiğini söyleyen Huri Kayaalp; “Felç geçirdiğim için okula hiç gidemedim. Oysaki avukat olmayı çok isterdim. Yürüyemediğim için koltuk değnekleri ile gezmeye başladım. 1989 yılında evlendim. Eşimi 17 yıl önce kaybettim. Bir kızım var. Engelli olmak beni diğerlerinden hiç farklı hissettirmedi. Rotamı kendim çizdim. Kimseye muhtaç olmamam, dik durmam gerekiyordu.

 

Kendime güvendim, umudumu hiç kaybetmedim. Hep Allaha şükrettim” dedi.

 

Hayata hiç küsmedi

Engeline rağmen hayata küsmediğini söyleyen Kayaalp; “Bedensel engelliğim hayatı yaşamama engel olmadı. Kendimi sürekli geliştirdim. Özgürce yaşamayı, gezmeyi çok seviyorum. Belediye kurslarına gidip okuma-yazma belgesi aldım. Filografi kursuna, bilgisayar kursuna giderek belge aldım. Yemeğimi kendim yapıyorum, çamaşırımı asıyorum. Markete kendim gidiyorum. Evde de hiç boş kalmam. Lif, poşetlik yapıp bazen bunları satıyorum. Her günümü dolu dolu geçirmeye çalışıyorum. Günümün çoğunluğunu Engelliler Derneği’nde geçiyorum. Benim gibi diğer engelli arkadaşlarıma şunu söylemek istiyorum: kendilerini hiçbir zaman mutsuz hissetmesinler. Her şeyin iyi tarafından baksınlar. Beterin beteri vardır, hallerine şükretsinler” cümlelerine yer verdi.

 

“İnsanlar dışardaki özgürlüğümü kısıtlıyor”

Bazı insanların kendisine engel olduklarını belirten Kayaalp; “Arada bazı sorunlar yaşıyorum. Bazı yerler bana engelli olduğumu hatırlatıyor. Mesela geçen gün bir markete girdim, arabayla giremezsin deyip beni kovdular. Ben motosiklet olmadan hiçbir yere gidemiyorum. Birine bağımlı olmamak için bu aracı sürüyorum. Ama bazı insanlar dışardaki özgürlüğümü kısıtlıyor. İnsanlar beni kısıtlamadığı sürece her işimi kendim yapabiliyorum. Ben zaten engelimi unutmaya çalışıyorum ama insanlar sen engellisin diye yüzüme vurmaya çalışıyorlar. Bizler onların koydukları engellerle engelli olduğumuzu hissediyoruz. Sadece engelli günlerinde hatırlanmak istemiyoruz. Devlet bizleri unutmadı ama vatandaşlar unutuyor. Belediyemizden Allah razı olsun, bana yer verdi. Belediyenin Cuma pazarında verdiği evde tek başıma kalıyorum. Eşimden bir maaş var. Valilik de her konuda yardımcı oluyorlar” ifadelerini kullandı.

DAHA FAZLASI İÇİN GAZETENİZİ ALMAYI UNUTMAYINIZ...

Yorum yazın

UYARI : Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.
17HAZ2021