İGM TATİLDEN SONRA HARARETLİ BAŞLADI

İGM TATİLDEN SONRA HARARETLİ BAŞLADI

İl Özel İdaresi’ne ait İlimiz Merkezinde bulunan 250 ile 300 arası su deposunun Bolu Belediyesi tarafından yaptırılması hakkında; Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) İl Genel Meclis Üyeleri’nin sunduğu önergenin reddedilmesi üzerine meclis toplantısında gergin anlar yaşandı.

Haber: Esra Ayden

İl Genel Meclisi, Temmuz Ayı’nda verdiği tatil arasının ardından ağustos ayı birinci birleşimi için bugün saat 10:30’da İl Genel Meclisi Salonu’nda toplandı.

ÖZCAN’IN TEKLİFİ MECLİSE SUNULDU

Bolu Belediye Başkanı Tanju Özcan’ın geçtiğimiz günlerde yaptığı, CHP’li İl Genel Meclis Üyelerinin de bulunduğu basın açıklamasında; “Paranız yoksa, bir protokol imzalayalım. Biz Bolu Merkez’deki 250 ile 300 depoyu bir yıl içerisinde, kendi kaynaklarımızdan karşılamak suretiyle yeniden, sıfırdan yapalım” teklifi üzerine CHP Grubu tarafından 2 önerge sunuldu. İlk önergede Yuva Köyü’nde yaşanan zehirlenme olayının araştırılması ve Meclis’in bilgilendirilmesi amacıyla bir komisyon kurulması istenirken, diğer önergede ise Belediye Başkanı Tanju Özcan’ın, İl Özel İdaresi’ne ait su depolarını yenileme teklifinin kabul edilmesi istendi.

BEYKOZ; “SORUMLUSU MAALESEF ÖNCELİKLE BİZLERİZ”

Önergeler hakkında konuşan İl Genel Meclisi CHP Grup Başkanvekili Erhan Beykoz; “Yuva Köyü’nde bir zehirlenme oldu. Maalesef ki bir vatandaşımız hayatını kaybetti. Fakat yandaş ve yanlı basının tamamı, suçu Bolu Belediyesi’ne atarak sanki Bolu Belediyesi’nin vermiş olduğu suyla bu insanların zehirlendiği algısını yarattılar. Ama işin özünde, gerçeğinde bu işin sorumlusu maalesef öncelikle bizleriz. Yani İl Özel İdaresi ve Valilik makamıdır. Bunu hepimiz çok iyi biliyoruz. Bu suları biz veriyoruz. Bu suların analizlerini, tahlillerini bizler yapıyoruz” diyerek; İl Genel Meclisi Başkanı Yaşar Yüceer’e, “Ben başkandan şunu öğrenmek istiyorum. Buralara sonradan ek borular verildi mi? Bu borular verilirken, yeni su kaynakları takviyesi yapılırken, bu suların zaman zaman analizleri yapıldı mı?” sorularını yöneltti.

BEYKOZ; “KANALİZASYON İŞLERİNİ ÇÖZMÜŞ OLURUZ”

Bolu Belediye Başkanı Tanju Özcan’ın su depolarını yenileme teklifi üzerine Meclis’e sundukları önerge hakkında da konuşan Beykoz; “10 milyon lira Özel İdare’nin cebinde kalacak. Eğer kabul ederseniz; samimiyetimle söylüyorum, cebimizde kalacak 10 milyon lirayla Bolu köylerinin bütün kanalizasyon işlerini çözmüş oluruz” diye konuştu.

YÜCEER; “HEPİMİZİ ZAN ALTINDA BIRAKMIŞTIR”

Beykoz’un ardından konuşan İl Genel Meclisi Başkanı Yaşar Yüceer, “Her zaman olduğu gibi Sayın Erhan Beykoz yanlış, yalan, sanki bir maden bulmuş gibi konuya atladı. Yuva Köyü’nde sebebi halen daha bilinmeyen, 15 gündür alınan numunelerin hiçbirinde bakteriye rastlanılmadan, Bolu Belediye Başkanı’nın ismini de kullanmak istemiyorum, sanki bir maden bulmuş gibi suçlu araması, hedef göstermesi ve basın açıklaması yaparak, sanki İl Genel Meclis Üyesi değil de bir Belediye Meclis Üyesi gibi Başkanın sağında ve solunda durarak hedef göstermesi, böyle bir ortamda Özel İdare’yi suçlaması hepimizi zan altında bırakmıştır” dedi.

YÜCEER; “ASIL SORUMLULUĞU OLAN ALANDAN KAÇMA GİRİŞİMİNDE BULUNUYOR”

Bolu Belediye Başkanı’nın teklifine de değinen Yüceer; “Arkadaş oyun mu oynuyoruz? Kime taahhüt ediyor? Nasıl güveneceğiz ve ne yapacağız. Kaldı ki; Bolu Belediyesi böyle bir basın açıklaması yaparken arka taraftan da Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü’ne resmi bir yazı yazıyor. Biliyorsunuz; Bolu Belediyesi, Bolu’daki insanlarımız içme suyunu, kullanma suyunu Gölköy’den alıyorlar. Gölköy’ün iki tane havzası var. Diyor ki Sayın Bolu Belediyesi; ‘Ey Çevre Şehircilik İl Müdürlüğü, derhal Çevre Komisyonu, çevre ile ilgili yetkililerle toplantı yaparak bu hatları benim üzerimden alın. Ben bunların bakımını yapamıyorum. Ben bunlarla ilgilenemiyorum’ diyor. Düşünebiliyor musun samimiyeti, samimiyetsizliği. Özel İdare sorumluluğundaki alanları ben yapayım diyor ama asıl sorumluluğu olan alandan kaçma girişiminde bulunuyor. Samimiyet bunun neresinde?” şeklinde konuştu.

YÜCEER; “10 MİLYONLA NE YAPACAKSIN”

Önergenin alelacele verilmiş bir karar olduğunu belirten yaşar Yüceer; “Yazdıkları önergede, ‘Bolu’da 200-250 depo var, toplam tutarı 10 milyon lira, burayı yapıversin’ diyor. Ne kadar yanlış bir hesap. Bolu’da Merkez İlçe olarak 220 tane su deposu var. 25 tondan başlayarak, 150’tona kadar depolarımız var. Bugün itibariyle 50 tonluk bir deponun maliyeti, yalnızca depo maliyeti 500 bin lira. 250 deponun toplam maliyeti 100 milyon lira. Alelacele verilmiş bir karar olduğunun net, somut bir itirafı. 10 milyonla ne yapacaksın” ifadelerini kullandı.

YÜCEER, “YANLIŞ YAPTINIZ, HATA YAPTINIZ”

Böyle bir önergeyi normal şartlarda okutmayacağını fakat dışarı çıkıp yanlış bir algı yapmasınlar diye okuttuğunu ve sonuna kadar dinlediğini belirten Yüceer; “Kabul edilir, samimi hiçbir tarafı yok. Bolu Belediyesi’nin madem parası varsa, geçmiş dönemde kazandırılan 100 dönümlük araziyi yok pahasına neden sattı. Kendi sorumluluk alanı içerisinde olan konudan kaçıyor da siyasi şov yapmak maksatlıyla basın açıklaması yapıyor. Neden siz Bolu İl Genel Meclisi üyeleri olarak sağında solunda duruyorsunuz. Hiç kusura bakmayın, yanlış yaptınız, hata yaptınız. Bolu Belediyesi, Yuva Köyü’nden imar planlarından, imar kolundan harç alıyor mu, alıyor. Orada tüm bakkallardan, marketlerden, çimento fabrikası dâhil olmak üzere vergi alıyor mu, alıyor. Peki, bir kuruşluk hizmet yapıyor mu? Niçin yapmadı bugüne kadar?” diye konuştu.

YÜCEER; “15 GÜNDÜR GECE GÜNDÜZ SAHADALAR”

Zehirlenmeye sebep olan olayın Türkiye’de ilk olduğunu dile getiren İl Genel Meclisi Başkanı; “Bu vaka Türkiye’de tek, başka bir örneği yok. Bilinen bilgilere göre Dünya’da iki yerde görülmüş. Biri Amerika’da, ikincisi Almanya’da. Amerika’da görülen vakanın maruldan olduğu tespit edilmiş. Almanya’daki olayın da salatalıktan olduğu tespit edilmiş. Türkiye ilktir bu. Böbrekleri felç ediyor, beyne gidiyor felç ediyor ve tedavisi de bilinmiyor kesin olarak. Böyle bir olayda sabah akşam; İçişleri Bakanlığı devrede, Sağlık Bakanlığı devrede, Bolu Sağlık İl Müdürlüğü, Halk Sağlığı İl Müdürlüğü, İl Özel İdaresi, Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü, Tarım İl Müdürlüğü 15 gündür gece gündüz sahadalar. Bu kadar çalışmaya emeğe rağmen sen kalkmışsın, ‘Komisyon kuralım’ diyorsun. Neyin komisyonunu kuracaksın?” dedi.

ÖNERGELER REDDEDİLDİ

Konuşmaların ardından oylamaya sunulan CHP grubunun sunduğu iki önerge, oy çokluğuyla reddedilerek gündeme alınmadı. Önergelerin reddedilmesi sonrası CHP tarafında gerginlik yaşandı.

Yorum yazın

UYARI : Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.
1AĞU2022