HAYVAN SEVERLER ÇOK MUTLU OLACAK!

HAYVAN SEVERLER ÇOK MUTLU OLACAK!

Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından Bolu’da 6 adet kızıl geyiğin ihale yoluyla avlanmasına Bolu İdare Mahkemesi dur dedi.

Mahkeme tarafından daha önce geçici olarak alınan yürütmenin durdurulması kararı sonrasında esastan yapılan inceleme üzerine iptal kararı verilerek geyiklerin avlanmasının önüne geçildi.

OYBİRLİĞİYLE İPTAL EDİLDİ

Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından İlimizde ihale yoluyla 6 adet kızıl geyiğin avlanması hayvan severler tarafından  tepkilerle karşılanmış ve  Bolu Barosu Hayvan Hakları Komisyonu, BOLHAYKO ve BOLPATİ dernekleri ile Bolu Belediye Meclisi Hayvan Hakları Komisyonu konuyu mahkemeye taşımıştı. Bolu Barosu Hayvan Hakları Komisyonu Başkanı Avukat Aydan Özdemir'in, yürütmenin durdurulması için Bolu İdare Mahkemesine açtığı davada Mahkemenin verdiği yürütmenin durdurulması kararı üzerine Tarım ve Orman Bakanlığı ile ihaleyi alan şirketin avukatının yaptığı savunmalar Bolu İdare Mahkemesi tarafından kabul edilmeyerek ihale oybirliğiyle iptal edildi.

BAKANLIK DAVANIN REDDİNİ İSTEMİŞTİ.

Tarım ve Orman Bakanlığı avukatı ile ihaleyi alan şirket avukatı yaptıkları savunmada; Kızıl geyiklerin Bakanlığın koruma altına alınan hayvanlar listesinde yer aldığı belirtilerek, avlanmanın yaban hayvanı popülasyonuna zarar vermediği ve kızıl geyik türünün uluslararası literatürde nesli tükenme tehlikesi bulunmadığı dile getirildi. Avlanmanın turizme olan katkısı ve yaşlı, hastalıklı geyiklerin avlanmasının kızıl geyik popülasyonuna katkı sağlayacağı belirtilerek davanın reddi istendi.

MAHKEME İTİRAZI BİLİMSEL VE SOMUT BULMADI

Bolu İdare Mahkemesi Bern Sözleşmesinde korunan fauna türlerinden olan kızıl geyiklerin avlanma gerekçeleri arasında gösterilen, kızıl geyik popülasyonunun devamı için avlatılması konusunda savunmaya dair yeterli somut ve bilimsel verilerin bulunmadığı gerekçesiyle ihalenin iptaline oybirliğiyle karar verdi.  


Alınan bu kararla İlimizde avlanması planlanan 6 kızıl geyiğin hayatı kurtulmuş oldu.

Yorum yazın

UYARI : Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.
13KAS2020