GÜVENİLİR GIDA İÇİN HACCP TETKİKİ YAPILACAK

GÜVENİLİR GIDA İÇİN HACCP TETKİKİ YAPILACAK

İl Tarım ve Orman Müdürlüğü koordinatörlüğünde 26-30 Eylül tarihleri arasında HACCP Tetkik Eğitimi düzenlendi. Gıda güvenliği için önemli olan tehlikeleri tanımlayan, değerlendiren ve kontrol eden bir sistem olan HACCP eğitimi ile tüketiciye güvenilir gıdayı sağlamak hedefleniyor.

Tarım ve Orman Bakanlığı’nın Gıda Güvenilirliği Politikası kapsamında, ülke genelinde ‘Çiftlikten Sofraya Gıda Güvenilirliği’ anlayışı ile etkin ve yeterli gıda denetimini ve dolayısıyla tüketiciye güvenilir gıda arzının teminini sağlamak için 19 farklı ilden 36 Gıda Kontrol Görevlisinin katılımıyla Bolu’da eğitim düzenlendi. Eğitim kapsamında ilimizde bulunan üretim yerlerine ziyaretler düzenlendi.

EĞİTİM SONRASINDA HACCP TETKİKİ YAPABİLECEKLER

Konu hakkında açıklama yapan İl Tarım ve Orman Müdürü İzzet Murat; gıdalarda ortaya çıkabilecek tehlikeleri yok ederek, önleyerek ya da kabul edilebilir seviyeye getirerek gıda güvenliğini sağlamaya yarayan Tehlike Analizi ve Kritik Kontrol Noktaları (HACCP) sisteminin bilime dayalı, sistematik ve dinamik olduğunu belirtti. İl Müdürü İzzet Murat, kontrol görevlilerinin tüketicilerin güvenilir gıdaya ulaşması için 5996 sayılı Kanun kapsamında yapılan HACCP tetkiklerinde, işletmelerin HACCP sistemlerini kurup kurmadıklarını, kurulan sistemin işletmeye uygun olup olmadığını ve işletmede etkin şekilde uygulanıp uygulanmadığını da kontrol ediyor. Ayrıca Murat, düzenlenen eğitim sonrasında katılımcıların kendi görev yerlerinde HACCP Tetkiki yapabilecek durumda olabileceklerini söyledi.

Yorum yazın

UYARI : Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.
30EYL2022