GÖLKÖY ÜRETİM İSTASYONU BAŞKENTİN SULARINI BALIKLANDIRIYOR

GÖLKÖY ÜRETİM İSTASYONU BAŞKENTİN SULARINI BALIKLANDIRIYOR

Tarım ve Orman Bakanlığı’nın planları doğrultusunda, iç sularda sürdürülebilir yaşamın devamlılığı, kaliteli alternatif protein kaynağı ile amatör ve sportif balıkçılık faaliyetlerinin devamlılığı açısından Gölköy Su Ürünleri Üretim Tesisi’nde üretilen sazan balıkları Ankara’daki göl, gölet ve baraj göllerine bırakıldı.

Tarım ve Orman İl Müdürlüğüne bağlı faaliyet gösteren Gölköy Su Ürünleri Üretim Tesisi başkentin göl, gölet ve baraj göllerini balıklandırıyor. Bu kapsamda ilk etapta 761 bin yavru gönderilirken toplamda 2,7 milyon yavru gönderilmesi hedefleniyor.

2,7 MİLYON YAVRU BALIK GÖNDERİLECEK

Konu hakkında açıklama yapan Tarım ve Orman İl Müdürü İzzet Murat; “İl Müdürlüğümüz bünyesinde faaliyet gösteren Gölköy Su Ürünleri Üretim Tesisinde üretilen yavru pullu sazan balıklarının 2022 sezonu ilk hasadı yapılmış olup 761 bin 200 adet yavru balık Ankara ilimizde yer alan göl, gölet ve baraj göllerini balıklandırmak üzere gönderilmiştir. Tesisimizi devir aldığımız Nisan 2021’den bu yana tesiste üretimi arttırmak, yavru ve anaçlarımızın yaşam koşullarını iyileştirmek ve kapasitemizi maksimum düzeyde kullanmak adına arkadaşlarımız ile yoğun çalışma ve hazırlıklarımız devam etmektedir. Bugün bu çalışmaların meyvesi olan ilk hasadımızı Ankara İline göndermiş bulunmakla birlikte Eylül ayına kadar toplamda 2,7 milyon adet yavru balık gönderimimiz planlanmaktadır” dedi.

İÇ SULAR BALIKLANDIRILACAK

2022 yılında, Tarım ve Orman Bakanlığının belirlediği 5 milyon yavru pullu sazan balığı için çalışmalarının devam ettiğini ve Eylül ayı sonuna kadar balıklandırma programını tamamlamayı planladıklarını aktaran İzzet Murat, “Önümüzdeki yıllarda tür çeşitliliğini arttırarak devam ettirmek hedeflerimiz arasında yer almaktadır. İç sularımızda sürdürülebilir yaşamın devamlılığı, kaliteli alternatif protein kaynağı ve bunun yanında amatör ve sportif balıkçılık faaliyetlerinin devamlılığı açısından bakanlığımızın planları doğrultusunda ilimiz ve çevre illerimizin iç sularını balıklandırma çalışmalarımız devam edecektir. Bu süreçte yanımızda olan başta Bakan Yardımcımız Sayın Dr. Veysel Tiryaki ve Balıkçılık ve Su Ürünleri Genel Müdürlüğümüze desteklerinden dolayı teşekkür ediyorum” ifadelerini kullandı.

Yorum yazın

UYARI : Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.
12AĞU2022