FARKINDALIK İÇİN BİR ARAYA GELDİLER

FARKINDALIK İÇİN BİR ARAYA GELDİLER

Vali Erkan Kılıç, “14 Kasım Dünya Diyabet Günü” kapsamında Valiliğin koordinasyonunda İl Sağlık Müdürlüğümüz tarafından düzenlenen “Diyabet Farkındalık Programı” münasebetiyle diyabet hastası çocuklarımız ve aileleriyle bir araya geldi.

Bolu Akşemseddin İmam Hatip Ortaokulu’nda düzenlenen programa; Vali Erkan Kılıç, İl Sağlık Müdürü Dr. Muhammed Emin Demirkol, İl Milli Eğitim Müdürü Dr. Cemil Sarıcı, Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı İl Müdürü Basri Rozan, Düzce Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Anabilim Dalı Çocuk Endokrin Uzmanı Prof. Dr. İlknur Arslanoğlu, BAİBÜ Eğitim ve Araştırma Hastanesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı Çocuk Endokrin Uzmanı Doç. Dr. Semih Bolu, hekimler, sağlık çalışanları, diyabet hastası çocuklar ve aileleri katıldı.

Gerçekleşen programda ilk olarak hasta yakını Sn. Davut Elgaz yapmış olduğu konuşmada “Bir Babanın Gözünden Diyabet” hastalığını anlatarak diyabet hastalarının ve ailelerinin karşılaştığı sorun ve ihtiyaçları dile getirdi. 

‘SAĞLIK ALANINDA HER TÜRLÜ ÇABAYI GÖSTERİYORUZ’

Programda diyabet hastası çocukların ve ailelerine geçmiş olsun dileklerini ileten Vali Erkan Kılıç” Vatandaşlarımızla gerçekleştirdiğimiz halk günü toplantıları vesilesiyle Tip 1 Diyabet hastası evladı olan birkaç vatandaşımız ziyaretimize gelmişti ve onların talebi üzerine hem Bolu’da bu hastalığa karşı farkındalığı artırabilmek hem de Valilik olarak neler yapılabiliriz noktasından hareketle bu programı düzenledik. Bildiğiniz üzere devletimiz sağlık alanında Cumhurbaşkanımız başta olmak üzere her türlü çabayı gösteriyor. Dünyada da, salgın döneminde de bu görüldü. Şimdi de sağlık sistemimizdeki ilerlemeleri, teknolojik gelişmeleri hepimiz görüyoruz. Ben inanıyorum ki Tip 1 Diyabetle ilgili çocuklarımızın sensör ve insülin pompası gibi sağlık giderlerinin de kısa süre içerisinde devletimiz tarafından karşılanacağını düşünüyorum. Ama bu süre zarfında bizler de Sosyal Yardımlaşma Vakfımız aracılığıyla Valilik olarak bir durum değerlendirmesi yaparak ihtiyacı olan hastalarımıza ve hasta yakınlarımıza yardımcı olmaya çalışacağız. İlimizde şu an da 47 diyabet hastası olan evladımız var. Bizler de bu konuda imkanlar dahilinde bu soruna karşı nasıl yardımcı olabiliriz onu kendi içimizde değerlendireceğiz. Çünkü küçücük çocuklarımızın parmaklarının günde on defa delindiğini düşündüğümüzde çocuklarımızla birlikte anneleri başta olmak üzere hepimizin canı acıyor. Dolayısıyla çocuklarımızın sosyal devletin bir gereği olarak en konforlu şekilde tedavi olmaları gerekiyor. Bununla ilgili olarak üst düzey yöneticilerimizin ihtiyaç duyulan tedavi ve takip yöntemlerinin de kapsama dahil edilmesi noktasında çalışmaları olduğunu biliyorum. Bizler de bu konuda elimizden gelen gayreti göstereceğiz. Bu vesileyle; programı düzenleyen Sağlık Müdürümüz başta olmak üzere bu programda emeği geçen herkesi tebrik ediyor, katkı sağlayan hocalarımıza, hasta yakınlarımıza teşekkür ediyor, kıymetli evlatlarımıza acil şifalar diliyorum” dedi.

TEŞEKKÜR BELGESİ TAKTİM ETTİ

Programın akabinde Prof. Dr. İlknur Arslanoğlu ve Doç. Dr. Semih Bolu, Tip 1 Diyabet hastalığı ile tedaviye yönelik hayata geçirilen teknolojik gelişmeler ve uygulamalar hakkında bilgilendirme sunumu gerçekleştirdiler. Prof. Dr. Sayın İlknur Arslanoğlu ve Doç. Dr. Semih Bolu’ya diyabet hastalarına yönelik özverili çalışmaları dolayısıyla teşekkür belgesi takdim eden Vali Erkan Kılıç, çalışmalarında kolaylıklar ve başarılar diledi.

Yorum yazın

UYARI : Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.
23KAS2022