Erkeklerin korkulu rüyası, prostat

Erkeklerin korkulu rüyası, prostat

Özel Çağsu Hastanesi Üroloji (Bevliye) Uzmanı Op. Dr. Fatih Veysel Baran Prostat büyümesi, belirtileri, tanısı ve tedavisi hakkında bilgiler verdi. Erkeklerde prostata bağlı sağlık sorunlarının erken tanının önemini dile getiren Baran, prostat kontrollerinin düzenli olarak yaptırılması gerektiğini vurguladı.

Haber: Tuğba ÜLKER

Prostat büyümesinin zararsız olsa da neden olduğu şikâyetlerin yaşam kalitesini olumsuz etkilediğini belirten Baran,  “45 yaş üstü her erkek yılda bir defa mutlaka prostat muayenesi yaptırmalı, ailede prostat kanseri varsa 40 yaştan itibaren senede bir muayene yaptırmalıdır. Prostat kanserinden korkulmamalıdır çünkü prostat hastalıkları tedavi edilebilen bir durumdur” ifadelerini kullandı.

 “Yaşam kalitesini düşüren bir sorundur”

Günümüzde 45 yaşın üzerindeki her beş erkekten ikisinde iyi huylu prostat büyümesi yaşandığını belirten Üroloji Uzmanı Op. Dr. Fatih Baran, “Prostat her erkekte bulunan fizyolojik bir organdır. İyi huylu prostat büyümesi, prostat kanseri ve genç erkeklerde olan kronik prostatit denilen prostat iltihabı hastalıklarıyla karşılaşılabilir. Bu yüzden 45 yaş üstü tüm erkekler daha dikkatli olmalıdır. Günümüzde 45 yaşın üzerindeki her beş erkekten ikisinde iyi huylu prostat büyümesi var.  Bu oran 80 yaşın üzerinde yüzde 90’a ulaşıyor. İdrar kanalı ve mesanenin prostat tarafından daraltılması sonucu, idrar çıkışının geç başlaması, sık idrara çıkma ihtiyacı, geceleri de idrara çıkma, mesanenin geç boşalması, idrarın tam yapılamadığı hissi, sık idrar yolu enfeksiyonu ve mesanede taş oluşumu gibi belirtiler ortaya çıkar . Prostat büyümesi zararsız olsa da neden olduğu şikâyetler yaşam kalitesini son derece olumsuz etkiler. Bu sorunu yaşayanlar geceleri sık uyandığı için iyi dinlenemezler, gündüzleri sık sık tuvalete gitme ihtiyacı hissederler. Bu nedenle uzun süren görüşmelerden, tatillerden, uzun yolculuklardan kaçınırlar. Hastanın yaşam kalitesini düşüren bir sorun haline gelir” dedi.

Yılda 1 kez prostat muayenesi şart

Prostatın yaşlanmayla beraber her erkekte büyüyen bir organ olduğunu dile getiren Dr. Baran, “Dolayısıyla büyümesine engel olamazsınız. Prostat kanseri genetik faktörlerden etkilenmektedir. Dolayısıyla bir erkeğin ailesinde prostat kanseri varsa diğer erkeklere göre daha yakalanma riski vardır. 45 yaş üstü her erkek yılda bir defa mutlaka prostat muayenesi yaptırmalı, ailede prostat kanseri varsa 40 yaştan itibaren senede bir muayene yaptırmalıdır. Günümüzde teknoloji gelişmiş durumda. Prostat kanseri tanısını koymak çok basit bir şey. kesinlikle prostat kanserinden korkulmamalıdır çünkü tedavisi mümkün. İyi huylu prostat büyümesinin de tedavisi yüzde yüz mümkün olan bir şey. İnsanların çekinmeden doktora gitmesi, tedavisini alması gerekiyor. Prostat hastalıkları tedavi edilebilen bir durumdur. Yeter ki hastalarımız doktora gitsinler ve zamanında tedavilerine başlasınlar” ifadelerini kullandı.

Yorum yazın

UYARI : Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.
16MAR2022