EĞİTİM ŞART!

EĞİTİM ŞART!

Tarım İl Müdürlüğü tarafından çiftçilere yönelik verilen eğitim faaliyetleri devam ediyor. Müdürlük personeli tarafından Çobankaya Köyünde verilen eğitimde çiftçilere yer altı ve yer üstü suları ile gübreleme konusunda bilgilendirme yapıldı.   

Daha verimli tarım yapabilmek adına Çobankaya Köyünde verilen eğitimde, sularda tarımsal kaynaklı kirlilik ve iyi tarım uygulamaları kodu projesi kapsamında üreticilere; Yer altı ve yer üstü sularında tarımsal kaynaklı nitrat kirliliği, katı ve sulu hayvan gübresinin depolanması, gübreleme, toprak analizi ve toprak numunesi alımı ile ilgili konularında eğitim verildi. 

“SAĞLIKLI ÜRETİM DEVAM EDECEKTİR”

Konu hakkında açıklama yapan İl Müdürü İzzet Murat; “Sağlıklı üretim sağlıklı gıda ve sağlıklı yarınlar adına konuların bir bütün içerisinde ele alınması ve her bir konunun da üzerinde ayrıca durulması kaynaklarımızın düzenli ve sağlıklı kullanımı adına elzem olmuştur. Mesela toprağa fazla ürün için attığımız yoğun gübre cebimize zarar verdiği gibi toprağımızda ve sularımızda da kirliliğe neden olmaktadır. Keza bitki koruma ürünleri de aynı şekilde fazla kullanımıyla birikmekte olup bizlerin sağlığı açısından da tehlike arz etmektedir. İçerisinde bulunduğumuz dünyayı yarınlara taşıyabilmek adına duyarlı ve bilinçli üretim şart olmuştur. Bu bağlamda üreticilerimiz ile buluşmalarımız hem kaynaklarımızın kullanımı hem de sağlıklı üretim adına devam edecektir” dedi. 

Yorum yazın

UYARI : Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.
24MAR2023