EĞİTİM-BİR-SEN'DEN BALKAN TURU

EĞİTİM-BİR-SEN'DEN BALKAN TURU

Eğitim -Bir-Sen Bolu 1 Nolu Şube üyeleri ara tatil fırsatını değerlendirerek Balkan ülkelerine kültürel bir gezi düzenledi. 

Kafile başkanlıklarını Şube Başkanı Ahmet Koçak ve Şube Başkan Yardımcısı İlker Hotoğlu'nun yaptığı gezide, 80 kişilik kafile ile 8 günde 9 ülke ziyaret edildi.

BOL BOL FOTOĞRAF ÇEKTİRDİLER 

Geçmişte uzun yıllar Osmanlı hâkimiyetinde kalan Arnavutluk, Bosna Hersek, Bulgaristan, Hırvatistan, Karadağ, Kosova, Makedonya, Sırbistan ve Yunanistan ziyareti sırasında pek çok tarihî eser ve önemli mekanlar ziyaret edildi.  Ulusal ve yerel rehberlerin eşlik ettiği gezinin, Bosna Hersek, Makedonya ve Kosava bölümlerinde Osmanlı'dan kalan, atalarımızın izini taşıyan camiler, köprüler, külliyeler geziye katılanlar tarafından büyük bir dikkatle incelendi, notlar alındı, fotoğraflar çekildi. 

KOÇAK; ‘SON DERECE ANLAMLIYDI’

Gezi ile ilgili açıklamalarda bulunan Eğitim Bir Sen Bolu 1 Nolu Şube Ahmet Koçak; “Yaklaşık otuz yıl önce bağımsızlıkları için büyük bir mücadele veren Bosna Hersek'te tarihi Mostar Şehri ve Köprüsü, Alperenler Tekkesini ziyaret ettik. Başkent Saraybosna'da şehirde otuz yıl önce yaşanan savaşın izleri atılan her adımda fark edildi. Avrupa'nın göbeğinde ve bütün dünyanın gözü önünde yapılan soykırıma karşı Müslüman Boşnak Halkına liderlik yapan, bu büyük savaşın muzaffer komutanı Bilge Kral Aliya İZZETBEGOVİÇ'in mezarında Kur'an-ı Kerim okuyup, dualar ettik. Yine bu savaşın en zor vaktinde, imkansızlık içinde kazanılan ve aylarca kuşatma altında kalan şehre kurtuluş ümidi verdiği için adına Umut Tüneli verilen tünelin o günkü komutanı Harun HOCİŞ'ten savaş hatıraları dinledik. Yine gezide sekiz binden fazla insanın bir günde katledildiği Srebnica'da şehitlik ziyaret ederken, bu katliamı bizzat yaşayan, bütün yakınlarını o vahşette kaybeden Srebnica köylüleri ile görüştük. Zulmün tarif edilemez şekillerini ve vahşetin acısını hâlâ yüreklerinde yaşayan bu insanların Türkiye'ye teşekkür ve duaları vardı. Onların; "Eğer sizlerden gelen yardımlar olmasaydı biz bu savaşı kazanamazdık" sözlerini işittik. Bizler için derslerde anlattığımız Ecdadımızın, Balkanlar'da bıraktığı ve bugün hala canlı yaşayan izlerini görmek, son derece anlamlıydı” dedi.

Yorum yazın

UYARI : Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.
20KAS2023