DIŞI TAMAM SIRA İÇİNDE

DIŞI TAMAM SIRA İÇİNDE

Yıkılan Kardelen Sineması yerine İl Özel İdaresi tarafından yeniden yapılacak bina ile ilgili basın mensuplarına bir sunum gerçekleştirildi. Projenin son halinin netleşmesinin ardından ise yapılması planlanan yeni bina Bolu kamuoyunun beğenisini sunulacak ve yeni yapılacak binayı yine Bolu Halkı belirleyecek.

Kent Meydanında bulunan binanın Mehmet Yücetürk Sanat Merkezi ile Valilik binasının arasında tarihi Bolu mimarisine sadık kalarak yapılması dikkat çekti. Daha önce sinema binası olarak kullanılan binanın yine bu amaca hizmet etmesini sağlamak için inşa edilmiş olması olumlu karşılandı. Binanın orta bölümdeki iki katı özellikle eğitim amaçlı kullanıma uygun planlanırken, son iki kat ise kültür ve sanat alanında faaliyet gösterebilmesi için birlikte düşünülerek projelendirildi.

Bolu Valisi Aydın Baruş başkanlığında gerçekleşen proje sunum toplantısına İl Genel Meclis Başkanı Yaşar Yüceer, İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Sırrı Köstereli, proje mimarları Uğur İlhan ve Talha Kök ile basın mensupları katıldı.

“TERÖRLE MÜCADELE SEFERBERLİK HALİNDE YAPILMASI GEREKEN BİR MÜCADELE”

Proje tanıtım toplantısının öncesinde yılbaşı gecesi İstanbul’da yaşanan terör saldırısını lanetleyerek sözlerine başlayan Bolu Valisi Aydın Baruş, “Bildiğiniz gibi İstanbul Ortaköy’de yapılan terör saldırısında 12’si Türk vatandaşı, 27’side yabancı uyruklu olmak üzere maalesef 39 insanı kaybettik. Ben bu menfur saldırıda hayatını kaybeden güvenlik görevlerimize, vatandaşlarımıza rahmet diliyorum. Hayatını kaybeden diğer ülke vatandaşları saygı ve hürmetle anıyorum. Bu insanlığa yapılmış bir saldırıdır. Bu saldırının esas amacı da ülkemizdeki huzuru bozmak, vatandaşımızın moralini bozarak sosyal hayatı etkilemek, ülkemize güvensiz bir ülke imajı vermektir. Bu terör saldırılarında biz millet olarak dimdik ayakta durmaya devam ediyoruz. Bunlardan korkarak sosyal hayatımızı sekteye uğratamayız. Bildiğiniz gibi daha önce de sosyal medyada ilimize yönelik terör saldırıları yapılacağına dair haberler yayılmaya çalışılmıştı. Biz buna karşı güvenlik tedbirlerimiz en üst düzeyde alıyoruz. Tabi ki bu terörle mücadele seferberlik halinde yapılması gereken bir mücadele Sayın Cumhurbaşkanımızın ifade ettiği gibi Vatandaşlarımız ve güvenlik güçlerimiz el ele vererek tam bir işbirliği içerisinde bu kalleşçe yapılan saldırılara karşı hep birlikte göğüs germek durumundayız.

“AMAÇLARI HUZURUMUZU BOZMA”

Bunları önlemek içinde istihbari ağımızı çok iyi çalıştırmak durumundayız. Devletimizin güvenlik güçleri gerekli istihbarat çalışmalarını her zaman en iyi şekilde yapmaya çalışıyor. Ama bu istihbari çalışmalarda da en önemli bilgi kaynaklarından birisi vatandaşlarımız, esnafımız. Vatandaşlarımızdan ve esnafımızdan ricamız, normal yaşamlarında şüpheli gördükleri şahısları veya araçları hiç vakit geçirmeden güvenlik güçlerimizle paylaşmalarıdır. Bu son derece önem taşıyan bir konudur ve biz vatandaşlarımızla birlikte böyle etkin bir işbirliği yaparsak umarız ki ilimizde bu tür üzücü olaylar meydana gelmez. Terör örgütlerinin hedefi olan hem ilimizde hem de ülkemizde huzur bozma amaçlarına sekte vurmuş oluruz. Diğer taraftan, vatandaşlarımız hiç merak etmesinler, devletimiz her türlü tedbiri alıyor. Onların sosyal hayatını bozacak nitelikte haberler yapılmamasına da dikkat edelim. Basın mensuplarımızdan ricamız budur. Özellikle sağlıklı bilgi kaynağı olmadan, ilimizde canlı bomba var veya bomba taşıyan araç var şeklinde yapılan asılsız haberler vatandaşlarımızın sosyal hayatlarında, günlük yaşamlarında endişe taşımalarına sebep oluyor. Bu konuda dikkatli olalım.” ifadelerine yer verdi.

Konuşmasının devamında 2017 yılının milletimiz, ülkemiz ve ilimize hayırlar getirmesini temenni eden Vali Baruş, “Yeni bir yıla girdik. 2017 yılının milletimiz, ülkemiz, ilimiz için tüm vatandaşlarımız için hayırlar getirmesini, huzur ve mutluluk getirmesini temenni ediyorum. İnşallah ülkemiz, ilimiz 2017 yılında daha huzurlu ve daha yaşanabilir olma yönünde hızla adımlar atacaktır. 2017 yılını önemli olaylar yaşadığımız 2016 yılından çok daha iyi bir şekilde geçireceğimize inanıyorum” dedi.

“İNŞALLAH BOLU’YA GÜZEL BİR BİNA KAZANDIRIRIZ”

Bolu Valisi Aydın Baruş daha sonra ise İl Özel İdaresi tarafından yeni yapılacak olan bina ile ilgili detaylı bilgileri basın mensuplarına aktardı. “İnşallah Bolu’ya güzel bir bina kazandırırız” diyen Vali Baruş açıklamasında şu ifadelere yer verdi: Bildiğiniz gibi Kardelen Sineması olarak da bilinen 1996 yılına kadar da devlet tiyatroları olarak hizmet vermiş İl Özel İdaresi’ne ait binanın yıkılmasına karar verildi. Bu bina yaklaşık 15 yıl müddetince bir şirket tarafından işletilmişti. 2013 yılında da bu bina boşaltılmıştı ve bu yıldan beri boş duruyordu. Bu binanın depreme dayanıklılık bakımından sağlıksız olduğuna karar verilerek yıkılması kararı İl Genel Meclisimiz tarafından verildi. Bu binanın yerine de ilimize yakışır, ilimizin mimarisine ve ilimizin en büyük meydanı olan şehir meydanına yakışır bir binaya sahip olmamız için İl Genel Meclisimiz böyle bir karar aldı. Bizler de bu binanın Bolu’nun imajına önemli katkı sunacağına inandığımız için alternatif çalışmalar yaptırdık. Bu çerçevede hem binanın iç kısmıyla ilgili hem de dış görünümü ile ilgili alternatif çalışmalar yapıldı. Şimdi bunların sunumu yapılacak. Bu sunumu yaptıktan sonra da burada bulunan arkadaşlarımızın düşüncelerini almak isteriz. Diğer taraftan da binanın dış görünümü ile ilgili kamuoyunun görüşlerini almak üzere bazı kamuoyu araştırma çalışmalarımız olacak. Bu çerçevede de siz basın mensuplarını kamuoyunu sağlıklı bir biçimde bilgilendirmesi çok önemli ve sivil toplumla, vatandaşlarımızın düşünceleri ile bu binanın yapımına başlayıp bitirmeyi planlıyoruz. Bina İl Özel İdaresi tarafından yapılacak. İnşallah Bolu’ya güzel bir bina kazandırırız. Hem vatandaşlarımıza hizmet açısından hem de Bolu’nun yerel mimarisi açısından önemli bir yapıt olur. Bolu kent meydanının simgesi olacak bir binanın ortaya çıkmasını hedefliyoruz. ”

“BU BİNA BOLU’NUN BİR MALI, BOLU’NUN BİR MÜLKÜ”

İl Genel Meclis Başkanı Yaşar Yüceer ise Bolu’ya güzel bir bina kazandırmak için bu sunumu yaptıklarını dile getirdi. Planın, projenin her bir aşamasında beraber olduklarını dile getiren Yüceer, “Bu planlama neticesinde böyle ortak bir noktaya geldik. Bu bina Bolu’nun bir malı, Bolu’nun bir mülkü. Dolayısıyla bütün kesimlere hitap etmesi gereken, doğru bir iş yapılması gereken bir durum. Bu anlamda ciddi çalışıyoruz ve hata yapmamaya çalışıyoruz. Bugün bizler buralardayız ama yarın buralarda olmayacağız. Bu anlamda emeği geçen herkese teşekkür ediyorum” dedi.

BASIN MENSUPLARINA SUNUM YAPILDI

Programın devamında ise projenin mimarları Uğur İlhan ile Talha Kök yapılması düşünülen binanın teknik özellikleri, proje çizilirken dikkat edilen hususlar, kat yükseklikleri, mimarı yapısı vb. gibi konularda basın mensuplarına sunum şeklinde bir açıklama yaptılar.

Sunumun ardından ise yapılmak istenen binanın projesi ile ilgili basın mensuplarının sorularını Vali Baruş, İl Genel Meclis Başkanı Yüceer ve Mimar Uğur İlhan cevapladı.

Yorum yazın

UYARI : Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.
2OCA2017