ÇİN'İN DOĞU TÜRKİSTAN'DAKİ ZULMÜNÜ PROTESTO ETTİLER

ÇİN'İN DOĞU TÜRKİSTAN'DAKİ ZULMÜNÜ PROTESTO ETTİLER

Bolu-İHH Başkanı Fethi Sarımsakcı, Sivil Toplum Kuruluşları temsilcileriyle “Şaka Değil Soykırım” diyerek Çin’in Doğu Türkistan’daki zulmünü protesto etti. Sarımsakcı;

“Bu işin gerçekten şakası yok. Doğu Türkistan’da hakikaten büyük bir zulüm var” ifadelerini kullandı.

Çin’in zulmü altında kalan Doğu Türkistan’a destek için yurdun pek çok noktasında ‘1 Nisan şakası değil, soykırım!’ sloganıyla destek geldi. Kalıcı Konutlar Camii önünde “Şaka değil soykırım” sloganıyla protesto düzenlendi.

“TRAVMAYI HİÇBİRİMİZ TARİF EDEMEYİZ”

Grup adına basın açıklaması yapan Bolu-İHH Başkanı Fethi Sarımsakcı; “İstanbul’da Çin Konsolosluğu önünde on yaşlarında küçük bir kız çocuğu gözyaşları içerisinde şöyle haykırıyor: “Sizin çocuklarınız yok mu? 4 yıldır babamı ve kardeşlerimi görmüyorum!” Oyun çağında bir çocuğun yaşadığı travmayı hiçbirimiz tarif edemeyiz. İşin aslı son dokuz yıldır Doğu Türkistan tam bir cinnet halini yaşıyor” dedi.

“NESLİ YOK EDİLEN MİLLETLERDEN BİRİ OLMA YOLUNDA!”

11 Eylül sonrasında terörle mücadele bahanesiyle Doğu Türkistan’a yönelik baskıların arttığını belirten Sarımsakcı; “2012 sonunda Xi Jinping ile başlayan sürecin apayrı acı bir öyküsü var. Dünya üzerinde yaşamanın en zor olduğu, “Uygur, Kazak, Kırgız olma suçundan” milyonların demir parmaklıklara mahkûm edildiği Doğu Türkistan, nesli yok edilen milletlerden biri olma yolunda! Dünya tarihinde bir milletin topyekûn gözaltına alındığı, kadın erkek, genç yaşlı toplama kampları, çocuk kampları ve hapishanelere doldurulduğu, kalanların da “aile olmak” projesi adı altında evlerde Çinli gardiyanların insafına terk edildiği, insanların sokaklarda dahi yüz tanıma sistemleriyle adım adım izlendiği başkaca bir dönem var mı bilemiyoruz. Fakat bildiğimiz 2. Dünya Savaşı’ndan bu yana kitlesel olarak en büyük özgürlükten men etme operasyonunun Doğu Türkistan’da yürütülmekte olduğu!” ifadelerini kullandı.

“MİLYONLARCA DOĞU TÜRKİSTANLI GÖNÜLLÜ MESLEKİ EĞİTİM KAMPLARINDA SOYKIRIMA UĞRUYOR”

Doğu Türkistanlı milyonlarca kişinin gönüllü mesleki eğitim kamplarında soykırıma uğradığı vurgulayan Bolu-İHH Başkanı Fethi Sarımsakcı; “2014 yılından itibaren Teröre Karşı Sert Darbe Operasyonu ve ilan edilen “75 Aşırılık Belirtisi”yle başlatılan keskin saldırılar, 2017 Nisan’ından itibaren Doğu Türkistan genelinde yoğun bir şekilde kurulmaya başlayan ve sayılarının 1.200’ü geçtiği belirtilen toplama kamplarıyla bambaşka bir noktaya taşındı. Evlerinden, çocuk ve eşlerinden, anne-babalarından, akraba ve arkadaşlarından, işlerinden, okullarından hasılı en sevdiklerinden kopartılan, dünyanın en ağır işkence ve mahrumiyetlerini yaşayan 3-8 milyon Doğu Türkistanlı Çin’in “gönüllü mesleki eğitim kampları”nda soykırıma uğruyor! Bir çadıra ya da pusulaya sahip olmak, mutfağında birden fazla bıçağı olmak, pasaportu olmak, başörtüsü takmak, camiye gitmek, oruç tutmak, okulda ve resmi dairelerde ana dili kullanmak bile bir kişinin toplama kamplarına alınması için yeterli sebep olarak görülmektedir” dedi.

“Çin’in genel hukuk ilkesi olarak bilinen masumiyet karinesini hiçe sayan “suçu önceden önleme prensibi” ile herhangi bir suçu bulunmayan ve mahkeme edilmeyen milyonlarca insan “ayrımcılık, aşırılık ve terör” suçlamalarıyla toplama kamplarına dolduruldular” diyen Sarımsakcı; “Burada kalabalık hücrelerde sırt üstü yatabilecek kadar bir yer bile bulamayan insanlar yoğun beyin yıkama faaliyetlerine ve işkencelere maruz kalıyorlar. Toplama kamplarında keyfî güç kullanımı, özgürlüğün sistematik olarak kaldırılması, kültür ve inançların tahkiri, ideolojik baskılama, insanlıktan çıkarma, taciz, tecavüz, fiziki ve psikolojik işkence, cinayet ve soykırım suçları işlenmektedir. Kısacası bu kamplar, tüm insan haklarının ihlal edildiği yerlerdir.

“DÜNYANIN SÖYLEYECEK BİR SÖZÜ OLMALI”

Çin, BM İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi’nde ilan edilen tüm hakları gasp etmekte, BM Soykırım Sözleşmesi’nde bulunan beş maddenin tamamını ve dahi Roma Statüsü’nde düzenlenen “Soykırım Suçu ve “İnsanlığa Karşı Suçlar”ın tamamını ihlal etmektedir.

Bu insanlarla aynı gökyüzünün paylaşmak ve onların acı ve ıstıraplarına, yürek yangınlarına, kalp kırıklıklarına uzaktan da olsa şahitlik etmek, bizleri yaşadığımız çağın adaletten uzak düzeninde insanlığımızdan utandırıyor. Dünyanın insanlık adına Doğu Türkistan için söyleyecek bir sözü olmalı!” diye konuştu.

“TÜRKİYE BU ZULMÜN BİTİRİLMESİ İÇİN ÖNCÜ OLMALIDIR”      

Doğu Türkistan’daki toplama kamplarının kayıtsız şartsız bir an evvel kapatılıp, bölgede uygulanan tüm hak ihlallerine derhal son verilmesi gerektiğine dikkat çeken Sarımcakcı; “BM, Çin’in insan haklarını ayaklar altına alan toplama kampları vahşetini derhâl durduracak sahici adımlar atmalıdır. İslam İşbirliği Teşkilatı ya İslam ülkelerini bu zulme karşı mobilize etmeli ya da kendini lağvetmelidir. Zira İİT’nin mevcut tutumu Çin’i daha da cesaretlendirmektedir.

Türkiye bu zulmün bitirilmesi için öncü olmalıdır. Çin bu zulmü sonlandırıncaya kadar tüm dünya halkları Çin mallarını boykot etmelidir” şeklinde konuştu.

“BİZ SADECE ÖZGÜRLÜK İSTİYORUZ”

Fethi Sarımsakcı’nın konuşmasının ardından Doğu Türkistan’lı Abdullah Gulam, Doğu Türkistan’da insanların toplama kamplarında zulümlere maruz kalıp ölen insanlar olduğunu belirterek, “Günlerdir, aylardır, yıllardır Doğu Türkistan’da soykırımdan soranlar oldu. Bu işin gerçekten şakası yok. Doğu Türkistan’da hakikaten büyük bir zulüm var. Toplama kampı diye bir kamp var. Orada katledilen insanlar. Bu insanlar bizim tanımadığımız, bilmediğimiz kimseler değil. Onlar da Müslümanlar. Yani sizin bizim kardeşlerimiz. Senelerdir ailesiyle görüşmeyen, senelerdir Doğu Türkistan’da kamplarda perişan hallerde yatan, orada ölen ve orada zulümlere maruz kalan bir sürü insanlar var. Şuan duyduğum kadarıyla 3 milyon, 1 milyon diye medyalarda yayınladılar. Aslında öyle değil. Oradaki insanların tamamı toplama kampında. Toplama kampında bu insanlar ölüme maruz kalmakta. Çünkü oradaki hiçbir insan özgür değil. Bizim istediğimiz şey devasa bir şey değil. İnsanın olağanüstü görmediği bir şey değil. İstediğimiz tek bir kelime. O da özgürlük. Biz sadece özgürlük istiyoruz. Onun haricinde hiçbir şey istediğimiz yok” dedi.

 

Yorum yazın

UYARI : Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.
1NİS2021