ÇEVRE EĞİTİM PROJESİ HAYATA GEÇİYOR

ÇEVRE EĞİTİM PROJESİ HAYATA GEÇİYOR

Vali Erkan Kılıç’ın başkanlığında Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği İl Müdürlüğü, İl Milli Eğitim Müdürlüğü ve Bolu Çevre Derneği arasında “Bolu İli Uygulamalı Çevre Eğitimi Projesi”nin protokolü imzalandı.

Vali Erkan Kılıç’ın başkanlığındaki protokol imza törenine; Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği İl Müdürü Oğuzhan Kurt, İl Milli Eğitim Müdürü Dr. Cemil Sarıcı ve Bolu Çevre Derneği Başkan Yardımcısı F. Lebibe Özçağlar katıldı.

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği İl Müdürü Oğuzhan Kurt, İl Milli Eğitim Müdürü Dr. Cemil Sarıcı ve Bolu Çevre Derneği Başkan Yardımcısı F. Lebibe Özçağlar yaptıkları konuşmalarda Bolu İli Uygulamalı Çevre Eğitimi Projesi kapsamında yapılacak olan faaliyetler ve proje hakkında bilgiler verdiler.

KILIÇ; ‘KÜLTÜR VE MEDENİYETİMİZ BUNU GEREKTİRİYOR’

Her bireyin çevre konusuna büyük önem vermesi gerektiğini belirten Vali Erkan Kılıç, “Sanayileşmenin artmasıyla birlikte ve insanoğlunun doğaya zaman zaman olumsuz müdahaleleri sonucunda doğal kaynaklarımız ve çevremiz kirleniyor. Özellikle geleceğimizin teminatı olan çocuklarımızın ve gençlerimizin çevre bilincine sahip olmaları, onların çevreye duyarlı birer birey olarak yetişmesi için böyle projelerin yapılması büyük önem taşımaktadır. Çevreyi ve doğal kaynaklarımızı korumak hepimizin görevidir. Gelecek nesillere güzel bir çevre, yaşanılabilir bir dünya bırakmak için öğrencilerimizi, gençlerimizi ve çocuklarımızı çevre bilinciyle yetiştirmemiz ve eğitmemiz son derece önemlidir. Bu projeyle de çocuklarımızın ve gençlerimizin çevre konusunda farkındalıklarını artırmak, doğaya ve çevreye daha fazla önem vermelerini, sahip çıkmalarını ve çevre kirliliğiyle mücadele etmelerini sağlamak amacıyla onlara eğitimler vermeyi düşünüyoruz. Çevreyle ilgili bu tür projeler insanlık, dünya ve ilimiz için çok önemlidir. Çünkü doğal kaynaklarımız sınırsız değildir. Yok olan doğal kaynağımızı geriye getirmemiz de mümkün olmuyor. Sularımızı, çevremizi, ormanlarımızı ve doğamızı iyi korumamız gerekiyor. Dünyayı, doğayı ve çevreyi kirletmeden, insana yaraşır bir şekilde kullanmak zorundayız. Bizim kültür ve medeniyetimiz bunu gerektiriyor. İnanıyorum ki bu projeyle birlikte ilimizde vatandaşlarımızın da çevre konusunda duyarlılıkları artacaktır. Çocuklarımız ve gençlerimiz doğaya daha fazla sahip çıkacaklardır. Projede yer alan paydaşlara çalışmalarında kolaylıklar diliyor, projenin ilimize ve vatandaşlarımıza hayırlı olmasını temenni ediyorum” dedi.

ÇEVRE BİLİNCİ KAZANDIRILACAK

Konuşmaların ardından Vali Erkan Kılıç’ın başkanlığında Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği İl Müdürlüğü, İl Milli Eğitim Müdürlüğü ve Bolu Çevre Derneği arasında “Bolu İli Uygulamalı Çevre Eğitimi Projesi”nin protokolü taraflarca imzalandı. İmzalanan protokol kapsamında; Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği İl Müdürlüğü koordinatörlüğünde, İl Milli Eğitim Müdürlüğü ve Bolu Çevre Derneği tarafından Aralık 2022 ile Haziran 2023 tarihleri arasında Türk Milli Eğitiminin genel amaç ve temel ilkelerine uygun olarak İlimiz genelinde bulunan okul öncesi, ilkokul ve ortaokullardaki öğrencilerimize çevrenin korunması ve iyileştirilmesi, doğal varlıkların korunması, geliştirilmesi ve her türlü çevre kirliliğinin önlenmesi ile sıfır atık projesi kapsamında atıkların yönetimi (toplanması, değerlendirilmesi ve geri kazanımı vb.) ve tasarruf bilinci konularında eğitimler verilerek doğaya sorumlu tutum, değer ve davranışları kazandırılacak.

Yorum yazın

UYARI : Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.
21ARA2022