Çele Barajı ne oldu?

Çele Barajı ne oldu?

İlimiz için hayatı önem taşıyan Çele Barajı 2023 yatırım programına alınmayı bekliyor. Bolu’nun memba suyu içebilmesi adına yapılan Karadere Suları Projesinin amacına ulaşabilmesi adına Çele Barajı büyük ehemmiyet taşıyor. 

Karadere sularının yetersiz olması nedeniyle Gölköy suyunu kullanmaya devam eden Bolu’nun hak ettiği memba suyuna kavuşma bilmesi için Çele Barajının hayata geçmesi gerekiyor. 2022 yatırım programına alınmayan ve bekletilen Çele Barajının 2023 yatırım programına alınması bekleniyor. 

Karadere yetersiz Çele Barajı şart 

Bolu Belediyesi eski Başkanı Alaaddin Yılmaz döneminde hayata geçirilen ve Tarım ve Orman Bakan yardımcısı Fatih Metin döneminde tamamlanan Karadere Suları Projesi amacına ulaşılabilmesi için Çele Barajının yapılması gerekiyor. Karadere sularının yetersiz olması nedeniyle Bolu halkı Gölköy suyunu kullanmaya devam ederken, Çele Barajının yapılmasıyla şehre 10 bin metreküp memba suyu verilebilecek. 

Akıbeti belirsizliğini koruyor 

Sular ve göller yöresi olan Bolu’da hala Gölköy suyunun kullanılıyor olması ve özellikle köylerde yaşanan su sorunları kamuoyunun tepkisine neden olurken, ilimizin geleceği açısından büyük önem taşıyan Çele içme suyu barajının bir türlü ihale aşamasına gelememesi Bolu açısından talihsizlik olarak değerlendiriliyor. Karadere Suları Projesine harcanan milyonlarca liranın heba olmaması adına elzem olan Çele Barajının akıbeti ise belirsizliğini koruyor. 

Bütçeden dolayı yatırım programına alınmadı

Ekim ayı İl Koordinasyon toplantısında Çele Barajının durumuyla ilgili bilgi veren Devlet Su İşleri (DSİ) 5. Bölge Müdürü İbrahim Yaroğlu; “ Çele Barajının proje ve planlama süreci tamamlandı. 2022 yılında yatırım programına teklif edildi ama kabul görmedi. 2023 yılında tekrar yatırım programına teklif edeceğiz eğer kabul görürse ihalesini yapacağız. Çele Barajının bütçe maliyeti yüksek. Geçen yıl bu yüzden yatırım programına alınmadı. Geçen yıl teklif ettiğimizde yaklaşık 500 milyon civarında bir bütçe gerekiyordu. Bugün 1 milyarın üzerine çıkacağını tahmin ediyoruz. Biz tekrar teklif edeceğiz, inşallah yatırım programına alınır” ifadelerine yer verdi. 

Bundan sonrası Milletvekillerinin

DSİ 5. Bölge Müdürü İbrahim Yaroğlu’nun bu açıklamasından sonra gözler Milletvekilleri Arzu Aydın ve Fehmi Küpçü’ye çevrildi. Seçim sürecine girilecek olan 2023 yılında Bolu’nun geleceği açısından...

DAHA FAZLASI İÇİN GAZETENİZİ ALMAYI UNUTMAYINIZ...

Yorum yazın

UYARI : Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.
26EKİ2022