ÇAM KESE BÖCEĞİNE SAVAŞ AÇTILAR

ÇAM KESE BÖCEĞİNE SAVAŞ AÇTILAR

Taşkesti Orman İşletme Müdürlüğünde, Türkiye ormanlarının sürekliliğini tehdit eden biyolojik faktörlerin başında gelen, böcek zararlılarından biri olan çam kese böceği ile mücadele devam ediyor.

Çam kese böceği Türkiye ormanlarında önemli zararlara sebep olmakta ve bu böceğe karşı çok çeşitli mücadele yöntemleri uygulanmaktadır. Taşkesti Orman İşletme Müdürlüğü’nde ormanlarımızın devamlılığını ve sürdürülebilir şekilde yönetimini sağlamak için çevreye duyarlı, ekosistemi olumsuz yönde etkilemeyecek yöntemler kullanıldı.

MÜCADELE DEVAM EDECEK

Konuyla ilgili Müdürlükten yapılan açıklamada; "Çam kese böceği tırtıllarının ağaç ibrelerini yiyerek beslendiği ve zarar meydana getirdiği çam kese böceğinin ortamdan uzaklaştırılarak popülasyon yoğunluğunu azaltmaya yönelik mekanik mücadele yöntemleri uygulamaya geçirilmiştir. Bu kapsamda çam ağaçlarının ibrelerinde oluşan keseler, tecrübeli işçiler tarafından koruyucu donanım giyilerek, tepe sürgünleri hariç olmak üzere dal makası ile kesilerek toplanmaktadır ve kesilen keseler bir kafeste en az 250 adet olacak şekilde tel kafeslere konulmaktadır. Arta kalan keseler ise tırtılların ormana dönüş yapamayacağı ve besin bulamayacağı mesafede diğer canlıların etkilenmeyeceği şekilde taşlık ve çukur yerlere bırakılmaktadır. Bir diğer mücadele yöntemi olarak ise çam kese böceği ile beslenen kuşların ormanlarımızda artması ve çam kese böceği popülasyonunun azaltılması amacı ile ekiplerimizce tespit edilen uygun yerlere kuş yuvaları asılmıştır. Taşklesti Orman İşletme Müdürlüğünce ekosisteme uyumlu olan biyolojik yöntemler ile ağaçlar üzerindeki olumsuz etkinin ve bunlara verdiği zararların en az seviyeye indirilmesi amacıyla mücadele devam edecek” ifadelerine yer verildi. 

Yorum yazın

UYARI : Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.
9MAY2023