ÇAĞIN HASTALIĞI: OBEZİTE

ÇAĞIN HASTALIĞI: OBEZİTE

Özel Çağsu Hastanesi Beslenme ve Diyet Uzmanı Elif Nur Kaya obezite ile lgili bilgiler verdi. Obezitesnin yaşam kalitesini ve süresini olumsuz yönde etkileyen bir hastalık olduğunu dile getiren Elif Nur Kaya, yeterli ve dengeli beslenmenin altını çizdi.

Haber: Tuğba ÜLKER

Obezitenin nedenleri ve korunma yöntemleri ile ilgili bilgiler veren Dyt. Elif Kaya, “En sık yapılan beslenme hatalarından olan uzun süreli açlık sonrası kontrolsüz yemek yemek, karbonhidrat içeriği yüksek besinleri ve şekerli içecekleri çok tüketmek obeziteye neden olur” ifadelerini kullandı.

“SAĞLIĞI BOZACAK ÖLÇÜDE YAĞ BİRİKİMİDİR”

Obezite ile ilgili bilgiler veren Diyetisyen Elif Nur Kaya, “Obezite; besinlerle alınan enerjinin harcanan enerjiden fazla olması ve fazla enerjinin vücutta yağ olarak depolanması sonucu ortaya çıkan, yaşam kalitesini ve süresini olumsuz yönde etkileyen bir hastalık olarak kabul edilmektedir. Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) tarafından da obezite, vücutta sağlığı bozacak ölçüde aşırı yağ birikmesi olarak tanımlanıyor. Beslenme, anne karnında başlayarak yaşamın sonlandığı ana kadar devam eden yaşamın vazgeçilmez bir ihtiyacıdır. İnsanın büyüme-gelişmesi, sağlıklı olarak uzun süre yaşaması için gerekli olan besin öğelerini yeterli ve dengeli miktarda alıp vücutta kullanabilmesidir” dedi. 

BEDEN KİTLE İNDEKSİ ÖNEMLİ

Obezite oranları ile ilgili bilgi veren Diyetisyen Kaya, “TÜİK verilerine göre, 15 yaş ve üstü obez bireylerin oranı 2016 yılında %19,6 iken, 2019 yılında %21,1 oldu. 2019 yılı verilerine göre ise Türkiye’nin %40,1’i normal kilolu olarak tanımlanırken, %35’i obez öncesi, %21,1’i ise obez olarak tanımlanıyor. Obezite hesaplanmasında birkaç yol izlenebilir. Beden Kitle İndeksi (BKİ) veya yüzdelik yağ dokusu bunlara örnektir. Obezitenin hesaplanmasında boy ve kilo değeri üzerinden yapılan Beden Kitle İndeksi oranları kullanılıyor. Beden kitle indeksi kilogram olarak beden kütlesinin, metre cinsinden boy uzunluğunun karesine bölünmesiyle elde ediliyor. (kg/m2 ) BKİ 25’in altı olan kişi normal kilolu kabul edilirken, 25-30 arası hafif kilolu, 30 üzeri obez ve 40’ın üzerinde olan kişi ise morbid obez olarak kabul ediliyor. Yetişkin erkeklerde vücut ağırlığının %15-18'i, kadınlarda ise %20-25'ini yağ dokusu oluşturmaktadır. Bu oranın erkeklerde %25, kadınlarda ise %30'un üstüne çıkması obeziteyi oluşturmaktadır” dedi. 

YETERLİ VE DENGELİ BESLENME ŞART

Obezite nedenleri ve korunma yöntemlerini dile getiren Elif Nur Kaya, “Günlük yaşamda bireylerin yaşa, cinsiyete, yaptığı işe, genetik ve fizyolojik özelliklerine, fiziksel aktivitesine ve hastalık durumuna göre değişen günlük enerjiye ihtiyacı vardır. Düzensiz ve dengesiz beslenme, fast food tarzı yiyecek tüketimi ve fiziksel aktivite azlığı kilo almaya ve organların da yağlanmasına neden olabiliyor. En sık yapılan beslenme hatalarından bazıları; uzun süreli açlık sonrası kontrolsüz yemek yemek, karbonhidrat içeriği yüksek besinleri ve şekerli içecekleri çok tüketmek obeziteye neden olur. Anne ve babanın her ikisinin kilolu olması genetik olarak obezite görülme riskini %80 artırır. Ayrıca; şeker hastalığı, tiroit bezi ve böbrek üstü hastalıkları gibi bazı hormonal sebepler de obezite nedenleri arasındadır. Obezitenin önüne geçmek için; Sağlıklı beslenme düzeni için yeterli ve dengeli beslenme, İlave şeker ve basit karbonhidrat içeren besinleri azaltın Tam tahılları, posalı gıdaları ve meyve-sebzeleri arttırın. Her gece düzenli 7-8 saatlik kaliteli uyku uyumaya çalışın. Günde 10 bin adımı hedef alın. En önemlisi düzenli aralıklarla kan tahlili ve hormon değerlerinize baktırın” ifadelerini kullandı.

Yorum yazın

UYARI : Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.
18NİS2022