BOLU'YU DÜNYA'YA TANITIYORLAR

Kültür ve Turizm Müdürü Hakan Doğanay, Bolu’nun turizm güzelliklerini ortaya çıkartıp tüm dünyaya tanıtmak adına yaptıkları çalışmalar hakkında bilgiler verdi. Doğanay, Kültür ve Turizm Bakanlığının açtığı GoTürkiye sitesinde ki iller arasında en fazla takipçiye sahip olan 3’üncü il olduğumuzu belirtti. 

Bolu’nun turizm yönünde kalkınması adına yoğun bir tempoda çalıştıklarını dile getiren Kültür ve Turizm Müdürü Hakan Doğanay, sağlık ve spor turizmi çalıştayını planladıklarını ve yakın zamanda gerçekleştireceklerini söyledi. 

Türkiye’de 3’üncü il olduk 

Bolu’nun tüm Dünyaya tanıtımını sağlamak amacıyla Go Bolu ve Gezsem Bolu sitelerine büyük önem verdiklerini dile getiren Doğanay; “Kültür ve Turizm Bakanlığının, ülkemizin yurtdışında daha çok ve doğru tanınırlığını sağlamak için 2017 yılında kurduğu Turizm Geliştirme Ajansı (TGA) var. Bakanlık çok güzel bir şey yaptı, işi profesyonellere teslim etti. Profesyonel danışmanlar tutarak aynı zamanda turizmin içerisinde olanlarla bir yönetim kurulu oluşturdu. Merkezini de İstanbul yaptı. Turizm Geliştirme Ajansı’nı bölge bölge illere ayırdı ve her bölgeden bir temsilci seçildi. Bu yönetim kurulunda alınan kararlarla ülkenin turizm konsepti belirleniyor. Ayrıca her ilin kendini tanıtmaya çalışmasıyla da bir bilgi kirliliği oluşuyordu. Bunun önüne geçmek için ‘yurtdışında tek yüzümüz olsun’ dediler. Ve GoTürkiye sitesini oluşturdular. Her il için de GoBolu, GoErzurum, GoKars diye tek bir siteden tanıtıma geçtiler. İlimizin hem yurtdışı hem de yurtiçi gezi tanıtımının yapıldığı GoBolu ve Gezsem Bolu’yu yaptılar. Şu anda 15 bin 800 Gezsem Bolu’nun, 10 bine yakın da Go Bolu’nun takipçisi var. Türkiye’de 3’üncü sıradayız. Türkiye’de GoBolu ve Gezsem Bolu’yu kuran ilk 3’teki illerden biriyiz. Artık iller bu sitelerden tanıtılacak” ifadelerine yer verdi.

‘Spor oteli yapmalıyız’

Sağlık ve spor turizmi geliştirmek adına çalışmalar yaptıklarını belirten Doğanay; “Ekim ayında inşallah sağlık-spor turizm çalıştayı yapacağız. Bolu spor turizmi açısından çok önde bir şehir. Geçen sene, 2021’de 177 tane takım Bolu’da kamp yaptı. Üç büyükler hariç tüm süper lig takımları Bolu’da kamplarını, hazırlık maçlarını yaptılar. Bizim spor turizmine kendimizi açmamızda fayda var. Spor turizmi Bolu’da gelişmiş ama tesis olarak çok yetersiziz. Özellikle 10-15 tane uluslararası standartlarda futbol sahası yapılmasında fayda var. Bolu’da 15 tane stat yapacak bir adamın heykeli dikilir bu şehre. Özellikle yurt dışından da takımları çekmek istiyorsak hazırlık yapabilecekleri uluslararası, FİFA standartlarında 10-15 tane saha yapmalıyız. Biz spor turizmi diyoruz ama bir tane spor otelimiz yok. Bolu’da en büyük eksiklerden biri de bu. Bolu’da 5-6 tane güzel spor oteli…

DAHA FAZLASI İÇİN GAZETENİZİ ALMAYI UNUTMAYINIZ....

Yorum yazın

UYARI : Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.
24EYL2022