Böcek deyip geçmeyin!

Böcek deyip geçmeyin!

İl Tarım Müdürlüğü tarafından, buğday başaklarına büyük zarar veren süne ile mücadele devam ediyor. Tarım İl Müdürlüğü ekipleri  2023 yılı Bitki Sağlığı Programı kapsamında bulunan Süne Mücadelesi çalışmalarını sürdürüyor. 

Ankara Zirai Mücadele Merkezi ve Araştırma Enstitüsü talimatlarıyla başlayan saha çalışmaları İl ve İlçe Tarım Müdürlüğü teknik ekipleri tarafından titizlikle yürütülüyor. 

EKİPLER TARLA TARLA GEZİYOR 

Yapılan çalışmalar hakkında bilgi veren Müdürü İzzet Murat; “Dünyada ve ülkemizde buğday başta olmak üzere tahıl grupları temel besin maddesi olarak ön plana çıkmaktadır. Buğdayın ana zararlısı olan süne (Eurygaster spp.) verim ve kaliteyi olumsuz yönde etkileyen en önemli etmendir. Süne popülasyonunun yoğunluğunun yüksek olduğu yer ve yıllarda mücadele yapılmaması durumunda %100'lere varan oranlarda zarar meydana gelmektedir. Özellikle günümüzde gıdanın sahip olduğu stratejik önem dolayısıyla, bir kök hububatın, bir danenin korunması zayi edilmemesi zaruri olmuştur. Müdürlüğümüz koordinatörlüğünce il ve ilçe personellerinden kurulan teknik ekiplerimiz, bölgelerindeki hububat arazilerinde süne zararlısının olabileceği yerleri belirleyerek çalışma yapmaktadır. İlimiz hububat ekim alanlarında gerçekleştirilen Surveyler sırasında tarlalar diğer hastalık ve zararlılar açısında da kontrol edilmektedir. Sünelerin bıraktığı yumurtalardaki parazitlenme miktarı ve bu alanlardaki faydalı böcek yoğunluğunu tespit eden ekipler, olası kimyasal mücadeleyi gerektirecek durumlarda çiftçilerimiz ayrıca bilgilendirilecektir. Gereksiz ilaçlama vs. kaçınılması,  doğadaki diğer canlıların yaşamlarına etki etmemek açısından İl Müdürlüğümüz duyuruları doğrultusunda hareket önem arz etmektedir” dedi.

Yorum yazın

UYARI : Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.
23MAY2023